Mroczki przed oczami. O czym mogą świadczyć?
Masz mroczki przed oczami? Niepokoisz się, że mogą być objawem poważniejszego schorzenia? Przeczytaj poniższy artykuł!
Mroczki przed oczami – co to takiego?
Mroczki przed oczami bywają określane również jako „plamki”, „punkty”, „pajęczyny”, „siateczki” czy „muszki”. To dodatkowe zjawiska w polu widzenia. Ciemne lub czarne, przesuwają się wraz z ruchami gałki ocznej.
Mroczki przed oczami – przyczyny
Przyczyną mroczków może być zarówno przewlekły proces chorobowy, jak również ostry stan, który wymaga natychmiastowej interwencji lekarza.
Spora grupa starszych pacjentów zgłaszających się do lekarza z powodu mroczków w polu widzenia usłyszy, że powodem zaburzeń ich widzenia są męty ciała szklistego. To następstwa kurczenia się ciała szklistego w procesie starzenia, które nie znikają, ale też nie powiększają się w sposób nagły. Co ważne, nie niosą groźnych dla zdrowia następstw.
Mroczek centralny, czyli czarny punkt pojawiający się na środku pola widzenia, może być objawem zwyrodnienia plamki żółtej. Pacjent zauważa niewielkie mroczki nakładające się na litery podczas czytania, a z czasem na większe części centralnego pola widzenia. W konsekwencji pacjent dobrze widzi tylko obszary po bokach. Pogarsza mu się również ostrość wzroku, obrazy są zniekształcone.
Mroczki przed oczami mogą być także skutkiem odwarstwienia siatkówki, które grozi dramatycznymi konsekwencjami. W przypadku odwarstwienia siatkówki pacjent opisuje objawy takimi słowami jak „ciemna chmura”, „zasłona” przed okiem. Oznacza to najczęściej ubytek w polu widzenia, który zaczyna się obwodowo i szybko zwiększa swoje rozmiary.
Lekarz konsultujący powinien dokładnie zebrać wywiad, gdyż może okazać się, że przyjmowane leki powodują neurotoksyczność, uszkadzając tym samym nerw wzrokowy.
Leki, które mogą powodować mroczki przed oczami to:
- ibuprofen,
- etambutol (stosowany w terapii gruźlicy),
- chloramfenikol (antybiotyk).
Mroczki przed oczami mogą być spowodowane także uciskiem wywieranym z zewnątrz na nerw wzrokowy. Taki ucisk mogą wywierać guzy wewnątrzgałkowe i zewnątrzgałkowe – obie grupy wymagają pilnej diagnostyki.
Przyczynami mroczków mogą być także:
- cukrzyca,
- osłabienie organizmu,
- anemia,
- aura migrenowa.
Mroczki przed oczami mogą być objawem także bardzo niebezpiecznego stanu przemijającego niedokrwienia mózgu. Czarne plamy w polu widzenia to jednak początkowy objaw choroby, który szybko zmienia się w charakterystyczne dla tego schorzenia zaniewidzenie na jedno oko.
Mroczki przed oczami. Kiedy udać się do lekarza?
Zawsze warto zwrócić uwagę na objawy towarzyszące. Jeśli oprócz mroczków osoba doświadcza zawrotów głowy, spadku ciśnienia oraz gdy następstwem zaburzeń widzenia jest omdlenie, należy udać się do lekarza.
Warto też zwrócić uwagę na okoliczności, w których pojawiają się ciemne plamy przed oczami. Takie sytuacje jak nagłe wstanie z pozycji leżącej lub siedzącej, nieprzespana noc, przemęczenie czy przyjmowanie zbyt małej ilości płynów, mogą okazać się łatwo odwracalną przyczyną mroczków.
Jeśli osoba cierpi na migrenowe bóle głowy i doświadcza przed nimi aury wzrokowej, pojawienie się mroczków najpewniej sygnalizuje kolejny atak migreny. Jeżeli natomiast pojawiają się błyski w polu widzenia, towarzyszy temu obniżona ostrość wzroku i zmiany ewoluują szybko – taka osoba powinna być niezwłocznie zbadana przez okulistę, który w pierwszej kolejności wykluczy stany ostre (np. odwarstwienie siatkówki).
Gdy mroczki są małe i występują sporadycznie, najczęstszą diagnozą jest zmętnienie ciała szklistego. Jeśli natomiast zmiany postępują szybko, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza.
Mroczki w polu widzenia są bardzo niecharakterystycznym objawem, który towarzyszy wielu schorzeniom. Dynamika zmian, obciążenia chorobowe pacjenta i okoliczności pojawiania się zaburzeń widzenia mogą zawęzić możliwe diagnozy i doprowadzić do właściwego rozpoznania.
Przeczytaj również:
Krople do oczu – skład, działanie i zastosowanie
- https://www.mp.pl/pacjent/okulistyka/chorobyoczu/chorobysiatkowki/73312,odwarstwienie-siatkowki-przedarciowe.
- Pyszyńska K., Szymańska-Pomorska G., Pytel A., Starcze zwyrodnienie plamki żółtej – przyczyny i obraz kliniczny, Gerontologia Współczesna 2017; 1 (5).
- Łuksza L. i wsp., Polekowe uszkodzenia narządu wzroku, Forum Medycyny Rodzinnej 2007; 1 (3): 264-271.
- Wójcik-Drączkowska H., Bilińska M., Nyka W., Migrena – rozpoznanie i leczenie, Forum Medycyny Rodzinnej 2007; 1 (2): 109-114.