Pielęgnacja noworodka. Jak dbać o higienę dziecka?
Jednym z ważniejszych zadań stojących przed młodymi rodzicami jest odpowiednia pielęgnacja delikatnej skóry maluszka. Dowiedz się, jak dbać o skórę dziecka od pierwszych dni jego życia i jakich kosmetyków używać.
Skóra jest największym i jednym z najważniejszych organów człowieka. To pierwsza bariera chroniąca przed szkodliwymi czynniki zewnętrznymi. Skóra noworodka już w okresie płodowym tworzy mechanizmy ochronne, dlatego wymaga specjalnej troski po narodzinach. Za pomocą odpowiednich kosmetyków możesz on nią zadbać już od pierwszych dni życia.
Jak często kąpać noworodka?
Noworodka ani niemowlaka nie musisz kąpać codziennie. Wystarczy robić to 2-3 razy w tygodniu. Dzięki temu nie przesuszysz delikatnej dziecięcej skóry. Nie można jednak zapominać o pielęgnacji obszaru okołopieluszkowego, przemywaniu twarzy, oczu i miejsc zgięciowych każdego dnia. Jeśli dziecko spoci się w upalny dzień, również je wykąp.
Woda w wanience powinna mieć temperaturę ok. 35-37°C i przykrywać dziecko do połowy. Optymalna temperatura powietrza to 24°C. W niektórych wanienkach znajduje się termometr z wygodnym oznaczeniem temperatury za pomocą kolorów. Jeśli w Twojej wanience go nie ma, sprawdź temperaturę, zanurzając łokieć w wodzie.
Jeśli Twoje dziecko ma jeszcze kikut pępowinowy, także możesz je wykąpać. Staraj się jednak nie zanurzać kikuta w wodzie. Jeśli do tego dojdzie, wystarczy dokładnie go osuszyć.
Pierwsze kąpiele maluszka powinny trwać tylko kilka minut. Dzięki temu ochronisz skórę dziecka przed nadmiernym wysuszeniem i nie narazisz pociechy na wyziębienie. Do wody możesz dodać kilka kropli oleju ze słodkich migdałów lub kosmetyku dla dzieci od pierwszych dni życia. Nawilżą one dziecięcą skórę.
Podczas kąpieli zadbaj o komfort dziecka. Unikaj gwałtownych ruchów i powoli zanurzaj je w wodzie. Przydadzą Ci się też dwie pieluszki tetrowe. Jedną z nich umieść na dnie wanny. Dzięki temu dziecko nie będzie się ślizgać i łatwiej je utrzymasz podczas kąpieli. Następnie otul pociechę drugą pieluszką. Dzięki temu noworodek poczuje się bezpiecznie i będzie mu cieplej.
Myjąc dziecko, delikatnie polewaj skórę wodą. Potem osusz ją ręcznikiem, ale tylko lekko dotykając. Unikaj pocierania skóry, ponieważ łatwo ją podrażnisz. Zwróć szczególną uwagę na wszystkie zgięcia – szyję, pachy, pachwiny i doły podkolanowe. Najwygodniejsze do wycierania będą ręczniki z kapturkiem, którymi dokładnie otulisz całego maluszka.
Jeśli skóra dziecka jest szczególnie wrażliwa, sucha lub atopowa, zastosuj preparaty z emolientami. Emolienty nawilżają i natłuszczają skórę. Działają przeciwzapalnie i sprawiają, że staje się ona bardziej elastyczna. Kosmetyki tworzą na skórze warstwę ochronną i łagodzą podrażnienia. Przy myciu suchej, atopowej lub skłonnej do podrażnień skóry możesz skorzystać również z krochmalu do kąpieli. Łagodzi on świąd, pieczenie i wzmożone napięcie skóry. Ponadto wzmacnia barierę naskórkową, zwiększa odporność na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych oraz przyczynia się do wygładzenia i poprawy jędrności skóry.
Na rynku znajdziesz również wiele delikatnych żeli do mycia ciała i głowy, które nie są emolientami. Jednak również możesz stosować je od pierwszych dni życia dziecka.
Pielęgnacja noworodka – przewijanie
Ważnym elementem pielęgnacji jest przewijanie. Przy zmianie pieluszki najlepiej umyć dziecku pupę pod bieżącą wodą lub przetrzeć ją zamoczonym wcześniej w wodzie dużym płatkiem kosmetycznym. Pupę dziecka przemywaj od przodu do tyłu, ograniczając tym samym ryzyko infekcji.
Możesz skorzystać również z chusteczek nawilżanych. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one codziennego mycia okolic intymnych dziecka. Chusteczki to świetne rozwiązanie, gdy jesteś poza domem i nie masz dostępu do bieżącej wody. Podczas wyboru kieruj się ich składem. Niektóre chusteczki są przeznaczone dla skóry wrażliwej czy atopowej.
Skóra przed założeniem pieluszki powinna być czysta i sucha, aby nie doszło do podrażnień. Dodatkowo ochronisz ją, smarując krocze, okolice odbytu i pachwiny cienką warstwą maści przeciw odparzeniom. Działa ona nawilżająco i natłuszczająco, a jej skład zwykle opiera się na lanolinie, wazelinie lub alantoinie.
Jeśli jednak odparzenia już się pojawiły, sięgnij po maść, która je złagodzi. Nie używaj jej jednak do codziennej pielęgnacji zdrowej skóry, ponieważ może ją wysuszyć.
Na tak przygotowaną skórę możesz założyć pieluszkę. Nie może ona przykrywać kikuta pępowinowego, dlatego najlepiej lekko ją odwinąć z przodu.
Przeczytaj również:
Wyprawka dla noworodka do domu. Zorganizuj ją perfekcyjnie!
- Pawełko A., Ogólne zasady higieny i pielęgnacji dzieci od urodzenia do lat 3, https://www.szpitalpediatryczny.pl/ped2/poradnik/Ogolne%20zasady%20higieny%20i%20pielegnacji%20dzieci%20od%20urodzenia%20do%20lat%203.pdf.
- Czarnecka-Operacz M., Jenerowicz D., Pielęgnacja skóry i kąpiele małego dziecka, https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/pielegnacja/52304,pielegnacja-skory-i-kapiele-malego-dziecka.
- Szpital Uniwersytecki w Krakowie, Zalecenia pielęgniarskie – pielęgnacja noworodka, https://www.su.krakow.pl/repozytorium-plikow/strefa-pacjenta/zalecenia-po-hospitalizacji/29-pielegnacja-noworodka/file.
- Czarnecka-Operacz M., Jenerowicz D., W jaki sposób należy pielęgnować skórę okolicy pieluszkowej, https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/pielegnacja/52305,w-jaki-sposob-nalezy-pielegnowac-skore-okolicy-pieluszkowej.