Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Kalendarz adwentowy
X - Herbapol Syrop sosnowy
X - Nutricia Bebilon + Mustela
X - Humavit Colostrum
X - Aurovitas ApoD3
X - Pomysł na prezent 3
X - Baby Week 9
X - Inhalatory
X - Unia Unituss
14

Poznaj domowe sposoby na swędzenie skóry

Słuchaj artykułu

Swędzenie skóry może być spowodowane wieloma czynnikami, np. alergią lub nadwrażliwością skóry. W wielu przypadkach jesteśmy w stanie sobie pomóc środkami znajdującymi się na domowych półkach. Czy znasz domowe sposoby na swędzenie skóry?

Poznaj domowe sposoby na swędzenie skóry

Domowe sposoby na swędzenie skóry – egzema i pokrzywka 

Egzema to zapalenie skóry powodujące silny świąd i dyskomfort. Może objawiać się też silnym bólem i bardzo suchą skórą z odpadającymi płatkami, pękającymi pęcherzykami przeradzającymi się w otwarte rany. 

Pokrzywka występuje najczęściej po zastosowaniu leków lub kosmetyków, po kontakcie z pyłkami, pleśnią, dodatkami do żywności i po zjedzeniu niektórych pokarmów. Objawia się swędzącymi, białymi lub żółtymi bąblami otoczonymi czerwoną obwódką. Bąble zwykle znikają po krótkim czasie, nie pozostawiając śladów, choć zdarza się, że pokrzywka występuje przewlekle.  

W przypadku egzemy czy pokrzywki:  

  • Wprowadź dietę eliminacyjną, ponieważ niektóre pokarmy mogą wywoływać nasilenie objawów. Zrezygnuj z przetworzonych produktów, cytrusów, mleka, pszenicy. 
  • Pij napary z nagietka i rumianku, które wykazują działanie przeciwzapalne. Zapalenia skórne łagodzą także herbatki z fiołka trójbarwnego i pokrzywy, korzenia i liści łopianu, natomiast napary z bzu czarnego, kwiatu lipy i roiboos zmniejszają świąd. 
  • Stosuj kompresy z łopianu, nagietka, orzecha włoskiego i oczaru, by złagodzić objawy zapalenia i pozbyć się pęcherzyków.

Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!
  • Nacieraj zmienione miejsca maścią z olejkiem konopnym lub olejkiem z ogórecznika (10 kropli dwa razy dziennie przez miesiąc). 
  • Wybieraj ubrania wykonane z bawełny, a do ich prania używaj łagodnych, hipoalergicznych formuł. Jeśli pierzesz ręcznie – zawsze zakładaj rękawiczki ochronne. 
  • Unikaj drażniących kosmetyków. Wybieraj środki pielęgnacyjne zawierające emolienty, które pomogą złagodzić objawy egzemy.  

Pomocne mogą być również kąpiele lecznicze.  

Przykładowe rodzaje kąpieli łagodzących podrażnienie i swędzenie skóry 

  • 500 g płatków owsianych owiń gazą lub umieść w bawełnianym woreczku. Umieść płatki pod strumieniem gorącej wody napełniającej wannę. Zostaw woreczek w wannie i poczekaj, aż woda osiągnie temperaturę ciała. W czasie kąpieli delikatnie poklepuj zmienione miejsca woreczkiem. 
  • 2 garści liści szałwii zalej wrzątkiem i zostaw pod przykryciem na 10 minut. Napar przecedź i wlej do wanny z ciepłą wodą. Zażywaj kąpieli przez 10-15 minut. 

  • 20 ml octu winnego lub owocowego dodaj do 1 l wody. Wlej do wanny z ciepłą wodą, kąp się 10 minut. 
  • 200 g skrobi kukurydzianej wsyp do 1 l wrzącej wody, wymieszaj do zagęszczenia, przelej do wanny z ciepłą wodą. Czas kąpieli to 15 minut. 
  • 50 g koszyczków rumianku, 50 g ziela krwawnika, 50 g ziela fiołka trójbarwnego, 50 g nasion siemienia lnianego, 50 g korzeni żywokostu zalej 2 l wody i podgrzewaj na wolnym ogniu przez 20 minut. Odstaw na 10 minut, przykrywając naczynie, po czym przecedź odwar i wlej do wanny z ciepłą wodą. Taka kąpiel powinna trwać maksymalnie 15 minut. 

Domowe sposoby na swędzenie skóry – grzybica stóp 

Latem, gdy temperatura rośnie, a do tego chętniej korzystamy z basenów, wzrasta ryzyko zakażenia grzybiczego stóp. Skóra swędzi, pęka, łuszczy się i schodzi, mogą też pojawić się pęcherzyki. Zakażenie najczęściej rozwija się między palcami, lecz grzybica może także zaatakować paznokcie, które stają się zgrubiałe i przybierają żółto-brązową barwę. Ważne jest zachowanie prawidłowej higieny, aby zmniejszyć to ryzyko. 

Myj stopy dwa razy dziennie i dokładnie je osuszaj, korzystając wyłącznie ze swojego ręcznika. Noś bawełniane skarpetki i wygodne, dobrze dopasowane i oddychające obuwie. Stopy możesz dodatkowo posypać talkiem i nacierać zmienione miejsca olejkiem herbacianym. Pomocny będzie także krem nagietkowy, który nawilży i zregeneruje skórę. 


Dobrym domowym sposobem na powstrzymanie grzybicy i potliwości stóp jest kąpiel na bazie wierzby białej. 100 g wierzby białej zalej 1 l wody i ogrzewaj pod przykryciem przez 15 minut. Odwar odstaw na 5 minut, wlej do wanny lub dużej miski z ciepłą wodą. Mocz stopy przez 5-10 minut. 

Domowe sposoby na swędzenie skóry – ukąszenia i użądlenia owadów 

Ukąszenia i użądlenia owadów, np. pszczół czy os, powodują ból oraz swędzenie i pieczenie skóry, często z opuchlizną. Domowym sposobem na swędzenie skóry są w tym przypadku okłady z sody oczyszczonej. Wymieszaj ją z wodą i nałóż papkę w miejscu ukąszenia. Soda zneutralizuje kwas znajdujący się w jadzie owada, niwelując świąd i ból.  

Ulgę przyniesie także przyłożenie do miejsca ukąszenia lodu lub przekrojonej cebuli, która zwiąże zawarte w jadzie toksyny. 

W przypadku zaobserwowania objawów takich jak: bladość skóry, przyspieszenie tętna, utrata przytomności, spadek ciśnienia, duszności, nie czekaj – natychmiast wezwij pogotowie. Mogło dojść do silnej reakcji alergicznej zagrażającej życiu! 

Istnieje wiele domowych sposobów na złagodzenie swędzenia skóry. Warto jednak szukać przyczyny schorzenia i obserwować, czy świąd skóry nie powraca. W niektórych przypadkach metody stosowane w domowym zaciszu mogą jedynie wspomóc terapię lub działać profilaktycznie, ale ostatecznie potrzebna będzie fachowa porada lekarska. Nie zawahaj się z niej skorzystać, gdy zajdzie taka konieczność.  


Źródła
Zwiń
Rozwiń
  • Lavery S., Sullivan K., Hill C., Vowels D., Fyson N., Encyklopedia medycyny naturalnej, Pascal, 2007, s. 288-295. 
  • Pastok D., 437 sposobów kąpieli, Lek w Polsce, Warszawa 1996. 
  • Peters D., Domowy lekarz. Jak bezpiecznie skorzystać z osiągnięć współczesnej medycyny i terapii niekonwencjonalnych, Hachette Polska, Warszawa 2009. 
  • Janicki K., Rewerski W., Medycyna naturalna, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2001.  
  • Stengler M., Balch J.F., Balch R.Y., Recepta na leki naturalne, Dictum, Warszawa 2017. 
  • Graham-Brown R., Bourke J., Dermatologia. Podręcznik i atlas, Elsevier Urban & Partner, Wrocław 2010.
  1. 22 stycznia 2024, 14:54
    John

    Bardzo pomocne odpowiedzi.

    1. 23 stycznia 2024, 07:07
      Poradnik Gemini
      Poradnik Gemini

      Cieszymy się, że artykuł był dla Pana pomocny 🧡

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę