Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Black Week
X - Nutricia Bebilon
X - Axobiotic
X - Inhalatory
99

Seks po porodzie. Kiedy można do niego wrócić?

Słuchaj artykułu

U wielu par spodziewających się dziecka zmniejsza się częstotliwość lub całkowicie ustaje współżycie, zwłaszcza w trzecim trymestrze. Wiąże się to m.in. ze zmianami hormonalnymi, dolegliwościami ciążowymi czy strachem przed przedwczesnym porodem. Kiedy po rozwiązaniu już opadną te najsilniejsze emocje, a rodzice oswoją się z nową sytuacją, pojawia się tęsknota za bliskością. Kiedy można bezpiecznie wrócić do seksu po porodzie? Jakie trudności mogą Was zaskoczyć? Sprawdź!

Seks po porodzie. Kiedy można do niego wrócić?

Połóg a współżycie 

Naturalnym następstwem porodu, bez względu na to, czy odbywał się siłami natury, czy cesarskim cięciem, jest połóg. Trwa on 6 tygodni i jest dla kobiety czasem regeneracji. Towarzyszy mu krwawienie, spadek energii, osłabienie i huśtawka nastrojów. 

czasie połogu nie należy współżyć, ponieważ grozi to infekcją. Ponadto krocze i rana na macicy muszą się całkowicie wygoić. 

Po skończonym połogu świeżo upieczona mama powinna udać się do ginekologa na wizytę kontrolną. Po zbadaniu i na podstawie przeprowadzonego wywiadu lekarz ustali, czy stan pacjentki nie budzi zastrzeżeń i czy może ona rozpocząć współżycie. 

Problemy z seksem po porodzie 

Normalnym zjawiskiem, zwłaszcza gdy kobieta karmi piersią, jest suchość pochwy. Spowodowana jest ona zmianami hormonalnymi, a konkretnie niskim poziomem estrogenów. Prowadzi to do gorszego nawilżenia śluzówki, a w trakcie pierwszych stosunków po porodzie mogą powstać drobne otarcia objawiające się plamieniem. W efekcie kobieta zamiast przyjemności odczuwa ból. 

Tu z pomocą przychodzą żele nawilżające, a także kremy czy globulki. Para powinna również wydłużyć grę wstępną i wybierać pozycje, w których kobieta może kontrolować intensywność ruchów i głębokość penetracji.


Na suchość pochwy
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Spadek poziomu estrogenów powoduje również obniżenie elastyczności ścian pochwy. Partnerzy mogą mieć wrażenie, że drogi rodne są „luźne”, szczególnie gdy w trakcie porodu mięśnie zostały mocno rozciągnięte. Konsekwencją mogą być słabsze doznania i trudność w osiągnięciu orgazmu.

Wszystkie te negatywne odczucia będą się stopniowo zmniejszać, aż całkowicie ustaną po zakończeniu karmienia, gdy gospodarka hormonalna wróci do normy.  


Gadżety erotyczne

Niektóre panie zmagają się po porodzie z problemem nietrzymania moczu, co także może wywoływać niechęć do podjęcia współżycia po ciąży. Aby wzmocnić dno miednicy, warto ćwiczyć mięśnie Kegla. Takie ćwiczenia ułatwią powrót do formy.


Ćwiczenia mięśni Kegla

Inną, równie częstą przeszkodą jest zmęczenie. Karmienie piersią to wysiłek dla kobiety, do tego dochodzą nieprzespane noce, skupienie się na potrzebach dziecka i pozostałe obowiązki domowe. Ponadto prolaktyna wydzielana w trakcie laktacji często wywołuje spadek libido. Nic więc dziwnego, że wieczorem, zamiast myśleć o miłosnych igraszkach, młoda mama natychmiast zasypia.

Wyjściem z tej sytuacji jest przekazanie części zadań innym członkom rodziny – partnerowi czy starszym dzieciom. Dobrym pomysłem jest też ucinanie sobie razem z maluszkiem drzemek w ciągu dnia, by choć trochę się zregenerować. Jeśli mimo to pod koniec dnia nadal brakuje Ci energii, warto pomyśleć o wygospodarowaniu czasu na bliskość z partnerem np. rano.      

Niektóre panie wstrzymują się od stosunku po porodzie ze względu na swoją figurę. Dyskomfort powoduje także sączenie się mleka z piersiCiało w czasie ciąży zmienia się przez 9 miesięcy, nie powinnyśmy zatem oczekiwać, że wróci do swojego pierwotnego wyglądu w kilka tygodni. Zatem samoakceptacja przede wszystkim, ale także szczera rozmowa z partnerem o swoich odczuciach i lękach powinny pomóc. Jeśli chodzi o piersi – na czas zbliżenia możesz pozostać w biustonoszu.   

Innym problemem związanym z seksem po porodzie jest spanie maluszka w sypialni rodziców. W związku z tym mogą oni mieć wrażenie, że mają widza” swoich uniesień. Poruszenie się dziecka czy jego spontaniczny płacz mogą wybić kochanków z rytmu i popsuć atmosferę. W tym przypadku trzeba przyzwyczaić się do tej sytuacji albo przenieść się do innego pomieszczenia. 

Kobieta, która jeszcze nie zapomniała o bólu i wysiłku związanym z porodem, może mieć również opory przed powrotem do współżycia w obawie o kolejną ciążę 

Uwaga! Mitem jest opinia, że karmienie piersią to skuteczna metoda antykoncepcji.  

Najpierw pojawia się owulacja, a dopiero potem miesiączka, dlatego ciężko przewidzieć, kiedy powróci płodność. W związku z tym już od rozpoczęcia współżycia po porodzie należy się odpowiednio zabezpieczać.

Kobiety karmiące piersią mają do wyboru:

  • prezerwatywy,
  • jednoskładnikowe tabletki antykoncepcyjne,
  • wkładki domaciczne.

Mamy, które nie karmią w sposób naturalny, mogą korzystać z każdej metody antykoncepcyjnej. W jej doborze z pewnością pomoże ginekolog.


Prezerwatywy

Czasem trudności z powrotem do relacji intymnych po ciąży leżą po stronie mężczyzny. Może on w partnerce widzieć tylko matkę swojego dziecka, a nie jak dotychczas – kochankę. Wspomnienia z przebiegu porodu, jego naturalne i fizjologiczne aspekty potrafią odcisnąć piętno na męskiej psychice. Tu także potrzebna będzie szczera rozmowa lub skorzystanie z pomocy psychologa.  

Gdy pomimo upływu czasu strach przed seksem po porodzie nie zniknie lub libido nadal będzie niepokojąco niskie, należy udać się na wizytę do ginekologa, seksuologa lub psychologa. Poza tym partnerzy powinni szczerze rozmawiać o swoich uczuciach, lękach czy rozczarowaniu. Nie można siebie ani nikogo zmuszać do współżycia, ale unikanie tematu nie przyniesie rozwiązania. Im więcej czasu upłynie, tym trudniej będzie przemóc strach czy uporać się z kompleksami.  

Oczywiście może zdarzyć się tak, że wyżej opisane problemy pojawią się na krótko lub wcale, a zbliżenia będą intensywne i satysfakcjonujące dla obojga stron. Seks odpręża, uszczęśliwia i zacieśnia więzi między partnerami, a także pozwala im być nie tylko rodzicami. 

Przeczytaj również:
Antykoncepcja po porodzie – co wybrać?


Źródła
Zwiń
Rozwiń
  • Współżycie płciowe po porodzie. Aktywność seksualna kobiety po urodzeniu dzieckakomentarz prof. dr hab. n. med. Tomasz Rechbergerwww.mp.pl/ginekologia. 
  • Filipek K., Marcyniak M.E, Kuran J., Rozpoczęcie współżycia płciowego po zakończonym połogu, Seksuologia Polska 2014, 12, 1, 8-14. 
Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę