Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Niezbędnik majówkowy
X - Alergia 2024
X - Baby Week 22.04-05.05
X - Bądź Eco
X - Sale do -50%
4

Soda oczyszczona. Przydatna nie tylko w kuchni

Słuchaj artykułu

Soda oczyszczona to popularny dodatek do ciast, którym nadaje puszystej konsystencji. Czy znasz inne zastosowania sody? Te najpopularniejsze znajdziesz poniżej. 

Soda oczyszczona. Przydatna nie tylko w kuchni

Soda oczyszczona (wodorowęglan sodu) to biały proszek bez zapachu, który łatwo rozpuszcza się w wodzie. Swoje właściwości spulchniające zawdzięcza dwutlenkowi węgla, który uwalnia się podczas pieczenia. Soda oczyszczona rozpuszczona w wodzie ma słabo zasadowe pH, dlatego wykorzystywana jest do jego regulacji w żywności. Znaleźć możemy ją również w tabletkach musujących – w reakcji z kwasem powoduje ich efektowny rozpad.  

Czy wiesz, w jaki sposób możesz wykorzystać sodę oczyszczoną w domu? 

Soda oczyszczona na nieprzyjemne zapachy 

Nieprzyjemny zapach z lodówki często utrzymuje się nawet po jej opróżnieniu i wyczyszczeniu. Soda oczyszczona pomoże Ci go zneutralizować. Umieść w lodówce miseczkę z sodą lub umyj ją roztworem wodnym.

Sodę oczyszczoną możesz również wykorzystać do usuwania zapachów z kosza na śmieci. W jednym z badań mierzono jej możliwości neutralizacji zapachów odpadów przechowywanych przez 7 dni. Okazuje się, że 50 g sody rozsypane na dnie kosza na odpadki redukuje zapach aż o 70%.

Soda oczyszczona do czyszczenia piekarnika 

Posyp dno piekarnika sodą, a następnie spryskaj wodą. Zwróć uwagę, by jedynie zwilżyć proszek wodą umieszczoną w rozpylaczu, bez jego zalewania. Jeśli piekarnik jest mocno zabrudzony, pozwól działać sodzie całą noc. Pamiętaj, by wypłukać biały osad, który pozostawiła soda. Metoda ta nie jest odpowiednia dla urządzeń samoczyszczących się. 


Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Soda oczyszczona na mączniaka 

Mączniak prawdziwy jest jedną z najczęściej występujących chorób grzybiczych roślin. Objawia się białym nalotem przypominającym mąkę. Szczególnie wrażliwe na jego atak są młode rośliny. Ważne, by zacząć działać, gdy pojawią się pierwsze objawy. Roztwór sody oczyszczonej może w bezpieczny i skuteczny sposób zwalczyć mączniaka.  

7 g (około pół łyżki) sody oczyszczonej rozpuść w 1 litrze wody. Usuń zakażone liście i opryskaj pozostałą część rośliny. Spryskaj również rośliny znajdujące się w pobliżu. Zabieg powtarzaj co tydzień, aż do zniknięcia nalotu. 

Soda oczyszczona do czyszczenia stali 

Przypalony garnek? Spróbuj wyczyścić go przy użyciu sody. Wsyp ją na dno garnka i zalej gorącą wodą. Pozostaw na parę godzin, aby uporczywe zabrudzenia odkleiły się. 

Soda świetnie poradzi sobie też z osadem z kawy czy herbaty w dzbanku i kubkach. Zanurz je w roztworze sody lub nałóż sodę szmatką. Po tym zabiegu wystarczy jedynie wypłukać naczynia i wytrzeć je do sucha. Jeśli Twój termos do kawy pokrył się osadem, wsyp sodę do środka i zalej gorącą wodą na 15 minut. 

Soda oczyszczona do prania 

Wewnątrz pralki mogą gromadzić się resztki detergentu i osad z twardej wody. Może to spowodować nieprzyjemny zapach wypranych ubrań, a nawet plamy. Aby tego uniknąć, zastosuj sodę. 

  • Rozpocznij od wyczyszczenia uszczelki. Posyp ją sodą, zwilż wodą i wyczyść wilgotną szmatką.  
  • Nie zapomnij również o szufladzie na detergent. Do usuwania zanieczyszczeń użyj szczotki lub gąbki. Możesz także zostawić szufladę do namoczenia w misce z roztworem sody, aby łatwiej usunąć brud.  
  • Wsyp szklankę sody do bębna i uruchom najdłuższy program z wysoką temperaturą. 
  • Po zakończeniu cyklu wytrzyj bęben, by zebrać jak najwięcej nieczystości. 
  • Na koniec dodaj 2 szklanki octu do szuflady na płyn do płukania i ustaw odpowiedni program. Usunie to wszystkie pozostałości. 

Pamiętaj, by nie używać sody i octu jednocześnie. 

Soda może też pomóc w pozbyciu się plam z ubrań. Zwilż zabrudzenie, a następnie posyp je sodą i pozostaw na godzinę. W przypadku trudnych do usunięcia plam namocz ubranie w roztworze sody i wody, a następnie wypierz jak zwykle. 

Soda oczyszczona na twarde pięty 

Twoje pięty są szorstkie i twarde? Spróbuj zmiękczyć naskórek dzięki sodzie oczyszczonej. Rozpuść 2 łyżki sody w ciepłej wodzie i mocz stopy przez ok. 10 minut. Następnie wykonaj delikatny peeling za pomocą szczotki do stóp. Jeśli podczas kąpieli pojawi się zaczerwienienie lub pieczenie skóry, przerwij zabieg. 

Po zabiegu użyj kremu z mocznikiem, który dodatkowo zmiękczy naskórek. 


Soda oczyszczona na trądzik 

Nie przeprowadzono wielu badań na temat wpływu sody oczyszczonej na skórę, jednak dermatolodzy zgodnie odradzają jej stosowanie. Roztwory sody oczyszczonej są zasadowe, a więc mogą zaburzyć naturalnie kwaśne pH skóry. Ze względu na działanie wysuszające i złuszczające soda oczyszczona bywa stosowana na trądzik. Może to jednak doprowadzić do podrażnienia, zaczerwienienia, pieczenia, a nawet wysypki. 

Do pielęgnacji cery trądzikowej wybieraj specjalistyczne kosmetyki, które nie naruszą naturalnej bariery skóry. 


Soda oczyszczona na włosy 

Soda sprzyja zmiękczaniu wody, dzięki czemu szampon lepiej się pieni i jest wydajniejszy. Jednak zastosowana solo może podrażnić skórę głowy. Zasadowe pH sody może również zwiększać tendencję do plątania się włosów, utrudniać ich rozczesywanie oraz wzmagać efekt puszenia się. Wysokie pH roztworów sody może powodować również łamliwość łodygi. 

Soda oczyszczona na nadmierne pocenie

Pocenie to naturalny mechanizm organizmu, który pozwala na regulację temperatury. Jednak nadmierna potliwość i przykry zapach mogą być uciążliwe, zwłaszcza latem. Soda oczyszczona to niedrogi sposób na pocenie. Wystarczy rozetrzeć ją z odrobiną wody do momentu rozpuszczenia i powstałą pastę wetrzeć w pachy.

Możesz użyć również naturalnego dezodorantu z sodą oczyszczoną w składzie.


Soda oczyszczona do płukania jamy ustnej 

Główną przyczyną próchnicy jest płytka nazębna. Bakterie wchodzące w jej skład wytwarzają kwasy, które mogą niszczyć szkliwo. Płukanie jamy ustnej roztworem sody oczyszczonej może pomóc je neutralizować, a dodatkowo zmniejsza ilość bakterii w ślinie. Płukanka z sody oczyszczonej jest neutralna w smaku i nie powoduje podrażnień. 

Jak ją przygotować? Wystarczy wymieszać pół łyżki sody oczyszczonej z 50 ml wody. 

Soda oczyszczona do mycia zębów 

Pasty z zawartością sody oczyszczonej mogą być pomocne w zapaleniu dziąseł. Soda ma także działanie wybielające zęby, jednak według niektórych badaczy ogranicza się ono jedynie do przebarwień powierzchniowych. Okazjonalnie możesz użyć jej jako dodatek do pasty do zębów, jeśli masz przebarwienia spowodowane kawą czy herbatą. Regularne jej stosowanie może być przyczyną ubytków szkliwa, a przez to prowadzić do nadwrażliwości.

Jeśli chcesz przywrócić zębom blask, skonsultuj się ze stomatologiem, który dobierze odpowiednią dla Ciebie metodę. 


Soda oczyszczona na zaparcia 

Jeśli szukasz domowych sposobów na zaparcia, soda oczyszczona nie będzie najlepszym pomysłem. Nie ma badań potwierdzających jej skuteczność w tej dolegliwości, jeśli jest przyjmowana doustnie. Soda to jeden ze składników czopków musujących. Są one pomocne, gdy zaparcie jest spowodowane zablokowaniem się kału w odbytnicy. Uwalniane pęcherzyki wywierają nacisk na ścianki odbytu, zmiękczają stolec oraz ułatwiają jego wydalenie. 

Dzięki miejscowemu działaniu czopki pozbawione są działań niepożądanych. Mogą być stosowane także przez dzieci i kobiety w ciąży. 

Soda oczyszczona na zgagę 

Soda oczyszczona ma zasadowe pH, które neutralizuje kwasowość w żołądku. Na podobnej zasadzie działają środki zobojętniające kwas żołądkowy dostępne bez recepty. 

Jednak soda nie jest bezpieczna, jeśli chcesz ją stosować długotrwale. Jej przedawkowanie może prowadzić m.in. do nudności, wymiotów, bólu brzucha, zaburzeń ze strony układu krążenia i układu nerwowego. Opisywane były nawet przypadki pęknięcia żołądka. 

W wyjątkowych sytuacjach możesz użyć ½ łyżeczki sody oczyszczonej na 125-250 ml wody. Bezpieczniejszym wyborem do stosowania doraźnego będą tabletki zawierające np. węglan wapnia i magnezu. Pamiętaj jednak, że leki zobojętniające nie leczą przyczyny zgagi, a działają wyłącznie objawowo. 


Przeczytaj również:
Czy można usunąć kamień nazębny domowymi sposobami?


Źródła
Zwiń
Rozwiń
  • Qamaruz-Zaman N., Kun Y., Rosli R.N., Preliminary observation on the effect of baking soda volume on controlling odour from discarded organic waste, Waste Management, 2015, s. 187-190. 
  • Tanner F., Tonn S., de Wit J. i in., Sensor-based phenotyping of above-ground plant-pathogen interactions, Plant Methods, 18, 3, 2022. 
  • Hughes A., Brown A., Valento M., Hemorrhagic Encephalopathy From Acute Baking Soda Ingestion, West J Emerg Med., 2016, s. 619-22. 
  • Patiño-Gallegos J.A., González-Urquijo M., Padilla-Armendáriz D., Leyva-Alvizo A., Spontaneous rupture of the stomach secondary to bicarbonate ingestion, Rev Gastroenterol Mex, 2021, s. 315-317. 
  • Gavazzoni Dias M.F., de Almeida A.M., Cecato P.M., Adriano A.R., Pichler J., The Shampoo pH can Affect the Hair: Myth or Reality? Int J Trichology, 2014, s. 95-99. 
  • Chandel S., Khan M.A., Singh N., Agrawal A., Khare V., The effect of sodium bicarbonate oral rinse on salivary pH and oral microflora: A prospective cohort study, Natl J Maxillofac Surg., 2017, s. 106-109. 
  • Ahrari F., Hasanzadeh N., Rajabi O., Forouzannejad Z., Effectiveness of sodium bicarbonate combined with hydrogen peroxide and CPP-ACPF in whitening and microhardness of enamel, J Clin Exp Dent., 2017, s. 344-350. 
Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę