Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Baby Week 1
X - Ferie zimowe
X - Ekspert kosmetyczny - Włosy
X - Inhalatory
X - Darmowa Dostawa InPost
2

Leczenie kanałowe – na czym polega?

Słuchaj artykułu

Leczenie kanałowe to procedura stomatologiczna konieczna w przypadku zapalenia miazgi zęba. Stan ten objawia się bardzo silnym bólem uniemożliwiającym codzienne funkcjonowanie.  Jest to skomplikowany zabieg, który pozwala na zachowanie zęba objętego rozległym procesem chorobowym. 

Leczenie kanałowe – na czym polega?

Budowa zęba 

Ząb składa się części koronowej widocznej w jamie ustnej i części korzeniowej znajdującej się pod powierzchnią dziąsła. Korona zęba zbudowana jest z trzech warstw: 

  • szkliwa, 
  • zębiny, 
  • miazgi. 

Szkliwo jest najbardziej zewnętrzną warstwą zęba stanowiącą barierę dla różnych czynników oddziałujących na ząb. W przestrzeni pod zębiną występuje tzw. komora miazgi i kanał korzeniowy, które są wypełnione unaczynioną i unerwioną tkanką łączną. Zadaniem miazgi jest dostarczanie substancji odżywczych i tlenu do pozostałych struktur zęba. Jest to także warstwa odpowiedzialna za odbieranie bodźców i pełniąca funkcje budulcowe zębiny.


Produkty w walce z próchnicą
Zakupy z doradcą Gemini

Czym jest leczenie kanałowe zęba? 

Leczenie kanałowe zęba to procedura polegająca na usunięciu zainfekowanej miazgi zęba z komory miazgi i komór korzeniowych. Do rozwoju infekcji w miazdze dochodzi na skutek powstającego rozległego ubytku próchnicowego penetrującego wewnętrzne warstwy zęba. Powoduje to stan zapalny wywołany przez bakterie próchnicotwórcze (najczęściej z grupy Steptococcus mutans) objawiający się silnym bólem. Ból jest związany z naciskiem na zakończenia nerwowe, który wywiera obrzęknięta, zainfekowana miazga wypełniająca ograniczoną przestrzeń. 

Etapy leczenia kanałowego 

Na leczenie kanałowe składa się szereg następujących po sobie czynności wykonywanych przez stomatologa. Są to: 

  • usunięcie próchnicy; 
  • otwarcie komory miazgi, czyli potoczenie „rozwiercenie zęba”; 
  • oczyszczenie komory miazgi; 
  • oczyszczenie komór korzeniowych i jeśli wymaga tego sytuacja, poszerzenie ich; 
  • płukanie oczyszczonych komór, a zarazem ich dezynfekcja
  • osuszenie i wypełnienie preparatami zastępującymi miazgę; 
  • uszczelnienie powstałego ubytku, co pozwoli na nieprzedostawanie się bakterii do wnętrza zęba. 

Każdy z etapów leczenia odbywa się w znieczuleniu miejscowym. 

Wskazania do leczenia kanałowego zęba 

Wskazaniami do leczenia kanałowego zęba są: 

  • zapalenie miazgi zęba, 
  • zmiany martwicze występujące w miazdze, 
  • występowanie zmian okołowierzchołkowych korzeni zębowych. 

Przeciwwskazania do leczenia kanałowego 

Leczenie kanałowe zęba jest procedurą inwazyjną wykonywaną w obrębie jamy ustnej. Wiąże się to z możliwością wystąpienia infekcyjnego zapalenia wsierdzia u pacjentów: 

  • ze sztuczną zastawką serca, 
  • po przebytym zapaleniu wsierdzia, 
  • z wrodzoną wadą serca. 

U tych pacjentów zaleca się stosowanie osłony antybiotykowej w czasie zabiegu lub rozważenie innych metod terapii zakażenia, w tym ekstrakcji zajętego zęba. 

 Postępowanie po leczeniu kanałowym 

Po przeprowadzonym leczeniu może wystąpić przejściowy ból, który jest wynikiem działania środków wypełniających komorę miazgi i kanał korzeniowy oraz podrażnienia tkanek powstałego w trakcie leczenia. W tym przypadku możliwe jest stosowanie środków przeciwbólowych przyjmowanych doustnie.  

Jeśli objawy będą się utrzymywać dłużej niż 2 tygodnie od momentu zabiegu lub pojawią się dodatkowe dolegliwości, warto udać się na wizytę do stomatologa.

Przeczytaj również:
Próchnica zębów – jak dbać o zęby?


Źródła
Zwiń
Rozwiń

Źródła: 

  1. Tomaszewska I., Leczenie kanałowe, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2015. 
  2. Zima J., Kustra P., Zarzecka J., Opis wybranych przypadków klinicznych powtórnego leczenia kanałowego, Twój Przegląd Stomatologiczny 2014. 
  3. Arabska-Przedpełska B., Pawlicka H., Współczesna endodoncja w praktyce, wyd. 1, Bestom, Łódź, 2011, ISBN 978-83-927915-6-0.
Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę