Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Zdrowe oczy
X - Zadbaj o zdrowie swojej rodziny
X - Aurovitas FlexiStav Meno
X - Sale do -50%
10

Zapalenie krtani. Domowe sposoby

Słuchaj artykułu

Zapalenie krtani i problemy z mówieniem mogą wykluczyć nas na jakiś czas z życia zawodowego i towarzyskiego. Chcesz jak najszybciej wrócić do zdrowia? Poznaj domowe sposoby na zapalenie krtani.  

Zapalenie krtani. Domowe sposoby

Jakie są domowe sposoby na zapalenie krtani? 

 • Unikaj czynników drażniących takich jak dym tytoniowy czy alkohol. 
 • Oszczędzaj głos, ogranicz jego użycie do niezbędnego minimum. 
 • Zadbaj o nawilżenie powietrza – kup specjalny nawilżacz lub rozwieś mokre ręczniki na gorącym kaloryferze. 
 • Skorzystaj z ziół z domowej apteczki – pomocne mogą być płukanki gardła na bazie szałwii, nagietka czy tymianku.  
 • Pij ciepłe napoje (2,5 litra dziennie), np. herbatę z dodatkiem soku z malin lub owoców czarnego bzu, ciepłą wody z miodem i cytryną, rosół z kurczaka. 
 • Stosuj inhalacje – wspomagają one oczyszczenie dróg oddechowych z zalegającej wydzieliny, co wpływa na zmniejszenie podrażnienia i zniwelowanie uczucia „zalegania” w gardle; zmniejsza się też odruch kaszlu, a inhalacja z dodatkiem olejków eterycznych działa odkażająco w obrębie błon śluzowych.

Soki i zioła
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Domowe sposoby na zapalenie krtani – przykładowe inhalacje 

 • Do 0,5 litra wrzącej wody dodaj 2-3 krople olejku miętowego, pochyl się nad naczyniem i przez 5 minut wdychaj parę. Inhalację wykonuj rano i wieczorem. 
 • 1 łyżkę soku z cebuli i 1 łyżkę soku z czosnku dokładnie wymieszaj, raz po raz wstrząsając. Dolej 3 łyżki przegotowanej wody i jeszcze raz wymieszaj. 5 kropli tak przygotowanej mikstury dodaj do 0,5 litra wrzącej wody, przez 5 minut wdychaj parę. Inhalację wykonuj rano i wieczorem. 
 • 2 duże główki cebuli zetrzyj na tarce, wymieszaj z 1 łyżeczką zmiażdżonego czosnku. Pochyl się nad naczyniem z czosnkowo-cebulową pastą i wdychaj opary przez 10 minut. Inhalację wykonuj rano i wieczorem. 
 • Do 0,5 litra wrzącej wody dodaj 2 łyżki miodu lipowego i przez 10 minut wdychaj parę. Inhalację wykonuj przed snem. 

W przypadku najmłodszych dzieci najbezpieczniejsze są inhalacje z użyciem soli fizjologicznej i nebulizatora. Starsze dzieci i dorośli mogą zrobić tradycyjną „parówkę”. Wystarczy podgrzać wodę z solą, ziołami lub olejkami i wdychać powstałą parę. Do takiego roztworu możesz wykorzystać sól leczniczą w proporcji 1 łyżka stołowa na szklankę gorącej wody lub też olejki eteryczne, np. eukaliptusowy, tymiankowy, lawendowy, sosnowy. Zwróć uwagę, w jakim wieku można stosować dany olejek. 


Olejki eteryczne

Zapalenie krtani u dziecka może objawiać się dusznościami oraz tzw. „szczekającym” kaszlem, gorączką czy stridorem (czyli świstem krtaniowym). Jeśli zaobserwujesz takie objawy, niezwłocznie skonsultuj się z lekarzem. U dzieci zapalenie krtani może być szczególnie niebezpieczne ze względu na możliwość silnego zwężenia światła krtani i wystąpienia ostrej niewydolności oddechowej. Lekarz oceni, czy kuracja małego pacjenta może przebiegać w warunkach domowych. Oprócz stosowania się do zaleceń lekarskich i podawania przepisanych leków możesz wspomagać terapię, zwiększając ilość podawanych płynów oraz dbając o regularne wietrzenie pomieszczeń. 

Pamiętaj, że domowe sposoby na zapalenie krtani stanowią jedynie uzupełnienie farmakoterapii.

Zapaleniu krtani może towarzyszyć ból gardła i gorączka, dlatego warto wtedy sięgnąć po leki o działaniu przeciwbólowym i/lub przeciwzapalnym, np. paracetamol, aspiryna czy ibuprofen. Pomocne mogą być także pastylki nawilżające i zmniejszające chrypkę. 


Na chrypkę

Zapalenie krtani najczęściej jest wynikiem infekcji wirusowej, więc lekarze zazwyczaj nie przepisują antybiotyku, który leczy wyłącznie zakażenia bakteryjne. Zdarza się jednak, że w czasie choroby dochodzi do nadkażenia bakteryjnego. Wdrożenie antybiotyku do terapii staje się wtedy zasadne i konieczne, jednak taką decyzję może podjąć wyłącznie lekarz po ocenie stanu pacjenta. Dodatkowo lekarz może zalecić również stosowanie wziewnych lub doustnych glikokortykosteroidów, czyli leków przeciwzapalnych o silnym działaniu. 

Przeczytaj również:
Domowe sposoby na chrypkę


Źródła
Zwiń
Rozwiń
 • Lavery S., Sullivan K., Hill C., Vowels D., Fyson N., Encyklopedia medycyny naturalnej, Pascal, 2007, s. 284. 
 • red. Janicki K., Rewerski W., Medycyna naturalna, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2001, s. 265-267. 
 • Szymański A., Wielki przewodnik po medycynie naturalnej, Wydawnictwo WAM, Kraków 2017, s.  196-197. 
 • Stengler M., Balch J.F., Balch R.Y., Recepta na leki naturalne, Dictum, Warszawa 2017.  
 • red. Latkowski J.B., Otolaryngologia. Podręcznik dla studentów i specjalizujących się lekarzy, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2017, s. 54-58, 447-449. 
 • Janczewski G., Latkowski J.B., Olszewski J., Kosiek K., Algorytmy diagnostyki i postępowania w otolaryngologii. Podręcznik dla lekarzy rodzinnych i pozostałych lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, Wydawnictwa Medyczne Termedia, Poznań 2010, s. 145-160. 
 • Emeryk A., Ostre infekcje krtani, czyli jednostki chorobowe z kręgu zespołu krupu u dzieci, Alergoprofil, 2017, t. 13, nr 4, s. 131-134. 
 • Ślączka K., Basiewicz-Ślączka E., Zawadzka-Głos L., Mierzewska-Schmidt M., Zapalenia krtani o ciężkim przebiegu u dzieci, Nowa Pediatria, 2015, t. 19, nr 1, s. 9-14. 
Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę