Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Niezbędnik majówkowy
X - Alergia 2024
X - Baby Week 22.04-05.05
X - Bądź Eco
X - Sale do -50%
11

Pocenie się dłoni – jak sobie poradzić z tą przypadłością?

Słuchaj artykułu

Pocenie się dłoni to wstydliwa dolegliwość, która powoduje duży dyskomfort. Dotyczy ona wielu osób, zwłaszcza w okresie upałów, a także pod wpływem dużego stresu. Nadmierne pocenie może być jednym z objawów różnych poważnych chorób, dlatego nie wolno lekceważyć tej przypadłości. Dlaczego ręce się pocą i jak możemy temu zapobiec?

Pocenie się dłoni – jak sobie poradzić z tą przypadłością?

Przyczyny nadmiernego pocenia się dłoni 

Pocenie się to fizjologiczny proces, który pozwala obniżyć temperaturę ciała. Nadmierna ilość wytwarzanego potu w stosunku do prawidłowej temperatury określana jest jako hiperhydroza. Jednym z jej objawów jest gwałtowne pocenie się dłoni i palców pod wpływem czynnika stresogennego lub w wyniku objawów współistniejącej choroby.


Produkty stosowane przy nadmiernej potliwości
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Często pocące się dłonie mogą być efektem już występujących dolegliwości zdrowotnych oraz chorób takich jak: 

  • nadczynność tarczycy, 
  • zaburzenia hormonalne, 
  • menopauza,  
  • ciąża, 
  • nadwaga i otyłość, 
  • cukrzyca, 
  • zaburzenia i schorzenia neurologiczne, 
  • zaburzenia lękowe, 
  • nadmierna podatność na stres, 
  • zaburzenia pracy nerek, 
  • reumatoidalne zapalenie stawów
  • choroby nowotworowe. 

Innymi przyczynami nadmiernego pocenia dłoni może być błędnie dobrana dieta. Spożywanie w dużych ilościach w codziennej diecie ostrych przypraw, np.: chili, tabasco, pieprzu oraz produktów bogatych w kofeinę również powoduje nadmierne pocenie się. Produkty te drażnią śluzówkę żołądka i przyspieszają krążenie. W rezultacie dochodzi do podniesienia temperatury ciała i wydzielania potu. 

Jak zapobiegać poceniu się dłoni? 

Kluczowym zadaniem jest rozpoznanie przyczyny nadmiernego pocenia się dłoni. Jeśli jest ono konsekwencją nadmiernego działania czynników stresujących, należy skorzystać z różnych technik relaksujących czy nawet z pomocy terapeuty, aby lepiej zapanować nad stresem.  

Najczęstszym i najprostszym domowym sposobem zapobiegającym nadmiernemu poceniu się dłoni jest regularne stosowanie preparatów antyperspiracyjnych, głównie w postaci żeli i kremów. Antyperspiranty częściowo ograniczają wydzielanie potu poprzez tymczasowe zatkanie gruczołów potowych w miejscu aplikacji. Jest to proces krótkotrwały, który zanika z czasem pod wpływem mycia i złuszczania się warstwy rogowej naskórka. Istnieją także mocniejsze wersje antyperspirantów nazywane blokerami. Działają one zdecydowanie dłużej i są rekomendowane zwłaszcza w okresie intensywnych upałów oraz dla osób cierpiących na dużą nadpotliwość. Składnikami aktywnymi antyperspirantów są najczęściej związki glinu (chlorki) lub kompleksy glinowo-cyrkonowe. 

Innymi sposobami pozwalającymi poradzić sobie z nadpotliwością jest stosowanie chusteczek nawilżających, płynów, a także preparatów doustnych normalizujących proces pocenia. Warto pamiętać również o ziołach, głównie o pokrzywie, szałwii i skrzypie polnym. Regularne spożywanie naparu sporządzonego z tych ziół pomaga zmniejszać wydzielanie potu. Można poddać swe dłonie zabiegowi jonoforezy, która powoduje zablokowanie pocenia się na około 4 tygodnie. Kolejnym pomocnym zabiegiem jest moczenie dłoni w ostudzonym naparze z kory dębu. Inną coraz bardziej popularną metodą leczenia jest wstrzyknięcie w dłonie toksyny botulinowej, która zwalcza nadmierną potliwość na okres około 6 miesięcy po każdym zabiegu. 

Nadpotliwość dłoni jest dolegliwością, która może pogorszyć jakość naszego życia. Dlatego istotny jest wybór optymalnego rozwiązania w celu zapobiegania i leczenia tej przypadłości.

Przeczytaj również:
Nadmierna potliwość u dzieci – przyczyny i leczenie


Źródła
Zwiń
Rozwiń

Źródła: 

  1. Schlereth T., Dieterich M., Birklain F. – Hyperhidrosis- causes and treatment of enhanced sweating. Dtsch Arztebl Int. 2009 Jan; 106(3): 32-37. 
  2. Romero F, Haddad GR, Miot HA, Cataneo DC. Palmar Hyperhidrosis: clinical, pathophysiological, diagnostic and therapeutic aspects An Bras Dermatol. 2016 Nov-Dec; 91(6): 716-725.
Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę