Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Inhalatory
X - Nutricia Bebiko
X - Zadbaj o siebie zimą
X - Kalendarz adwentowy
X - Darmowa Dostawa 02.12-03.12
X - Pomysł na prezent 2
X - Herbapol Syrop sosnowy
2

Piramida zdrowego żywienia – zasady odżywiania i aktywności fizycznej, które powinien znać każdy!

Słuchaj artykułu

Piramida zdrowego żywienia i aktywności fizycznej to prosty sposób na przedstawienie zaleceń specjalistów w obszarze odżywiania i innych elementów zdrowego stylu życia. Z biegiem lat zasady te ulegają nieustannym modyfikacjom w związku z rozwojem wiedzy i nowymi doniesieniami naukowymi. Poznaj aktualne zasady komponowania prawidłowego jadłospisu według piramidy!

Piramida zdrowego żywienia – zasady odżywiania i aktywności fizycznej, które powinien znać każdy!

Co to jest piramida zdrowego żywienia? 

Piramida zdrowego żywienia i aktywności fizycznej to graficzne opracowanie zasad prawidłowej diety. Została stworzona przez Instytut Żywności i Żywienia (obecnie włączony do Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – PZH) na podstawie piramidy USDA, czyli The Food Guide Pyramid. Pierwsza polska piramida powstała w 2005 roku i ulegała zmianom w kolejnych latach [1]. Ostatnia wersja zaleceń w formie charakterystycznej piramidy pochodzi z 2016 roku. W 2020 roku PZH wydał aktualizację w postaci Talerza Zdrowego Żywienia [2].  Zalecenia żywieniowe zawarte w piramidzie skierowane są do osób zdrowych. W przypadku szczególnej sytuacji zdrowotnej zasady te mogą ulegać zmianie i powinny zostać indywidualnie dostosowane w zależności od współwystępujących jednostek chorobowych [3]. 


Zdrowa żywność
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Piramida zdrowego żywienia – jak interpretować? 

Piramida zdrowego żywienia została podzielona na piętra z kategoriami produktów żywieniowych w zależności od rekomendowanej częstotliwości ich spożycia. Im niżej znajduje się dany produkt, tym częściej powinniśmy go spożywać. Na bocznej części piramidy znajdziemy także dodatkowe rekomendacje w kwestii słodyczy i napojów w diecie [3].  

Natomiast na podstawie piramidy znajduje się aktywność fizyczna podkreślająca rolę ruchu w zapobieganiu nadwagi i otyłości oraz utrzymaniu dobrego stanu zdrowia. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca co najmniej 150-300 minut tygodniowo umiarkowanego ruchu dla osoby dorosłej lub 75-150 minut wysiłku intensywnego [4]. 

Piramida zdrowego żywienia – 10 najważniejszych zasad 

Oto 10 najważniejszych punktów wynikających z piramidy zdrowego żywienia i komentarzy ekspertów: 

  1. Posiłki należy spożywać regularnie w ciągu dnia, w stałych odstępach czasu. 
  2. Fundamentem zdrowego żywienia są warzywa i owoce. Produktów z tej grupy powinno być w jadłospisie najwięcej. 
  3. Kolejną grupą są produkty zbożowe. Wybieraj takie z pełnego ziarna. 
  4. Na następnym szczeblu znajdują się produkty mleczne. Zaleca się spożywanie 2 szklanek mleka na dzień (również w postaci fermentowanych produktów mlecznych i serów). 
  5. Kolejne piętro piramidy stanowią produkty białkowe. Pamiętaj – im bliżej szczytu piramidy się znajdujemy, tym proporcjonalnie mniej danego produktu powinno być w diecie. Postaraj się ograniczyć mięso na korzyść ryb, nasion roślin strączkowych i jajek. 
  6. Tłuszcze zwierzęce warto ograniczyć i zastąpić tłuszczami roślinnymi.  
  7. Cukier należy do grupy, której należy unikać. Słodycze w diecie warto ograniczyć, można zastąpić je np. orzechami czy owocami. 
  8. Redukuj ilość dodawanej do potraw soli, zwiększaj za to ilość ziół. 
  9. Dbaj o odpowiednie nawodnienie
  10. Unikaj alkoholu [3]. 

Czy piramida żywieniowa sprawdzi się u dzieci? 

Podstawowa wersja piramidy została przygotowana z myślą o osobach dorosłych. Istnieje osobna piramida dla dzieci i młodzieży, zbliżona swoim kształtem do wersji dla dorosłych. Zasady w niej zawarte uwzględniają szczególne potrzeby w wieku wzrostu. 

W przypadku dzieci i młodzieży zwiększony jest rekomendowany udział produktów mlecznych w diecie (3-4 szklanki mleka dziennie). W tej piramidzie została podkreślona rola snu. Dzieci i młodzież powinny zadbać o codzienny ruch fizyczny (co najmniej przez godzinę dziennie) oraz ograniczenie urządzeń elektronicznych do 2 godzin dziennie. Dodatkowo w okresie rozwoju istotna jest regularna kontrola parametrów takich jak wzrost i masa ciała [5]. 

Czy piramida żywieniowa sprawdzi się u osób starszych? 

Podobna sytuacja jest w przypadku osób starszych. Zasady dla tej grupy są spójne z zasadami dla osób dorosłych. Piramida dla osób w wieku podeszłym różni się podkreśleniem szczególnej roli nawodnienia i suplementacji witaminy D. Zwiększona jest także rekomendowana ilość produktów mlecznych do 3 szklanek mleka dziennie. 

Jak w praktyce stosować zasady piramidy zdrowego żywienia? 

Przejrzystą wizualizacją codziennego talerza są najnowsze zalecenia w postaci Talerza Zdrowego Żywienia. Ukazują one proporcję pomiędzy produktami spożywczymi, którą warto zastosować w codziennym jadłospisie. Zasady te są spójne z omówioną wcześniej piramidą. Połowę talerza stanowią warzywa i owoce, jedną ćwiartkę produkty zbożowe z pełnego ziarna i ostatnią produkty białkowe z dodatkiem zdrowych tłuszczów [2]. 

Znajomość tych rekomendacji to podstawa dla długofalowego utrzymywania dobrego stanu zdrowia. Warto zwrócić uwagę na to, czy codzienny jadłospis wpisuje się w zalecenia i w razie konieczności zmodyfikować swoje codzienne nawyki. 

Przeczytaj również:
Kombucha – czy warto ją pić?


Źródła
Zwiń
Rozwiń

Źródła: 

  1. Całyniuk B., Grochowska-Niedworek E., Białek A., Piramida żywienia – wczoraj i dziś, Probl Hig Epidemiol 2011, 92 (1): 20-24. 
  2. https://ncez.pzh.gov.pl/abc-zywienia/talerz-zdrowego-zywienia/. 
  3. https://ncez.pzh.gov.pl/abc-zywienia/zasady-zdrowego-zywienia/piramida-zdrowego-zywienia-i-aktywnosci-fizycznej-dla-osob-doroslych-2/. 
  4. World Health Organization, WHO Guidelines on physical activity and sedentary behaviour, 2020. 
  5. https://ncez.pzh.gov.pl/dzieci-i-mlodziez/piramida-zdrowego-zywienia-i-stylu-zycia-dzieci-i-mlodziezy-2/. 
  6. https://ncez.pzh.gov.pl/seniorzy/piramida-zdrowego-zywienia-i-aktywnosci-fizycznej-dla-osob-w-wieku-starszym-4/. 
Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę