Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Baby Week 1
X - Ferie zimowe
X - Ekspert kosmetyczny - Włosy
X - Inhalatory
X - Darmowa Dostawa InPost
5

Masażer do pleców. Zbędny gadżet czy ulga dla mięśni?

Słuchaj artykułu

Najlepszym rozwiązaniem na rozluźnienie napiętych mięśni i odprężenie po ciężkiej pracy jest masaż. Ale co zrobić, gdy nie mamy czasu na wizytę w gabinecie? Z pomocą może przyjść masażer do pleców. Jaki wybrać dla siebie? W jakich przypadkach nie jest wskazany? Odpowiadam w artykule.

Masażer do pleców. Zbędny gadżet czy ulga dla mięśni?

Kiedy warto używać masażera do pleców?

Stres, przewlekłe napięcie i bóle mięśni znacznie pogarszają komfort życia. Masażer do pleców to urządzenie elektryczne, którego głównym zadaniem jest rozluźnienie napiętych mięśni.  

Polecany jest szczególnie dla osób: 

  • pracujących w pozycji siedzącej,  
  • narażonych na długotrwałe przebywanie w jednej pozycji,  
  • cierpiących na napięciowe bóle głowy lub częste migreny, 
  • narażonych na przewlekły stres, 
  • uprawiających sport,  
  • po kontuzjach i urazach, 
  • chcących się zrelaksować.  

Rodzaje masażera do pleców – jaki wybrać?

Wybór odpowiedniego masażera do pleców może stanowić nie lada wyzwanie, dlatego warto wcześniej poznać ich funkcje. Ważnym aspektem jest również budżet, jaki chcemy przeznaczyć na zakup sprzętu. Ceny wahają się od ok. stu do kilkuset złotych.  

Masażer shiatsu  

Polecany szczególnie osobom cierpiącym na migreny, częste napięciowe bóle głowy, z nadmiernie napiętymi mięśniami szyi i pleców. Urządzenie ma wbudowane obrotowe głowice. Masażer działa rozluźniająco na mięśnie pleców, działając w punktach spustowych, czyli miejscach nadmiernego nagromadzenia napięcia mięśniowego. Poprawia krążenie krwi, pozytywnie wpływa na układ nerwowy, a także na odżywienie tkanek okolicy zabiegowej. Działa kojąco w przypadku nerwobólu.

Możesz używać go na samą okolicę szyi i barków lub na całe plecy. 


Zakupy z doradcą Gemini

Masażer karku  

Wybierz go, jeśli cierpisz na ból i nadmierne napięcie mięśni w okolicy szyi, barków i ramion, a także ból międzyłopatkowy oraz górnej części odcinka piersiowego kręgosłupa. Masażer ma kształt rogala z otworami na dłonie. Tak jak w poprzednim przypadku, ma wbudowane obrotowe głowice.

Bardzo istotną cechą jest jego mobilność, ponieważ jest niewielkich rozmiarów i można go zabrać ze sobą nawet w podróż. 


Mata do akupresury 

Wbudowane kolce pobudzają układy krwionośny, limfatyczny i nerwowy. Mata może również wpływać na pracę hormonów (pobudza wydzielanie endorfin, tzw. hormonów szczęścia).

Regularne korzystanie z maty do akupresury działa rozluźniająco na mięśnie karku i pleców, korzystnie wpływa na redukcję niewielkich obrzęków, działa odprężająco, dając poczucie komfortu. Można również stosować ją po treningu dla rozluźnienia obolałych mięśni. 


Pistolet do masażu  

Za pomocą wibracji rozluźnia napięte mięśnie szyi i pleców, a także całego ciała. Ma różne końcówki, za pomocą których można masować pojedyncze mięśnie lub całe grupy mięśniowe. Opracowanie punktów spustowych masażem wibracyjnym daje szybką ulgę w bólu.

Pistolet do masażu jest często wykorzystywany przez sportowców jako narzędzie do regeneracji potreningowej, ale równie dobrze może służyć w domu do rozluźnienia nadmiernie napiętych mięśni. Coraz częściej jest stosowany w gabinetach fizjoterapeutycznych jako narzędzie wspomagające terapię. 


Masażer na podczerwień

Przynosi ukojenie napiętym mięśniom, a emitowane światło daje przyjemne uczucie ciepła. Jest pomocny przy bólu mięśni po wysiłku, napięciach, oznakach zmęczenia i zaburzeniach krążenia krwi. Światło lampy podczerwonej dodatkowo rozgrzewa skórę, pozwalając dotrzeć również do jej głębszych warstw.


Elektryczny masażer wibracyjny  

Za pomocą wibracji generowany jest skurcz i rozkurcz mięśnia, co powoduje rozluźnienie. Tempo oraz intensywność wibracji można dostosować do indywidualnych preferencji. Masażu wibracyjnego nie stosuj w stanach ostrych, np. rwy kulszowej. 

Roller do masażu  

Wałek do masażu (gładki lub z wypustkami) służy jako przygotowanie mięśni do treningu oraz do regeneracji potreningowej. Równie dobrze może służyć do codziennego rozluźnienia mięśni pleców po całym dniu pracy. Rolowanie pleców pozwoli Ci nie tylko rozluźnić mięśnie, ale także delikatnie zmobilizować kręgosłup. 


Jak poprawnie używać masażera do pleców?

Każdego masażera używaj wyłącznie według zaleceń producenta załączonych w instrukcji obsługi. Nie używaj masażera w miejscach do tego nieprzeznaczonych, np. w okolicach intymnych, na węzłach chłonnych, a także na brzuchu, jeśli jesteś w ciąży.

Nie przekraczaj czasu zabiegu wskazanego przez producenta. Jeżeli w trakcie zabiegu lub po jego zakończeniu odczuwasz większy ból, niezwłocznie skonsultuj się z lekarzem lub fizjoterapeutą. 

Masażer do pleców – przeciwwskazania 

  • Ostre stany zapalne, 
  • uszkodzenia i owrzodzenia skóry, 
  • gorączka, 
  • ostra zakrzepica żył, 
  • infekcje skóry. 

Pamiętaj, że żaden sprzęt nie zastąpi wykwalifikowanego fizjoterapeuty, który zbada przyczynę bólu i zaproponuje indywidualny plan leczenia.  

Przeczytaj również:
Akupresura. Czy jest skuteczna?


Źródła
Zwiń
Rozwiń
  • https://4fizjo.pl/Jaki-masazer-do-plecow-wybrac-Przeglad-najpopularniejszych-akcesoriow-blog-pol-1663933742.html 
  • Chen J., Zhang F., Chen H., Pan H., Rhabdomyolysis After the Use of Percussion. 
  • Massage Gun: A Case Report. Physical Therapy & Rehabilitation Journal, 2021. 
  • https://bestmassage.tech/what-is-percussive-therapy/  
  • https://sklep.fizjoterapeuty.pl/aplikatory-wieloiglowe/mata-z-kolcami.html
Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę