Poczuj się lżej! Ranking tabletek na odchudzanie
Jak pomóc sobie w walce ze zbędnymi kilogramami? Przede wszystkim odpowiednią dietą i aktywnością fizyczną. Twoim wsparciem mogą być również suplementy diety wspomagające odchudzanie. Jakie składniki powinny się w nich znaleźć?
W suplementach diety wspomagających odchudzanie znajdziesz wiele substancji o różnych właściwościach. Mogą one pobudzać przemianę materii, obniżać poziom cukru we krwi czy hamować apetyt. Wybierając tego typu preparaty, zwróć uwagę na jakość i ilość stosowanych surowców. Mogą być one standaryzowane pod kątem określonych substancji aktywnych.
Standaryzacja określa, czy w danym suplemencie znajduje się składnik czynny i w jakiej jest ilości.
Suplementy wspomagające trawienie tłuszczów
Chrom
Chrom to składnik mineralny niezbędny do przemiany tłuszczów i węglowodanów. Wpływa przede wszystkim na tolerancję glukozy i zwiększa wrażliwość na insulinę. Suplementy diety, najczęściej w postaci pikolonianu chromu, stosujemy jako wsparcie przy redukcji masy ciała i poziomu tkanki tłuszczowej. Po preparaty z chromem możesz sięgać również w przypadku nadmiernej ochoty na słodycze, ponieważ bierze on udział w procesach regulujących poziom glukozy we krwi.
Intensywny wysiłek fizyczny i dieta bogata w cukry mogą doprowadzić do niedoboru tego mikropierwiastka w organizmie. Pamiętaj zatem również o jego źródłach w żywności.
Znajdziesz go w:
- produktach pełnoziarnistych,
- orzechach,
- nasionach roślin strączkowych,
- serach,
- drożdżach,
- grzybach.
Dietetycy zalecają suplementację 30-35 µg (mikrogramów) chromu na dobę.
Pierwiastek ten uzupełnisz, suplementując np.:
- Singularis Superior Pikolinian Chromu Forte – suplement zawiera aż 200 µg chromu w 1 kapsułce.
- Activlab Pharma Chrom organiczny – 1 kapsułka dostarcza 200 µg pikolonianu chromu.
- Naturell Chrom Organiczny + B3 – suplement w postaci tabletek do rozgryzania i żucia. Każda tabletka to 200 µg chromu uzupełnionego o 16 mg niacyny.
Cholina
Cholina wchodzi w skład kompleksu witamin z grupy B i znajduje się we wszystkich żywych komórkach. Zapobiega odkładaniu się tłuszczów w komórkach wątroby, jednocześnie przyspieszając ich spalanie. Wspomaga też wykorzystanie cholesterolu przez organizm. W wielu preparatach cholina występuje w połączeniu z inozytolem, który również zapobiega gromadzeniu się tłuszczów.
Naturalnie cholinę znajdziesz w:
- żółtkach jaj,
- podrobach,
- mleku,
- drożdżach,
- nasionach roślin strączkowych,
- rybach,
- orzechach.
Dietetycy zalecają suplementację od 45 do 550 mg choliny na dobę.
Znajdziesz ją w preparatach takich jak:
- G&G Choline 250 mg & Inositol 250 mg – 2 kapsułki zawierają 500 mg choliny, w suplemencie dodatkowo znajduje się inozytol.
- Solgar Czynniki Lipotropowe – 3 tabletki zawierają 410 mg choliny. Suplement został wzbogacony o inozytol i metioninę.
- Allnutrition Cuts4All – 2 tabletki dostarczają 205 mg choliny. W suplemencie znajdziesz także inozytol, L-karnitynę, chrom i ekstrakty roślinne.
Karnityna (L-karnityna)
Karnityna to aminokwas, który odgrywa ważną rolę w transporcie kwasów tłuszczowych do mitochondriów. Tam zostają one wykorzystane jako „paliwo”. Dlatego też jest ona składnikiem suplementów wspierających odchudzanie, które korzystnie wpływają na tempo przemiany materii.
Dodatkowo substancja ta poprawia wydolność fizyczną. Zwiększa dostępność kwasów tłuszczowych wykorzystywanych jako źródło energii dla pracujących mięśni. Osoby aktywne fizycznie stosują najczęściej L-winian L-karnityny. Spożywanie L-karnityny przed treningiem przyspiesza spalanie kalorii i ogranicza powstawanie kwasu mlekowego w trakcie ćwiczeń, zmniejszając tym samym ryzyko pojawienia się tzw. zakwasów. Podczas suplementacji warto połączyć ją z węglowodanami, aby uzyskać jak najlepsze efekty.
Karnityna przeznaczona jest przede wszystkim dla osób podejmujących aktywność fizyczną, ale może też wspierać pracę mózgu i mięśni u osób starszych.
Ten aminokwas znajdziemy w produktach odzwierzęcych – głównie w mięsie i nabiale. Jako suplement diety zwykle zaleca się stosowanie karnityny w dawce 1-2 g na dobę.
Preparaty z karnityną to m.in.:
- Olimp L-Carnitine 1500 Extreme Mega Caps – skoncentrowany suplement diety w postaci kapsułek. Każda kapsułka zawiera 1500 mg winianu L-karnityny, w tym aż 1000 mg czystej karnityny.
- OstroVit L-carnitine Supreme 1250 – 1 kapsułka zawiera 1250 mg winianu L‑karnityny, w tym 840 mg karnityny. Dla uzyskania najlepszych efektów preparat należy przyjmować 30 minut przed treningiem.
- Olimp Gold L-Karnityna 1000 – suplement w postaci tabletek musujących. 1 tabletka zawiera 1000 mg L-karnityny + chrom.
Suplementy wspomagające redukcję tkanki tłuszczowej
Zielona herbata
Głównym składnikiem aktywnym ekstraktów zielonej herbaty jest galusan epigallokatechiny (EGCG). Substancja ta wpływa na procesy związane z redukcją tkanki tłuszczowej. Pobudza przemianę materii poprzez zwiększenie termogenezy i zmniejsza wchłanianie węglowodanów w przewodzie pokarmowym. Ekstrakt z zielonej herbaty może przyczynić się do zmniejszenia wchłaniania kwasów tłuszczowych w jelitach, sprzyjając tym samym redukcji masy ciała. Korzystne działanie zielonej herbaty wiąże się z większym spalaniem kalorii w organizmie i zmniejszeniem apetytu.
Już 100-200 mg zielonej herbaty dwa lub trzy razy dziennie powoduje zmniejszenie tkanki tłuszczowej. Gdy połączymy ją z kofeiną, efekt będzie jeszcze silniejszy.
Ekstrakt z zielonej herbaty znajdziesz m.in. w:
- Health Labs SlimMe – 2 kapsułki zawierają 800 mg ekstraktu z liści zielonej herbaty, w tym 400 mg EGCG. Suplement został wzbogacony także o kapsaicynę, kofeinę i chrom.
- Pharma Nord Bio-C.L.A. – 2 kapsułki zawierają 250 mg ekstraktu z zielonej herbaty. Do preparatu został dodany kwas linolowy (CLA).
- Olimp Therm Line Forte New Formula – 4 kapsułki zawierają 281 mg ekstraktu z zielonej herbaty (55% EGCG). Preparat zawiera dodatkowo opatentowany ekstrakt z owoców cytrusowych oraz chrom.
Kapsaicyna
To substancja występująca w papryczkach chilli lub pieprzu kajeńskim. Większość badań wykazała, że zwiększa ona tempo przemiany materii o 4-5% i utlenianie kwasów tłuszczowych o 10-16%. Kapsaicyna zapobiega odkładaniu się tłuszczów w komórkach, przez co hamuje wzrost poziomu tkanki tłuszczowej.
Stosując preparaty z kapsaicyną, spalamy więcej kalorii nie tylko podczas wysiłku fizycznego, ale również w spoczynku. Aby uzyskać efekt termogeniczny („spalania tłuszczu”), suplement powinien zawierać około 10 mg kapsaicyny.
Wśród suplementów z kapsaicyną znajdziesz:
- Wish Kapsaicyna Extract Forte 10 mg + prebiotyk – suplement diety będący naturalnym źródłem kapsaicyny. 1 kapsułka zawiera 10 mg kapsaicyny z owoców pieprzu Cayenne. Suplement został uzupełniony o prebiotyk.
- Longer Life Piperyna & Kapsaicyna – 1 kapsułka zawiera 20 mg ekstraktu z czarnego pieprzu, w tym 1,5 mg kapsaicyny.
- Olimp Therm Line 40+ – 2 tabletki zawierają 11,2 mg kapsaicyny. Suplement diety został wzbogacony o składniki takie jak zielona herbata czy chrom.
Guarana
Dzięki zawartości kofeiny guarana wspomaga spalanie tłuszczu we wszystkich tkankach. Pobudza lipolizę (rozpad tłuszczów) i zmniejsza uczucie zmęczenia, dzięki czemu dłużej jesteśmy aktywni. Wyniki badań pokazują, że znajdująca się w guaranie kofeina zwiększa tempo metabolizmu, co w połączeniu z dietą niskokaloryczną może przyczyniać się do redukcji masy ciała.
Preparaty z guaraną najlepiej przyjmować rano lub wczesnym popołudniem. Dawkowanie wynosi od 500 mg do 1 g dziennie.
Do suplementów z guaraną należą m.in.
- MyVita Guarana – zawiera naturalną kofeinę w postaci guarany w kapsułkach. 2 kapsułki zawierają 800 mg guarany, w tym 28 mg kofeiny.
- Olimp Guaranax – zawiera ekstrakt z nasion guarany. W 1 kapsułce znajduje się 160 mg guarany, w tym aż 80 mg kofeiny.
- SFD Nutrition Guarana Caffeine – 2 tabletki zawierają 455 mg ekstraktu z guarany, w tym 100 mg kofeiny.
Suplementy uczestniczące w procesach regulacji poziom cukru we krwi
Kwas liponowy (ALA)
Kwas liponowy nie tylko wspomaga odchudzanie, ale również reguluje poziom glukozy we krwi i ułatwia jej wykorzystanie przez komórki. Zwiększa także wrażliwość tkanek na insulinę i hamuje jej rozpad. Substancja ta zwiększa zdolność spalania kalorii, ponieważ przekierowuje nadmierną ilość węglowodanów do komórek mięśniowych zamiast do tłuszczowych. W połączeniu z karnityną przyspiesza proces redukcji masy ciała.
Kwas liponowy występuje naturalnie w czerwonym mięsie, szpinaku czy brokułach. Zalecana suplementacja we wspomaganiu odchudzania wynosi 600-800 mg dziennie.
Można go dostarczyć, suplementując:
- Swanson Alpha Lipoic Acid 600 mg – każda kapsułka zawiera 600 mg kwasu alfa‑liponowego (ALA).
- Allnutrition, ALA, kwas alfa-liponowy 600 mg – 1 tabletka zawiera 600 mg kwasu alfa‑liponowego.
- Wish Alpha Lipoic Acid 600 mg – suplement diety w postaci kapsułek zawierający jedynie składnik aktywny. 1 kapsułka zawiera 600 mg kwasu ALA.
Ekstrakt z zielonej kawy
To dobre źródło kwasu chlorogenowego, który wpływa na poprawę tolerancji glukozy i obniżenie stężenia insuliny we krwi po posiłku. Dzięki niemu organizm produkuje więcej ciepła. Ekstrakt z zielonej kawy hamuje również podział nowych komórek tłuszczowych.
Regularne przyjmowanie preparatów z kwasem chlorogenowym może przyczyniać się do zmniejszenia wchłaniania glukozy w jelitach. Dietetycy zalecają jego suplementację w dawce 120-300 mg dziennie.
Suplementy diety zawierające ekstrakt z zielonej kawy to m.in.:
- A-Z Zielona Kawa – kapsułki zawierają standaryzowany ekstrakt z zielonej kawy. W 1 kapsułce znajduje się 400 mg ekstraktu z zielonej kawy, w tym 200 mg kwasu chlorogenowego oraz 11,6 mg kofeiny,
- Holland & Barrett ekstrakt z zielonej kawy – 1 tabletka zawiera 133,3 mg ekstraktu z zielonej kawy oraz 24 mg kofeiny. Suplement został wzbogacony o ekstrakt z liści yerba mate.
- Trec Thermo Fat Burner Max – 4 tabletki zawierają 120 mg ekstraktu z zielonej kawy (50% kwasu chlorogenowego). W suplemencie znajdują się także ekstrakty roślinne z guarany i zielonej herbaty oraz L-karnityna i chrom
Berberyna
Berberyna to substancja wykorzystywana w leczeniu cukrzycy typu 2 i towarzyszących jej zaburzeń metabolicznych. Obniża poziom cukru we krwi i uwrażliwia komórki na działanie insuliny. Zmniejsza wchłanianie cholesterolu i zapobiega chorobom układu krążenia, dlatego możemy ją stosować w terapii nadwagi i otyłości.
Aby działanie berberyny było skuteczne, należy suplementować 1500 mg (w podziale na trzy dawki) tej substancji dziennie.
Znajdziesz ją w takich suplementach jak m.in.:
- Berberyna HCL Xenico – standaryzowany ekstrakt z berberysu. 1 kapsułka zawiera 408,2 mg wyciągu, w tym 400 mg berberyny.
- Aura Herbals Berberyna 500 mg – 2 kapsułki zawierają 500 mg ekstraktu z kory berberysu, w tym 490 mg berberyny,
- Avet Premium Berberys Fit – 2 kapsułki suplementu zawierają 400 mg ekstraktu z korzenia berberysu, w tym 388 mg chlorowodorku berberyny.
Błonnik
Pamiętajmy także o preparatach na bazie błonnika, ponieważ wiele badań przemawia za jego korzystnym działaniem w odniesieniu do nadwagi i otyłości. Błonnik obniża poziom glukozy i insuliny po posiłku i wpływa na wydłużenie uczucia sytości. Przyjmowanie błonnika odsuwa zatem w czasie przyjmowanie kolejnych posiłków i zmniejsza uczucie głodu. Poza tym pobudza pracę jelit i obniża poziom cholesterolu.
Błonnik możesz dostarczać wraz z dietą w produktach zbożowych, warzywach i owocach.
Znajdziesz go także w postaci suplementów diety (tabletki, proszek), np.
- Humavit Multi-Błonnik – to mieszanka błonnika jabłkowego, owsianego oraz inuliny i glukomannanu. Optymalne dawkowanie suplementu to 6 tabletek dziennie.
- MyVita Błonnik naturalny – wysoka zawartość błonnika, którego źródłem są nasiona babki płesznik oraz łuska babki jajowatej. Zaleca się spożywać go 3 razy dziennie po 2 łyżeczki produktu.
- Colon C – suplement diety w proszku, którego składnikami aktywnymi są łupina nasienna babki jajowatej oraz cykoria. Suplement został dodatkowo wzbogacony o bakterie kwasu mlekowego. Jego zalecane spożycie to 5 g preparatu 2 razy dziennie.
- Spattini M., Hryniewiecka E. (red), Żywienie i suplementacja w sporcie, Wrocław, Esteri, 2021.
- Jarosz M. (red.), Normy żywienia dla populacji Polski, Warszawa, Instytut Żywności i Żywienia, 2020.
- https://www.ais.gov.au/__data/assets/pdf_file/0010/1000072/36194_Sport-supplement-fact-sheets-Carnitine-v2.pdf
- Zydek G., Michalczyk M., Zając A., Nowe trendy w żywieniu i suplementacji osób aktywnych fizycznie, Katowice, Wydawnictwo Akademii Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach, 2017.
- https://www.ais.gov.au/__data/assets/pdf_file/0011/1000415/36182_Supplements-fact-sheets_ALA-v7.pdf
- Zahra I. i in., The effect of Berberine on weight loss in order to prevent obesity: A systematic review, Biomedicine & Pharmacotherapy 127, 2020.
Wspaniały bardzo ciekawy i pomocny
Dziękujemy za miły komentarz 🧡