Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Aurovitas FlexiStav
X - Nutricia Danacol
X - Nutricia Bebilon + Bobovita
X - MAMY wszystko dla MAMY
X - Tydzień z kolagenem
X - Niezbędnik wakacyjny
4

Tych składników kosmetyków lepiej ze sobą nie łączyć!

Słuchaj artykułu

Wieloetapowa pielęgnacja skóry staje się niezwykle popularna. Coraz chętniej stosujemy różne produkty, które mogą wchodzić ze sobą w interakcje. Nieświadome łączenie niektórych składników kosmetycznych może osłabić działanie kosmetyków, a nawet doprowadzić do podrażnień i uszkodzenia skóry. Sprawdź, którym składnikom ze sobą nie po drodze.

Tych składników kosmetyków lepiej ze sobą nie łączyć!

Z czym nie łączyć witaminy C na twarz?

Retinol i witamina C

Retinolu nie należy łączyć z witaminą C w formie kwasu askorbinowego, ponieważ substancje te wzajemnie osłabiają swoje działanie. Wynika to z odmiennych zakresów pH, w których te składniki wykazują największą aktywność i stabilność. Dla retinolu optymalne jest neutralne pH, natomiast dla witaminy C kwaśne. Retinol i witamina C stosowane osobno będą wykazywać znacznie większą aktywność niż przy ich łączeniu.  

Składników nie powinno się łączyć, ale nie oznacza to konieczności rezygnacji z jednego z nich. Wystarczy rozdzielić ich aplikację w czasie. Jeden możesz używać podczas porannej pielęgnacji, a drugi podczas wieczornej. Witaminę C najlepiej stosuj rano, a retinol wieczorem.  

Witamina C jako silny antyoksydant może przedłużać działanie fotoochronne kosmetyku z filtrem przeciwsłonecznym. Aplikuj SPF codziennie, a szczególnie podczas stosowania retinolu.


Ochrona przeciwsłoneczna
Darmowa dostawa Gemini

Kwasy AHA i witamina C  

Kwestia pH ma również znaczenie w połączeniach hydroksykwasów AHA (m.in. glikolowego, mlekowego, migdałowego) i witaminy C. Zbyt kwasowe środowisko wynikające z połączenia obu składników może doprowadzić do nadmiernego podrażnienia i uszkodzenia bariery ochronnej skóry.

Zaleca się stosowanie witaminy C rano, a kwasów AHA wieczorem. Tutaj również pamiętaj o stosowaniu kremu z wysokim filtrem SPF, aby nie doszło do powstania przebarwień. 

Niacynamid i witamina C

Często mówi się o tym, że połączenie niacynamidu i witaminy C nie jest wskazane właśnie ze względu na różne pH. Jest to zbyt mocne uproszczenie, ponieważ należy wziąć pod uwagę formę, w jakiej witamina C występuje w produkcie. Jeżeli jest to czysty kwas askorbinowy, to w połączeniu z niacynamidem może dojść do efektu wzajemnego neutralizowania. W bardzo niskim pH niacynamid może ulec rozkładowi, co może doprowadzić do podrażnienia skóry. Warto zatem rozdzielić te składniki, stosując jeden z nich rano, a drugi wieczorem.

Inne formy witaminy C (poza kwasem askorbinowym) z powodzeniem możesz stosować jednocześnie z niacynamidem. Jest to całkowicie bezpieczne. 

Nadtlenek benzoilu i witamina C

Nadtlenek benzoilu działa przeciwzapalnie, wysuszająco, złuszczająco i silnie przeciwbakteryjnie. Silne właściwości utleniające tego składnika powodują rozkład witaminy C w kosmetykach, które zastosujemy razem z nim.  

Stosuj te składniki rozłącznie. W tym przypadku witaminę C rano, a nadtlenek benzoilu wieczorem. 

Z czym nie łączyć retinolu na twarz?

Retinol i nadtlenek benzoilu 

Retinol i tlenek benzoilu są niezwykle skuteczne w walce z trądzikiem, ale nie powinno się ich stosować razem. Składniki te zastosowane jednocześnie neutralizują swoje działanie. Ponadto nałożone razem mogą mocno podrażniać skórę.

Stosowanie obu substancji jest dozwolone i może być korzystne, jeżeli zostanie odpowiednio rozłożone w czasie (nadtlenek benzoilu rano, a retinol wieczorem)

Retinol i kwasy AHA  

Retinol i hydroksykwasy AHA (m.in. glikolowy, migdałowy, mlekowy) są składnikami działającymi na skórę w inwazyjny sposób, dlatego podczas ich stosowania zachowaj szczególną ostrożność.

Oba składniki w znaczący sposób mogą naruszać barierę ochronną skóry. Jednoczesne stosowanie może spotęgować ten efekt. Połączenie retinolu i kwasów AHA może skutkować silnym podrażnieniem, nadmiernym wysuszeniem i nadwrażliwością skóry. W niektórych przypadkach mogą pojawić się znaczące zaczerwienienia, a nawet wysypka.

Stosowanie kwasów AHA ogranicz do jednego lub dwóch razy w tygodniu. W pozostałe dni możesz stosować retinol. 

Retinol i kwasy BHA 

Retinol w połączeniu z kwasami BHA (przede wszystkim kwasem salicylowym) to również niebezpieczna mieszanka. Podobnie jak w przypadku połączenia retinolu z kwasami AHA, może dojść do znacznego podrażnienia, a nawet uszkodzenia skóry.  

Nie stosuj tych dwóch silnie złuszczających składników jednocześnie, ponieważ jest to zbyt inwazyjne i niebezpieczne.


Kosmetyki z retinolem

Z czym nie łączyć niacynamidu na twarz?

Niacynamid i kwasy AHA 

Ze względu na odmienne zakresy pH, tych składników również nie należy stosować razem. Połączenie niacynamidu z kwasami AHA nie stanowi zagrożenia dla skóry, ale zmniejsza działanie obu. Aby wyciągnąć z nich jak najwięcej dobroczynnych właściwości, warto stosować je osobno.

Niacynamid możesz włączyć do porannej rutyny pielęgnacyjnej, a kwasy AHA stosować wieczorem, jednak nie codziennie.


Kosmetyki z niacynamidem

Źródła
Zwiń
Rozwiń
  • Dulińska‐Molak I., Determining the effectiveness of vitamin C in skin care by atomic force microscope, Microscopy Research and Technique, 2019.
  • Al-Niaimi Firas and Nicole Yi Zhen Chiang, Topical vitamin C and the skin: mechanisms of action and clinical applications, The Journal of clinical and aesthetic dermatology, 2017.
  • Beckenbach L., Retinoid treatment of skin diseases, European Journal of Dermatology, 2015.
  • Berson D.S., Niacinamide: A topical vitamin with wide-ranging skin appearance benefits, Cosmeceuticals and Cosmetic Practice. John Wiley & Sons, Ltd, 2014.
  • Araviiskaia E., Dréno B., The role of topical dermocosmetics in acne vulgaris, Journal of the European Academy of Dermatology and Venereology, 2016.
Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę