Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Baby Week 1
X - Ferie zimowe
X - Ekspert kosmetyczny - Włosy
X - Inhalatory
X - Darmowa Dostawa InPost
7

Poronienie a kolejna ciąża – szanse i zagrożenia

Słuchaj artykułu

Poronienie jest trudnym wydarzeniem dla obojga rodziców. Nie musi ono jednak oznaczać problemów z ponownym zajściem w ciążę i urodzeniem zdrowego dziecka.

Poronienie a kolejna ciąża – szanse i zagrożenia

Co to jest poronienie i jakie są jego objawy? 

Poronienie to zakończenie ciąży przed 22. tygodniem. Poronienia występują względnie często w pierwszych trzech miesiącach ciąży. Przynajmniej jedna na sześć potwierdzonych ciąż kończy się poronieniem. W rzeczywistości ta liczba jest większa, jednak wiele poronień na wczesnym etapie ciąży nie zostaje zauważona. 


Preparaty z kwasem foliowym
Zakupy z doradcą Gemini

Większość poronień występuje w pierwszym trymestrze (przed 14 tygodniem ciąży) jako rezultat zaburzeń rozwojowych płodu.  

Poronienie w pierwszych tygodniach ciąży może wyglądać jak krwawienie menstruacyjne, plamienie, z towarzyszącymi bólami podbrzusza lub pleców. Niektóre kobiety dowiadują się o śmierci zarodka podczas rutynowego badania ultrasonograficznego, bez wcześniejszego wystąpienia objawów krwawienia czy bólu. 

Przyczyny poronienia 

Poronienie jest zwykle oznaką, że ciąża nie rozwijała się poprawnie. Rozwój zarodka i płodu to skomplikowany proces, podczas którego mogą zdarzyć się błędy skutkujące zatrzymaniem rozwoju ciąży.  

Najczęstszą przyczyną poronień jest wada chromosomalna płodu lub inne wady genetyczne.  

Są one odpowiedzialne za aż 80% poronień. Na wystąpienie tych wad nie mamy wpływu. Statystycznie ryzyko ich wystąpienia rośnie wraz z wiekiem matki, dlatego poronienia występują częściej u kobiet po 35. roku życia. 

Rzadszymi przyczynami są:  

  • zaburzenia hormonalne,  
  • niewyrównane choroby przewlekłe, takie jak cukrzyca lub choroby tarczycy,  
  • infekcje,  
  • zaburzenia krzepnięcia,  
  • urazy brzucha,  
  • stosowanie przez matkę używek (w szczególności palenie papierosów).  

Wpływ poronienia na kolejną ciążę 

Większość przyczyn poronienia następuje przypadkowo i prawdopodobieństwo ich ponownego wystąpienia jest niewielkie. Pojedyncze poronienie nie zwiększa ryzyka kolejnego, jeśli konkretna przyczyna nie została znaleziona.  

Do grupy ryzyka ponownego poronienia zaliczamy kobiety, u których wystąpiły trzy następujące po sobie poronienia.  

Nie ma określonego czasu, w którym powinno się zacząć starać się o kolejną ciążę. Po utracie dziecka niektórzy rekomendują odczekanie z próbą zajścia w ciążę przez kilka miesięcy, jednak nie ma jednoznacznych dowodów uzasadniających takie postępowanie. Ogromny wpływ na tę decyzję ma stan psychiczny rodziców. Niektóre pary decydują się na odczekanie pewnego okresu, a inne próbują od razu. Warto pamiętać, że jeśli rodzice decydują się odroczyć kolejne starania o dziecko, powinni stosować skuteczną metodę antykoncepcji, ponieważ do zapłodnienia może dojść już przy pierwszej owulacji po poronieniu. 

Czy kolejnemu poronieniu można zapobiec? 

Mimo że nie mamy wpływu na zdecydowaną większość przyczyn poronienia, można zwiększyć szanse na ciążę zakończoną sukcesem przez zredukowanie czynników ryzyka: 

  • zaprzestanie palenia,  
  • zbilansowaną dietę i regularną aktywność fizyczną, 
  • redukcję stresu, 
  • utrzymanie prawidłowej masy ciała, 
  • kontrolę chorób przewlekłych (np. cukrzyca, niedoczynność tarczycy), 
  • suplementację kwasu foliowego, który wspiera rozwój układu nerwowego dziecka (zalecaną dawką jest 0,4 mg dziennie w wieku prokreacyjnym co najmniej 3 miesiące przed zajściem w ciążę oraz do 12. tygodnia ciąży). 

W ciążę można zajść już podczas pierwszego cyklu menstruacyjnego po poronieniu. Warto jednak upewnić się, że jesteśmy na nią fizycznie i emocjonalnie gotowi. Jest to indywidualna decyzja każdej pary. Poronienie to zwykle jednorazowe zdarzenie. Większość kobiet prawidłowo zachodzi po nim w ciążę. Jeśli poronienia powtarzają się przynajmniej trzy razy z rzędu, należy zgłosić się do lekarza w celu znalezienia przyczyny.  

Przeczytaj również:
Kwas foliowy – funkcje, źródła, skutki niedoboru i nadmiaru
Czy można przedawkować kwas foliowy w ciąży?


Źródła
Zwiń
Rozwiń

Źródła: 

  1. https://www.nidirect.gov.uk/articles/miscarriage-stillbirth-and-ectopic-pregnancy. 
  2. Early pregnancy loss, management, 2006, Royal College of Obstetricians and Gynaecologists, UK. 
  3. https://www.betterhealth.vic.gov.au/health/healthyliving/miscarriage#causes-of-a-miscarriage. 
  4. Schliep KC, Mitchell EM, Mumford SL, et al. Trying to Conceive After an Early Pregnancy Loss: An Assessment on How Long Couples Should Wait. Obstet Gynecol. 2016;127(2):204-212. doi:10.1097/AOG.0000000000001159. 
  5. https://www.nih.gov/news-events/nih-research-matters/trying-conceive-after-pregnancy-loss.
Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę