Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Projekt opalanie 2
X - Aurovitas AuroGastro
X - Genactiv Colostrum
X - Pielęgnacja nóg
X - Produkty z gratisem
28

Płyn Lugola. Czy jest bezpieczny?

Słuchaj artykułu

Płyn Lugola stosowano na szeroką skalę po wybuchu elektrowni atomowej w Czarnobylu. W tamtym czasie naukowcy uważali, że duża dawka jodu zawarta w tym preparacie zapobiegnie wchłanianiu przez tarczycę promieniotwórczego izotopu jodu. Co dziś wiemy o płynie Lugola? Czy jego stosowanie jest bezpieczne dla zdrowia?

Płyn Lugola. Czy jest bezpieczny?

Co to jest płyn Lugola? 

Płyn Lugola (łac. Iodi solutio aquosa) to wodny roztwór jodu w jodku potasu.

Płyn Lugola – skład 

Substancjami czynnymi są jod i jodek potasu. W 1 g tego leku znajduje się 10 mg jodu, 20 mg jodku potasu i substancje pomocnicze – glicerol 99,5% i woda oczyszczona. Preparat nie zawiera alkoholu i jest dostępny w aptece bez recepty. 

Płyn Lugola – kolor 

Płyn Lugola to ciecz o ciemnożółtym lub brunatnym kolorze. Musi być przechowywany w ciemnych buteleczkach w temperaturze pokojowej. Płyn Lugola trzymaj poza zasięgiem dzieci. 


Produkty zawierające jod
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Płyn Lugola – czy nadaje się do picia?

Płyn Lugola dostępny w aptekach jest preparatem przeznaczonym do użytku zewnętrznego, a więc na skórę lub błony śluzowe. Jest to produkt nieoczyszczony i nie nadaje się do bezpośredniego spożycia. Płyn Lugola stosowany do picia może być niebezpieczny dla zdrowia. Jod w dużych dawkach może doprowadzić do rozwinięcia się nadczynności tarczycy, a także innych poważnych dolegliwości zdrowotnych. Płyn Lugola do picia może powodować zaburzenia żołądkowo-jelitowe i alergie.

Płyn Lugola przeznaczony do wypicia zaleca bezpośrednio lekarz, przypisując go na recepcie. Za jego prawidłowe przygotowanie odpowiada farmaceuta w aptece

Płyn Lugola – zastosowanie 

Płyn Lugola na skórę 

Płyn Lugola służy do odkażania niedużych ran, otarć naskórka czy drobnych zadrapań. Ponadto wykazuje działanie: 

  • antyseptyczne, 
  • grzybobójcze, 
  • bakteriobójcze, 
  • wirusobójcze. 

Zmienione chorobowo miejsce przemyj nasączonym jałowym gazikiem. Pamiętaj, że nierozcieńczonego płynu nie wolno stosować na oparzenia i otwarte rany

Płyn Lugola do płukania gardła 

Rozcieńczony płyn Lugola służy jako antyseptyk do płukania gardła, a także do pędzlowania migdałków. W pierwszym przypadku zastosuj 10 kropli roztworu, rozcieńczając je w szklance przegotowanej wody. Natomiast w przypadku pędzlowania migdałków preparat rozcieńcz gliceryną. Nie połykaj roztworu.

Płyn Lugola a jodyna 

Płyn Lugola często mylony jest z mającą podobne wskazania jodyną. Między tymi dwoma preparatami istnieje zasadnicza różnica. Jodyna to 3% roztwór spirytusowy jodu w jodku potasu. Nie da się z niej sporządzić płynu Lugola.

Spożywanie jodyny, a zwłaszcza podawanie jej dzieciom jest niebezpieczne i może zakończyć się poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi. 

Płyn Lugola – skutki uboczne 

Należy unikać długotrwałego stosowania płynu Lugola.

Leki zawierające w swoim składzie jod mogą wywołać nadczynność tarczycy, trądzik jodowy, który jest oporny na leczenie, a także różnego rodzaju alergie miejscowe lub uogólnione.

Nieuzasadnione spożywanie płynu Lugola może pogorszyć przebieg niedoczynności tarczycy lub rozwinąć nadczynność tarczycy. Ponadto u osób nadwrażliwych na jod dość często może wystąpić podrażnienie błony śluzowej jamy ustnej i zapalenie skóry objawiające się świądem, nadżerkami czy pęcherzykami. 

Płyn Lugola w ciąży

Kobiety w ciąży powinny unikać płynu Lugola. Jod może powodować powstanie wola u noworodka. Płyn Lugola nie może być również podawany noworodkom i niemowlętom, ponieważ może wywołać u nich kwasicę metaboliczną i niedoczynność tarczycy.

Pamiętaj, że samodzielne stosowanie preparatów zawierających w swoim składzie jod może być niebezpieczne dla zdrowia. Przed ich zastosowaniem skonsultuj się z lekarzem, który na podstawie badań i oceny parametrów zdrowia zaleci ewentualne zastosowanie płynu Lugola. 

Przeczytaj również:
Jodek potasu. Dawkowanie podczas zagrożenia promieniowaniem


Źródła
Zwiń
Rozwiń
  • Charakterystyka Produktu Leczniczego – Płyn Lugola. 
  • Grissinger M., Look out for Lugol’s Error-prevention Strategies for this strong Iodine solution P T. 2015 Jul; 40(7): 412-413. 
  • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5693970/. 
  • Leung A., Pearce E.N., Braverman L.E., Role of iodine in thyroid physiology Expert Rev Endocrinol Metab. 2010 Jul;5(4):593-602. 
Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę