Siarka i jej rola w organizmie
Siarka jest trzecim, zaraz po wapniu i fosforze, kluczowym pierwiastkiem budującym ludzki organizm. Wchodzi w skład wielu substancji aktywnych, przez co warunkuje zdrowie i prawidłowe funkcjonowanie. Ze względu na swój dobroczynny wpływ na skórę znalazła również zastosowanie w dermatologii i kosmetologii (np. kąpiele siarczkowe).
Właściwości siarki jako pierwiastka
Siarka (S, łac. sulphur) jest niemetalem z 16-tej grupy układu okresowego pierwiastków. Razem z sodem, potasem, wapniem, chlorem, magnezem i fosforem tworzy grupę najważniejszych makroelementów. W stanie wolnym jest żółtym ciałem stałym. Jako cząstka elementarna jest słabo reaktywna chemicznie, ale za to mocno reaguje z metalami, tworząc trudno rozpuszczalne w wodzie siarczki.
Funkcje siarki w organizmach żywych
Razem z wapniem i fosforem siarka tworzy trójkę pierwiastków najczęściej występujących w ludzkim organizmie. Jest niezbędna dla zdrowia i zachowania wszystkich ważnych procesów fizjologicznych. Wchodzi w skład substancji niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Należą do nich m.in.:
- aminokwasy siarkowe: metionina, cystyna, cysteina;
- białka i inne składniki aktywne;
- insulina;
- cytochromy;
- witamina B1 (tiamina);
- biotyna;
- heparyna;
- koenzym A;
- kwas liponowy i wiele innych substancji.
Siarka bierze udział w syntezie kolagenu i keratyny, dzięki czemu ma duży wpływ na wygląd skóry i wytworów rogowych naskórka, takich jak włosy czy paznokcie.
Niedobór siarki w organizmie
Do objawów niedoboru siarki należą:
- poszarzała cera i nadmierne rogowacenie naskórka,
- łamliwe i rozdwajające się paznokcie,
- łamliwe i wypadające włosy,
- problemy ze stawami,
- obniżenie nastroju i ogólna apatia,
- zaburzenia pracy wątroby,
- zaburzenia wzroku (prowadzące do zaćmy).
Źródła siarki w pożywieniu to głównie mięso, ryby, mleko, jaja, ser żółty, papryka i kapusta. Na rynku znajduje się też wiele suplementów diety zawierających siarkę organiczną.
Siarka w dermatologii i kosmetologii
Siarka jest szeroko stosowanym składnikiem preparatów dermatologicznych i kosmetycznych. Ze względu na swoje działanie przeciwzapalne, przeciwgrzybicze i bakteriobójcze obecna jest w różnego rodzaju zasypkach, pudrach, maściach czy szamponach. Pomaga wyleczyć schorzenia skóry, takie jak łupież, świerzb, wypryski czy łojotok. Niektóre ze związków siarki znajdują również zastosowanie w kosmetologii:
- hydrat siarczanu (VI) magnezu – ma działanie lekko ściągające i przeciwzapalne, można go znaleźć np. w preparatach łagodzących skutki poparzeń słonecznych;
- siarczan (VI) baru – stosowany jest jako składnik pudrów do twarzy oraz substancja zmętniająca preparaty kosmetyczne;
- hydrat siarczanu (VI) wapnia – składnik past do zębów.
Wiele związków siarki (w przeciwieństwie do siarki elementarnej) dobrze rozpuszcza się w wodzie i takie roztwory wykorzystywane są w pielęgnacji skóry jako kąpiele siarkowe. Z uwagi na lekko kwaśne pH delikatnie zmiękczają i złuszczają naskórek. W efekcie skóra jest gładsza i bardziej sprężysta. Kąpiele siarkowe sprawdzą się zatem u osób z nadmiernym rogowaceniem naskórka lub zmianami łuszczycowymi.
Czy siarka jest toksyczna?
Siarka jest niezbędna do funkcjonowania ludzkiego organizmu. Powszechne przekonanie o toksyczności siarki wywodzi się z informacji o wpływie kwaśnych deszczy na środowisko i zdrowie człowieka. Tlenek siarki obecny w powietrzu łatwo wiąże cząsteczki wody i w efekcie tej reakcji powstaje silny kwas siarkowy. Ten ostatni, obecny w wodzie atmosferycznej, powoduje zjawisko kwaśnych deszczy. Dodatkowo samo wysokie stężenie tlenku siarki w powietrzu może powodować powstawanie stanów zapalnych błon śluzowych u ludzi i zwierząt. Dzieje się tak, kiedy opisywany tlenek wejdzie w reakcję z wodą obecną na błonach śluzowych organizmów i w konsekwencji powstanie niebezpieczny kwas siarkowy. Do atmosfery tlenki siarki trafiają w wyniku spalania ropy naftowej lub węgla kamiennego.
Przeczytaj również:
Chlor i jego rola w organizmie
Źródła:
- Liu H., Yu H., Xia J., Liu L., Liu G.J., Sang H., Peinemann F., Topical azelaic acid, salicylic acid, nicotinamide, sulphur, zinc and fruit acid (alpha-hydroxy acid) for acne. Cochrane Database Syst Rev, 2020.
- http://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2019/01/ke2017.6-5.pdf
- http://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2019/04/ke2014.2-2.pdf
- Bielański A., Podstawy chemii nieorganicznej, Wydawnictwo Naukowe PWN, 2010.
- Miller H.E., Colloidal Sulphur in Dermatology, Arch Derm Syphilol, 1935.