Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Ekspert kosmetyczny: przebarwienia
X - Gotowi na malucha 2
X - Nutricia Bebilon
X - Nutricia Danacol
X - Inhalatory
3

Maseczka peel-off – co to, jak działa, na co i jak stosować?

Słuchaj artykułu

Gładka i jędrna cera to atrybut młodości i witalności. Od wieków kobiety dbały o nieskazitelny wygląd i stan swojej cery. Współcześnie możliwości i wybór produktów są tak duże, że każdy z nas znajdzie coś dla siebie. Popularnym i szybkim sposobem na poprawę wyglądu skóry są maseczki. Świetnie sprawdzają się w podróży, przed imprezą czy w trakcie domowego spa. Wśród nich wyróżniamy maseczki peel-off, w płachcie oraz do spłukiwania. Każda z nich ma swoje wyjątkowe cechy i zalety stosowania przy danym typie cery. 

Maseczka peel-off – co to, jak działa, na co i jak stosować?

Maseczka peel-off – co to jest? 

Maseczka peel-off jest jednym z rodzajów maseczek, które stosuje się na twarz. Spośród innych rodzajów maseczek wyróżnia ją obecność polimerów błonotwórczych, co warunkuje łatwość jej usuwania. Sama nazwa maseczki pochodzi z języka angielskiego. Jej tłumaczenie można potraktować jako dosłowne „zdzierać, zrywać”


Maseczki peel-off
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Maseczka peel-off – jak nakładać i jak zdejmować?  

Maseczka peel-off zdecydowanie różni się od maseczek w płachcie czy tych do zmywania, szczególnie w kwestii sposobu zdejmowania. Maseczka peel-off z reguły ma konsystencję gęstego żelu, gumy, galaretki lub kremu. Podczas nakładania na twarz może nieco lepić się do palców bądź pędzelka/szpatułki, za pomocą których może być nakładana.  

Maseczkę peel-off najlepiej aplikować na oczyszczoną, suchą skórę. Nakładamy ją dokładnie tak, jak maseczkę zmywalną czy grubszą warstwę kremu – omijając okolice oczu oraz usta. Następnie odmierzamy czas, który wskazał producent na opakowaniu maseczki. Po jego upływie zdzieramy maseczkę z twarzy. Dodatkowo na odpowiedni moment na zdjęcie maseczki może wskazywać zmiana jej konsystencji – z lepkiej, błyszczącej na suchą, matową, jednolitą. Maseczka powinna oderwać się w postaci jednego kawałka. Dzięki obecności polimerów błonotwórczych zdejmowanie maseczki peel-off jest proste.  

Jeśli warstwa preparatu, którą nałożymy, będzie za cienka, maseczka może nie oderwać się równomiernie, a jej części pozostaną na skórze. Mimo to jej działanie nie pogorszy się. Nieoderwane części maski należy usunąć pojedynczo, a w trudniejszych przypadkach można je lekko podważyć pęsetą lub zwilżyć wodą, a następnie zmyć.  

Zdejmowanie maseczki peel-off może być nieco nieprzyjemne u osób z bardzo wrażliwą skórą. Maseczka mocno napina skórę oraz „wiąże” delikatne, niewidoczne włoski na twarzy. Nie jest to bardzo bolesne, ale może powodować niewielki dyskomfort.  

Maseczka peel-off – jak działa? 

Maseczka peel-off jest zdejmowana jednym ruchem. Po jej prawidłowym usunięciu po maseczce nie powinny zostać żadne ślady. W składzie maseczek, oprócz polimerów warunkujących łatwość jej zdejmowania, znajdziemy substancje napinające skórę, ujędrniające, nawilżające i oczyszczające. Podczas sugerowanego przez producenta czasu aplikacji substancje te tworzą „opatrunek” na powierzchni skóry zwany warstwą okluzyjną. Dzięki niej skóra pozostaje nawilżona, odżywiona i rozświetlona.  

Obecność innych substancji będzie warunkowała działanie kierunkowe danej maseczki: 

  • węgiel aktywowany, zielona glinka – oczyszczają skórę; 
  • algi – odpowiadają za działanie nawilżające, odmładzające, antyoksydacyjne i usprawniające krążenie; 
  • ogórek, kwas hialuronowy, aloes – nawilżają i ujędrniają skórę; 
  • kwas hialuronowy, złoto, platyna – działają odmładzająco, liftingująco i ujędrniająco; 
  • ekstrakty roślinne – rewitalizują, odmładzają i rozjaśniają skórę.  

Na co przydatna jest maseczka peel-off?

Najczęstszym powodem stosowania maseczek peel-off jest chęć pozbycia się zaskórników i wągrów. Tworzą one mało estetyczne czarne punkciki na twarzy. O ile łatwo przykryje je makijaż, o tyle bez niego są dość widoczne z bliska. Dzięki regularnemu stosowaniu maseczki peel-off o działaniu oczyszczającym, z np. węglem aktywowanym, zieloną lub białą glinką, można zmniejszyć ilość widocznych i powstających wągrów. Jest to świetne rozwiązanie przed ważnym wyjściem. 

Oprócz usuwania wągrów maseczki oczyszczające redukują ilość wydzielanego sebum, zachowując jednocześnie odpowiednie nawilżenie skóry. Dzięki nim skóra pozostaje matowa przez dłuższy czas.  

Kolejnym atutem stosowania tego typu maseczek jest wpływ na zwężenie porów, co jednocześnie przekłada się na lepszy efekt zmatowienia oraz polepszenie stanu cery i jej wyglądu.

Maseczki peel-off świetnie sprawdzą się także w roli preparatów napinających, anty-aging i poprawiających tonus skóry. Jak już wspomniano, maseczki te zwężają pory. Oprócz tego wygładzają i spłycają zmarszczki. Efekt jest widoczny od razu po zdjęciu maseczki.  

Maska peel-off może się przydać, kiedy nasza skóra potrzebuje szybkiego i widocznego nawilżenia. Dzięki tworzeniu warstwy okluzyjnej na powierzchni skóry maseczka sprawia, że staje się ona promienna, dobrze nawodniona, jędrna i gładka. Maseczka peel-off redukuje suche ogniska, łuszczące się skórki i drobne zmarszczki. Skóra sprawia wrażenie napiętej, zdrowej, a efekt zastosowania maseczki można przyrównać do tego, który można uzyskać po zabiegu kosmetologicznym.  

Ze względu na silne właściwości oczyszczające maseczki peel-off nie powinny być stosowane częściej niż 1-2 razy w miesiącu.

Zdecydowaną przewagą maseczki peel-off jest to, że często ma ona kieszonkowy rozmiar, a zatem można ją spakować na wakacje, w niedaleką podróż czy na wieczór z koleżankami.  

Maseczki peel-off zdecydowanie podbijają rynek kosmetyczny. Dzięki obecności różnorodnych składników ich profil działania jest zróżnicowany, a niewielki koszt sprawia, że są bardzo popularne. 

Przeczytaj również:
Jak zamknąć pory? Skuteczne zabiegi na rozszerzone pory
Peelingi do twarzy – jakie są ich rodzaje i jak je stosować?


Źródła
Zwiń
Rozwiń

Źródła:  

  1. Skin care and rejuvenation by cosmeceutical facial mask, Mohammad Ali Nilforoushzadeh, Mohammad Amir Amirkhani, Payam Zarrintaj, Abolfazl Salehi Moghaddam, Tina Mehrabi, Shiva Alavi, Mahsa Mollapour Sisakht, 2018.
  2. Green Clay and Aloe Vera Peel-Off Facial Masks: Response Surface Methodology Applied to the Formulation Design, André O’Reilly Beringhs, Julia Macedo Rosa, Hellen Karine Stulzer, Rosane Maria Budal, Diva Sonaglio, 2013.
Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę