Psylocybina w grzybach halucynogennych. Czy łagodzi objawy depresji?
Współczesna medycyna szuka coraz to skuteczniejszych rozwiązań w walce z zaburzeniami psychicznymi. Jedną z substancji, będącą przedmiotem wielu badań w tym kierunku, jest psylocybina. Jak działa ta substancja psychoaktywna? Jakie mogą być skutki jej przyjmowania?
Czym jest psylocybina?
Psylocybina to substancja o działaniu psychoaktywnym pochodzenia naturalnego. Znajduje się ona w grzybach halucynogennych. Zawarte w nich substancje wykazują działanie psychodeliczne na układ nerwowy. Oprócz psylocybiny w grzybach występują również: norbaeocystyna, psylocyna i baeocystyna.
Psylocybina jest bardzo dobrze wchłaniana przez błony śluzowe znajdujące się w jamie ustnej. W organizmie metabolizowana jest do psylocyny, której przypisujemy większość właściwości psychoaktywnych. Psylocybina i psylocyna, których budowa przypomina serotoninę, posiadają również identyczne odległości pomiędzy atomami azotu i tlenu. Umożliwia to tym substancjom zlokalizowanie się w receptorach serotoniny, zwiększając tym samym jej poziom. Wywołuje to pobudzenie sensomotoryczne i zmiany w percepcji bodźców.
Psylocybina jest legalnie wykorzystywana w Polsce wyłącznie do celów naukowych.
„Rekreacyjne” spożywanie grzybów halucynogennych ze względu na ich działanie odurzające jest w Polsce nielegalne.
Psylocybina – jak działa?
Efekty działania psylocybiny można przyrównać do tych wywoływanych przez LSD. Działa ona jednak znacznie słabiej, a pierwsze efekty pojawiają się do 40 minut od spożycia grzybów halucynogennych. Objawy występują przy spożyciu około 0,25 g grzybów, a silne objawy psychodeliczne mogą być spowodowane dawką 10-18 mg. To, jak psylocybina zadziała i z jaką siłą, różni się w zależności od osoby przyjmującej substancję. Czas jej działania szacuje się na 4-6 godzin.
Efekty działania psylocybiny zależą od:
- szybkości i sprawności metabolizmu organizmu,
- wagi,
- rodzaju spożytego wcześniej pokarmu,
- spożywania grzybów wraz z alkoholem lub innymi substancjami o działaniu psychoaktywnym,
- cech indywidualnych danej osoby i ogólnego usposobienia,
- nastroju w chwili przyjęcia substancji.
Czy psylocybina poprawia komunikację mózgową?
Badania przeprowadzone przez zespół badaczy z Uniwersytetu Yale wykazały, że podanie myszom psylocybiny skutkowało szybkim wzrostem ilości połączeń pomiędzy komórkami nerwowymi w korze czołowej. Ta część mózgu odpowiada za wyższe funkcje poznawcze takie jak planowanie, podejmowanie decyzji i myślenie. Znajduje się w niej również układ nagrody, dzięki któremu możemy odczuwać szczęście i błogostan.
Badania przeprowadzone na ludziach także potwierdzają pozytywny wpływ psylocybiny na komunikację mózgową. Depresja wiąże się z nieprawidłowościami w ilości neuroprzekaźników – serotoniny i noradrenaliny. Psylocybina z kolei zwiększa „elastyczność” mózgu i prowadzi do zwiększenia ilości serotoniny.
Psylocybina – zastosowanie
Poza wspomnianą wcześniej komunikacją mózgową psylocybinę badano również pod kątem leczenia różnych dolegliwości. Naukowcy udowodnili, że substancja ta poprawia stan psychiczny i łagodzi objawy lękowe u pacjentów cierpiących na chorobę nowotworową. Inne badania pokazują, że psylocybina osłabia reakcje na bodźce negatywne, a jej stosowanie występuje w parze ze skłonnością do przywoływania z pamięci wspomnień o charakterze pozytywnym. Potwierdzono również zdolność psylocybiny do zmniejszenia ilości myśli samobójczych. Okazała się ona także skuteczna w leczeniu zespołu stresu pourazowego i depresji, która nie odpowiada na standardową farmakoterapię.
Psylocybina stosowana farmakologicznie w kontrolowanych warunkach daje szybszy efekt niż obecnie stosowane leki antydepresyjne, a efekty przeciwlękowe i przeciwdepresyjne utrzymują się przez długi czas.
Substancja ta odznacza się niską toksycznością, co może się przekładać na mniej skutków ubocznych leczenia.
Oprócz powyższych zastosowań psylocybina może być skutecznym środkiem w walce z uzależnieniem od nikotyny i alkoholu. Według jednego z badań podanie tej substancji skutkowało abstynencją od nikotyny na okres do 6 miesięcy u 80% badanych, a badania Bogenschutza (2015) z użyciem psylocybiny na grupie pacjentów uzależnionych od alkoholu prowadziło do zmniejszenia ilości jego konsumpcji do 9 miesięcy.
Psylocybina – efekty
Psylocybina może działać na nasz organizm pozytywnie, jak i negatywnie. Jeśli zostanie wykorzystana jako element farmakoterapii, lekarz przepisze ją w niewielkich dawkach dobranych indywidualnie do każdego pacjenta. W ten sposób można wyeliminować ryzyko pojawienia się objawów negatywnych i silnych efektów psychodelicznych.
Pozytywne efekty stosowania psylocybiny
- Doświadczenie niemalże duchowych i ezoterycznych wizji i przemyśleń, które pomagają przewartościować i zmienić poglądy życiowe;
- zwiększony „wgląd” w siebie, chęć do dokonywania autorefleksji;
- mniejsza częstotliwość napadów i zmniejszone odczuwanie bólu u osób cierpiących na migreny lub klasterowy ból głowy;
- dobry nastrój, chęć zabawy i towarzyskość;
- poczucie bycia pogodzonym ze sobą i światem, poczucie ulgi, zdjęcia z siebie ciężaru;
- myślenie naznaczone kreatywnością i refleksyjnością;
- uczucie bycia jednością ze światem i ludzkością, dostrzeganie pozytywnych stron – optymizm i nadzieja;
- zwiększone pobudzenie – poczucie przypływu energii i motywacji;
- przyjemne wspomnienia wydają się być bardziej ożywione, niemalże namacalne.
Negatywne efekty stosowania psylocybiny
- Osłabienie objawiające się zawrotami głowy, a nawet utratą przytomności (omdlenie);
- dolegliwości ze strony układu pokarmowego, takie jak: biegunki, wymioty, nudności czy wzdęcia;
- problemy z pamięcią i koncentracją;
- psylocybina może stanowić czynnik, który uaktywni objawy zaburzeń psychicznych (jeśli osoba miała do nich predyspozycje genetyczne) lub zaostrzy objawy już istniejących problemów natury psychicznej;
- nawracające, silne bóle głowy;
- wrażenie „szumu w uszach”, dezorientacja, zaburzenia psychomotoryczne;
- odczuwanie silnego lęku – może nawet pojawić się paranoja.
Przeczytaj również:
Plastyczność mózgu – czym jest?
- Dydak K., Śliwińska-Mossoń M., Milnerowicz H., Psylocybina jako alternatywny lek dla osób cierpiących na depresję, Psychiatria i Psychologia Kliniczna, 16 (3), 2016, s. 165-170.
- Dydak K., Śliwińska-Mossoń M., Milnerowicz H., Psylocybina – ogólnodostępny psychodysleptyk, Postępy Higieny i Medycyny Doświadczalnej, 69, 2015, s. 986-995.
- Gołembiowska K., Psychodeliki – lepsza alternatywa leczenia depresji?, Nauka, 4, 2021, s. 93-104.
- Bąk J.L., Małyszek M., Gibuła E., Kotlińska J.H., Kędzierska E., Związki halucynogenne w terapii depresji, Badania i Rozwój Młodych Naukowców w Polsce, Nauki medyczne i nauki o zdrowiu, wyd. Młodzi Naukowcy, Poznań 2019.
- https://www.national-geographic.pl/artykul/psylocybina-ktora-wystepuje-w-grzybach-halucynogennych-lagodzi-objawy-depresji-potwierdzaja-to-naukowcy-220413034347#Psylocybina+poprawia+komunikacj%C4%99+m%C3%B3zgow%C4%85
- https://biotechnologia.pl/farmacja/psylocybina-indukuje-szybki-i-trwaly-wzrost-liczby-polaczen-nerwowych-w-korze-czolowej-mozgu-nowe-badania-in-vivo,21229