Liście drzewa oliwnego – właściwości lecznicze
Oliwa z oliwek od dawna znana jest z pozytywnego działania na układ sercowo-naczyniowy. Stanowi idealny dodatek do potraw, jednocześnie wpływając leczniczo na nasz organizm. Naukowcy postanowili przebadać również inny surowiec pozyskany z drzewa oliwnego. Jakie właściwości ma wyciąg z liścia oliwnego?
Olea europaea to drzewo, które może osiągać 12 metrów wysokości. Charakteryzuje się ciemnymi, długimi i wąskimi liśćmi, które utrzymują swój kolor również zimą. Roślina jest odporna na długotrwałe susze. Liście pokryte są od spodu włoskami, które zapewniają jej ochronę przed utratą wody. Choć zazwyczaj oliwka europejska gości na naszych stołach w postaci oliwek – szarozielonych przed osiągnięciem dojrzałości, a później ciemnofioletowych lub nawet czarnych oraz jako produkt ich tłoczenia – oliwa z oliwek, to zapominamy o tym, iż również wyciąg z liści drzewa oliwnego stanowi bogate źródło substancji aktywnych.
Ekstrakt z liści oliwnych
Ekstrakt pozyskiwany z drzewa oliwnego, a dokładnie z liści, ma postać ciemnobrązowego, gorzkiego w smaku płynu.
Ilość składników aktywnych w liściach oliwnych zależy od czasu zbioru, sposobu uprawy i szerokości geograficznej, na której znajduje się uprawa.
Najbardziej charakterystycznym związkiem aktywnym pozyskiwanym z liści oliwnych jest oleuropeina. Liście zbierane w miesiącach zimowych, szczególnie w lutym, charakteryzują się największą zawartością tego związku, a co za tym idzie również największą aktywnością hipoglikemiczną i kardioprotekcyjną.
W skład ekstraktu z liści oliwki wchodzą m.in.:
- aminokwasy,
- fenole,
- cukry,
- kwasy tłuszczowe,
- fosfolipidy,
- sekoirydoidy – oleuropeina.
Właściwości lecznicze liści z oliwki
Ekstrakt z liści oliwki znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach medycyny. Okazuje się, że oleuropeina ma największe właściwości kardioprotekcyjne i hipoglikemiczne wśród wszystkich składników aktywnych ekstraktu.
Wpływ na układ sercowo-naczyniowy objawia się działaniem hipotensyjnym – obniżającym ciśnienie krwi m.in. poprzez rozkurczanie mięśni gładkich naczyń krwionośnych.
W cukrzycy natomiast ekstrakt stanowi szerokie spektrum do dalszych badań ze względu na swoje właściwości wzmacniające uwalnianie insuliny indukowanej glukozą oraz zwiększające obwodowe wchłanianie glukozy.
Dodatkowo wysoka zawartość polifenoli nadaje oliwce właściwości antyoksydacyjne, dzięki czemu chroni ona organizm przed wolnymi rodnikami. Stąd też ekstrakt może znajdować zastosowanie w leczeniu wspomnianej cukrzycy oraz miażdżycy czy wykazywać efekt chemoprewencyjny w walce z nowotworami.
Ekstrakt z liści z oliwki, dzięki polifenolom, znajdzie również zastosowanie jako produkt wzmacniający odporność. Dodatkowo wykazuje on działanie przeciwdrobnoustrojowe i przeciwzapalne, co może być wykorzystane zarówno profilaktycznie, jak i w trakcie walki z przeziębieniem.
Przeciwdrobnoustrojowe działanie ekstraktu z liści oliwek zostało poddane dokładnym badaniom naukowym. Wskazują one, że zarówno wyciąg z liści drzewa oliwnego i oliwki, jak i oliwa z oliwek mogą wykazywać działanie zwalczające bakterie, szczególnie w przypadku dwóch rodzajów bakterii – Helicobacter pylori oraz Campylobacter jejuni – wpływając jednocześnie na zachowanie właściwej flory bakteryjnej przewodu pokarmowego. Jednakże należy pamiętać, że nie zawsze badania laboratoryjne przekładają się na skuteczność kliniczną, zwłaszcza jeśli mowa o H. pylori, dlatego działanie ekstraktu z liści oliwnych w tym przypadku powinno zostać poddane dokładniejszym analizom.
Dodatkowo liść oliwki wykazuje właściwości:
- przeciwgrzybicze,
- przeciwwirusowe (może być stosowany w opryszczce),
- moczopędne.
Liście oliwne – zastosowanie w kosmetyce
Liść oliwny, stosowany jako ekstrakt w kapsułkach lub herbatka, działa z korzyścią dla cery. Eliminuje trądzik i wygładza zmarszczki, ogranicza stany zapalne. Jako składnik kremów, balsamów, szamponów czy toników opóźnia procesy starzenia, poprawia kondycję skóry i zwalcza cellulit.
Przeciwwskazania
Ze względu na swoje hipotensyjne właściwości, ekstrakt z liści z oliwek powinien być z rozwagą stosowany u pacjentów stosujących preparaty obniżające ciśnienie. Zachować ostrożność powinni także diabetycy stosujący leki hipoglikemiczne. Dodatkowo suplementy diety zawierające ten ekstrakt nie są zalecane kobietom w ciąży oraz karmiącym piersią.
Przeczytaj również:
Oliwki czarne i zielone – jakie mają właściwości?
Źródła:
- Zarzuelo A., Duarte J., Jiménez J., González M., Utrilla M. P., Vasodilator Effect of Olive Leaf, Planta Medica 57(1991) s. 417-419.
- Gonzalez M., Zarzuelo A., Gamez M. J., Utrilla M. P., Jimenez J., Osuna I., Hypoglycemic Activity of Olive Leaf, Planta Medica, 58(1991), 513-515.
- Sudjana A. N., D’Orazio C., Ryan V., Rasool N., Ng J., Islam N., Riley T., Hammer K.A., Antimicrobial activity of commercial Olea europaea (olive) leaf extract, International Journal of Antimicrobial Agents, (2009). 33(5), 461-463.
Liście oliwki zawierają także witaminę K.