Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Pierwsze wakacje malucha
X - Nowości
X - Kolagen
X - Mamy lato
X - Wyjazdy wakacyjne
X - Strefa opalania
8

Odciski na stopach. Jak sobie z nimi radzić?

Słuchaj artykułu

Odciski na stopach to problem, z którym borykamy się dosyć często. Niewygodne obuwie, długie spacery, płaskostopie – te czynniki mogą sprzyjać ich powstawaniu. Jak zapobiegać odciskom? Co robić, gdy już się pojawią? 

Odciski na stopach. Jak sobie z nimi radzić?

Co na odciski na stopach? 

Odciski powstają w wyniku narastania naskórka pod wpływem czynników takich jak ucisk oraz tarcie. Dochodzi wówczas do wzrostu temperatury skóry, która broni się, wzmacniając warstwę rogową. Aby temu zapobiec, musimy złuszczać powstały naskórek albo zapobiegać uciskowi i tarciu na stopie. 

Czym złuszczyć martwy naskórek? 

Aby złuszczyć martwy naskórek, możesz zastosować preparaty do stóp z kwasem salicylowym, mocznikiem lub alfa-hydroksykwasami (AHA). Mogą być one stosowane punktowo lub na całą stopę. Dostępne są w różnych postaciach, np. maści, kremów czy żeli. 


 

Dobrym pomysłem jest również zastosowanie skarpetek złuszczających do stóp lub masek złuszczających na pięty


 

Popularnym produktem na odciski są plastry. Ich wybór zależy od rodzaju dolegliwości. Miękkie odciski, czyli modzele, tworzą się zwykle między palcami i przypominają otwartą ranę. Wywołuje je wzajemne ocieranie palców o siebie, dlatego plastry na odciski w tych miejscach powinny chronić bolesne miejsce przed dalszym podrażnieniem. 

Odciski twarde, czyli nagniotki, pojawiają się zazwyczaj na podeszwach stóp. W ich przypadku dobrze sprawdzą się plastry z kwasem salicylowym i mocznikiem. Dzięki nim skóra staje się miękka i szybciej się goi. 


 

Obolałym po całym dniu stopom przygotuj kąpiel z dodatkiem soli do stóp. To nie tylko okazja do relaksu, ale również sposób na pozbycie się odcisków. Niektóre sole zawierają składniki zmiękczające, np. mocznik czy kozie mleko. Pamiętaj, aby nie stosować ich, jeśli na Twojej skórze są rany lub zadrapania. Możesz to zrobić dopiero po ich całkowitym wygojeniu.   


 

W przypadku zniszczonej lub zrogowaciałej skóry skorzystaj z peelingów do stóp. Tego typu kosmetyki usuwają martwy naskórek i zmiękczają skórę stóp. Stosując je regularnie, możesz zmniejszyć ryzyko pojawienia się odcisków. 


 

Poza wymienionymi wyżej preparatami możesz zastosować akcesoria do mechanicznego złuszczania naskórka, np. tarki, pilniki czy frezarki. W przypadku cienkiej warstwy rogowej wystarczy zetrzeć naskórek na sucho. Przy mocno rozbudowanej – wymocz najpierw stopy. Jeśli na Twojej skórze pojawiły się grube, bolesne nagniotki, udaj się do podologa lub dermatologa. Specjalista usunie je za pomocą skalpela. 


Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Jak ochronić skórę przed uciskiem i tarciem? 

Skóra, która jest nawilżona, ale nie jest natłuszczona szybko traci wodę z powodu jej odparowania. Warto więc skorzystać z preparatów o właściwościach nawilżających i natłuszczających takich jak maści, serum, pomady do stóp czy kuracje parafinowe


 

Możesz zastosować również plastry hydrokoloidowe, które nawilżają skórę i zmniejszają ucisk. Mogą również zapobiegać powstawaniu odcisków, jeśli nakleisz je w miejscu, w którym często powstają. Jeśli chcesz ich używać profilaktycznie, nie powinny zawierać kwasu salicylowego ani działać złuszczająco. Możesz również sięgnąć po plastry na pęcherze, w których także zastosowano hydrokoloid.


 

Na rynku znajdziesz też wiele produktów odciążających lub zabezpieczających stopę

Należą do nich: 

  • piankowe lub silikonowe nakładki, obrączki, ochraniacze oraz rurki, które wciągamy na palce narażone na tarcie lub w miejscu istniejącego już odcisku; 
  • kręgi lub półksiężyce do nagniotków, które podkładamy pod odcisk. Dzięki temu nie dotyka on wkładki podczas chodzenia. Podobny efekt możemy uzyskać, wykorzystując materiały termoformowalne, z których wycinamy odpowiedniej wielkości wkładkę i otwór odciążający w miejscu odcisku; 
  • piankowe, silikonowe, termoformowalne, filcowe wkładki do butów; 
  • specjalistyczne obuwie z wkładką odciążającą, z której wyciąga się elementy piankowe podobne do klocków. W ten sposób powstaje pusta przestrzeń, a stopa opiera się na jej nieodciążanych częściach; 
  • silikony podologiczne, których zastosowanie ogranicza tarcie podobnie jak przy ortezie. 


 

Jak dobrać obuwie przy odciskach? 

Jeśli odcisk pojawia się w stałym miejscu, może być spowodowany zbyt ciasnymi skarpetkami lub za wąskimi albo za krótkimi butami. Aby sprawdzić, czy Twoje obuwie zostało dobrze dobrane, wyciągnij wkładkę z buta i postaw na niej stopę. Stopa nie powinna wystawać. Co więcej, powinna mieć spory zapas miejsca, ponieważ podczas chodzenia zmienia się jej ułożenie.

Oprócz tego błędnie dobieramy długość buta – kierując się przy tym zazwyczaj długością palucha. U niektórych osób to jednak drugi lub trzeci palec mogą być od niego dłuższe. Przy wyborze obuwia należy zatem brać pod uwagę najdłuższy palec u stopy.

W sklepach obuwniczych dostępne są przyrządy do skanowania stopy, które ułatwią Ci dobór obuwia. Coraz więcej marek jest kalibrowanych, by automatycznie dopasować rozmiar.  

Odciski na stopach mogą świadczyć o chorobie! 

Nawracające modzele mogą być wynikiem choroby. Zazwyczaj towarzyszą one cukrzycy. Wówczas pod modzelem może tworzyć się rana o charakterze owrzodzenia neuropatycznego. Diagnoza jest o tyle istotna, że niektórych zmian możemy nie zauważyć, ponieważ w przebiegu cukrzycy zaburzone jest czucie.

Na rynku znajduje się wiele produktów przeznaczonych właśnie dla stóp osób chorujących na cukrzycę.


 

Odciski mogą powstawać także w wyniku zbyt intensywnego usuwania zgrubiałego naskórka. Im bardziej go złuszczamy, tym bardziej skóra stóp się chroni, rozbudowując warstwę rogową. 

Często odciski pojawiają się także w miejscu deformacji stopy lub nachodzenia na siebie palców. 

Odciski na stopach – kto może pomóc? 

Jeśli odciski są bardzo uciążliwe, skonsultuj pielęgnację stóp z podologiem, a leczenie zmian lub ran z lekarzem dermatologiem albo pielęgniarką specjalizującą się w tej dziedzinie. Warto również pomyśleć o specjalistycznych wkładkach ortopedycznych idealnie dopasowanych do naszych stóp. Przygotowują je specjaliści w placówkach związanych z biomechaniką chodu. 

Przeczytaj również:
Jak zadbać o stopy, aby były piękne przez cały rok?


Źródła
Zwiń
Rozwiń
  • Pomorskie Warsztaty Opieki Długoterminowej, PTLR, warsztaty z podologiem, 21.04.2023, Gdynia. 
  • Skrócony przegląd oferty firmy podologicznej Iconic.
Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę