Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Baby Week 1
X - Ferie zimowe
X - Ekspert kosmetyczny - Włosy
X - Inhalatory
X - Darmowa Dostawa InPost
24

Karmienie piersią. Czy może być łatwe i przyjemne?

Słuchaj artykułu

Mleko matki uważane jest za najzdrowszy, najbardziej wartościowy i przyswajalny pokarm dla niemowląt. Wydawać by się mogło, że nie ma nic bardziej naturalnego i prostego niż karmienie piersią. Rzeczywistość bywa jednak zupełnie inna – wiele kobiet ma problem z przystawieniem dziecka do piersi. Świeżo upieczona mamo, sprawdź, jak sobie pomóc!

Karmienie piersią. Czy może być łatwe i przyjemne?

Karmienie piersią – dlaczego warto to robić?

Karmienie piersią stanowi „złoty standard żywienia” niemowląt. Nic dziwnego – mleko matki zawiera wiele cennych składników energetycznych, budulcowych i odżywczych.

W jego składzie znajdują się również:

  • przeciwciała,
  • czynniki wzrostu,
  • hormony,
  • cytokiny,
  • enzymy,
  • elementy bariery antyoksydacyjnej,
  • unikalne substancje bioaktywne, immunomodulujące (wzmacniające odporność) i ochronne.

Skład mleka kobiecego stale się zmienia i dostosowuje do aktualnych potrzeb i etapu rozwoju maluszka. Dzięki temu zaspokaja wszystkie potrzeby żywieniowe dziecka.

Do kiedy warto karmić piersią?

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca karmienie piersią co najmniej do 6. miesiąca życia dziecka, a najlepiej do 2. roku lub dłużej. Korzyści wynikające z karmienia piersią są niepodważalne zarówno dla dziecka, jak i mamy.

Karmienie piersią:

  • pomaga w budowaniu niezwykłej więzi z noworodkiem,
  • ułatwia kobiecie przejście przez połóg,
  • zmniejsza krwawienie poporodowe,
  • pozwala na szybką utratę zbędnych kilogramów.

Preparaty dla karmiących mam
Zakupy z doradcą Gemini

Choć laktacja jest procesem fizjologicznym, to samo karmienie piersią jest wyłącznie Twoją decyzją. Dlatego tak ważne jest odpowiednie wsparcie, motywacja i pomoc w tym szczególnym czasie. To normalne, że początki przygody z karmieniem nie są proste. Dlatego warto tuż po porodzie skorzystać z pomocy położnej lub konsultantki laktacyjnej. Niektóre szpitale zapewniają kobietom porady laktacyjne zaraz po urodzeniu dziecka, szczególnie jeśli poród odbył się przez cesarskie cięcie. Specjalista pokaże Ci pozycje, w których możesz karmić, i rozwieje wszystkie Twoje wątpliwości związane z laktacją. Oceni także odruch ssania dziecka, który według statystyk może być nieprawidłowy nawet u 60% noworodków.

Możesz również zabrać ze sobą specjalną poduszkę do karmienia, która pomoże dziecku przystawić się do piersi. Oprócz niej na rynku znajdziesz wiele produktów, które zapewnią Ci wsparcie podczas karmienia.


Poduszki do karmienia

Bolesne początki karmienia – jak sobie pomóc?

Pierwsze próby karmienia mogą wiązać się z bólem. Popękane brodawki dotyczą aż 80% kobiet i często są przyczyną zaniechania karmienia piersią. Dlatego tak ważna jest nasza szybka reakcja, gdy pojawi się problem i sięgnięcie po środki uśmierzające ból. Ulgę Twoim brodawkom przyniosą maści na bazie lanoliny czy kompresy na obolałe piersi.


Pielęgnacja biustu i sutków

Aby osłonić brodawki, możesz skorzystać również z silikonowych osłonek. Pomogą one również dziecku w przyssaniu się do piersi. Osłonki są bezsmakowe i bezzapachowe, a ich kształt zapewnia komfortowe karmienie bez zakłócania tego naturalnego procesu.


Osłonki na sutki

Innym problemem związanym z sutkami może być ich wklęsła budowa, przez co niemowlę nie może efektywnie przystawić się do piersi. Rewolucyjnym rozwiązaniem są tu systemy korekcji, które działają na zasadzie delikatnego ssania. Po kilku tygodniach stosowania brodawki powinny nabrać odpowiedniego kształtu. Jednak rozwiązanie to powinno być zastosowane najlepiej jeszcze przed ciążą i warto skonsultować je z lekarzem.

Niezawodnym pomocnikiem każdej karmiącej mamy są jednorazowe lub wielorazowe wkładki laktacyjne. Uratują Cię one przed krępującymi plamami, które mogą zdarzyć się w pierwszych tygodniach, a nawet miesiącach karmienia piersią. To właśnie wtedy najintensywniej produkowane jest mleko matki, którego wyciek z piersi jest niezależny od nas.


Wkładki laktacyjne

Laktator a karmienie piersią – czy to się nie wyklucza?

Może Ci się wydawać, że skoro karmisz piersią, to nie potrzebujesz laktatora. Nic bardziej mylnego! Laktator może stać się Twoim sprzymierzeńcem w wielu sytuacjach. Jeśli masz zbyt mało pokarmu, z pomocą laktatora pobudzisz jego produkcję. Jeśli zbyt dużo – laktator przyniesie Ci ulgę, odciągając nadmiar mleka. Dzięki temu możesz zapobiec bolesnym obrzękom, zastojom, a nawet zapaleniu piersi. Jednym słowem, laktator pomoże Ci utrzymać laktację na odpowiednim poziomie.

W pierwszych tygodniach karmienia maluszek może krztusić się podczas karmienia. Najprawdopodobniej w piersi jest wówczas zbyt dużo pokarmu wyciekającego pod wysokim ciśnieniem, co utrudnia dziecku połykanie. W takiej sytuacji przed przystawieniem dziecka do piersi możesz odciągnąć laktatorem część pokarmu, a karmienia staną się z pewnością dużo spokojniejsze.

Laktator przyda się także, gdy wyjdziesz z domu i zostawisz maluszka pod opieką bliskich. W takiej sytuacji nie musisz wcale zakończyć karmienia piersią i podać dziecku mleko modyfikowane. Wystarczy, że odciągniesz pokarm do specjalnych pojemników do przechowywania mleka i zostawisz je w domu.

Urządzenie to jest również ratunkiem dla kobiet, które chcą nadal karmić dziecko i jednocześnie spełniać się zawodowo. Dzięki odciąganiu pokarmu możesz zostawić w domu taką jego ilość, by wystarczyła dziecku do Twojego powrotu z pracy. Możesz także opróżnić obrzmiałe piersi w trakcie pracy i zachować zebrane mleko na później.


Laktatory

Współczesne laktatory są ciche, dyskretne i mają niewielkie rozmiary. Możesz wybierać między laktatorem ręcznym a elektrycznym. Pierwsza opcja jest świetnym rozwiązaniem, jeśli planujesz odciągać pokarm jedynie od czasu do czasu. Laktator elektryczny przyda Ci się, jeśli zamierzasz korzystać z niego regularnie.

Ogromnym ułatwieniem w obu przypadkach jest deklarowana przez niektórych producentów możliwość mycia wszystkich części w zmywarce (oczywiście poza częściami elektrycznymi). W dodatku część urządzeń jest kompatybilna nie tylko z butelkami do karmienia czy pojemnikami do przechowywania mleka, ale również z gorsetami do karmienia, w których możesz wygodnie umieścić laktator. Dzięki temu nie musisz trzymać go podczas odciągania mleka i masz obie ręce wolne.


Akcesoria do laktatorów

Część urządzeń jest też wyposażona w innowacyjną funkcję stymulacji piersi, która ułatwia wypłynięcie pokarmu. Dużym atutem jest także kilkustopniowa praca urządzenia, którą możesz dopasować do własnych potrzeb. Bateryjne zasilanie w niektórych modelach laktatorów przydaje się w sytuacjach, gdzie nie mamy dostępu do prądu, np. podczas podróży.

Jak przechowywać i podgrzewać odciągnięty pokarm?

Odciągnięte mleko przechowuj w przeznaczonych do tego pojemnikach. Najwygodniejsze są te zakręcane i z możliwością mycia w zmywarce. Pojemniki są dostosowane do mrożenia i przechowywania w lodówce. Możesz również podgrzewać w nich pokarm w kuchence mikrofalowej, ale odpowiednią temperaturę łatwiej skontrolujesz, stosując podgrzewacz. To także wygodne rozwiązanie, gdy chcesz mieć ciepły odciągnięty pokarm zawsze pod ręką. Możesz postawić podgrzewacz np. tuż obok dziecięcego łóżeczka.


Podgrzewanie pokarmu

Oprócz pojemników pokarm możesz przechowywać także w specjalnych sterylnych woreczkach ze szczelnymi zamknięciami. W ten sposób zaoszczędzisz miejsce w zamrażarce i lodówce.

Pamiętaj, że Twój pokarm może być przechowywany:

  • do 8 godzin w temperaturze pokojowej,
  • do 4 dni w lodówce,
  • do 6 miesięcy w zamrażarce.

Przechowywanie pokarmu

Odpowiednia butelka jako wsparcie karmienia

Jeśli karmisz maluszka odciągniętym mlekiem, przyda Ci się również odpowiednia butelka. Na rynku dostępna jest cała gama produktów, ale najlepszym rozwiązaniem są te, które nie zakłócają naturalnego procesu karmienia. Część z nich wyposażona jest w specjalne szerokie smoczki. Dzięki temu przypominają pierś matki, ułatwiając tym samym naprzemienne karmienie dziecka zarówno piersią, jak i butelką. Niektóre posiadają również systemy antykolkowe.

Przy zakupie butelki sprawdź, czy nie zawiera ona szkodliwego bisfenolu A (BPA). Zwróć też uwagę na to, czy można myć ją w zmywarce, czy będzie pasować do użytkowanego przez Ciebie laktatora i czy dostępne są wymienne smoczki. Dla niektórych mam miłym zaskoczeniem jest dostępność butelek szklanych, które można bezpiecznie sterylizować, ponieważ są wyjątkowo odporne na zmianę temperatury.


Butelki

Chociaż karmienie piersią nie zawsze jest łatwe i intuicyjne, nie zrażaj się już na samym początku. Cierpliwość, determinacja oraz wsparcie bliskich pomogą Ci w tym trudnym okresie. Pamiętaj również, że istnieje wiele produktów, które ułatwią i umilą Ci początki macierzyństwa. Laktatory, wkładki laktacyjne i inne produkty mogą stać się Twoim sprzymierzeńcem w walce o komfortowe karmienie.

Przeczytaj również:
Wyprawka dla noworodka do domu. Zorganizuj ją perfekcyjnie!


Źródła
Zwiń
Rozwiń
  • Bernatowicz-Łojko, U., & Wesołowska, A. Zasady postępowania z mlekiem matki dla jej biologicznego dziecka przebywającego w szpitalu oraz ze specjalnym sprzętem laktacyjnym – rekomendacje.
  • Bączek, G., Golubińska, H., & Dmoch-Gajzlerska, E. (2012). Wybrane problemy okresu połogowego–rola położnej środowiskowo-rodzinnej.
  • Medical review, (2). Eglash, A., & Simon, L. (2017). ABM Clinical Protocol# 8: Human Milk Storage Information for Home Use for Full-Term Infants, Revised 2017. Breastfeeding Medicine, 12(7), 390-395.
  • Gebuza, G., Gierszewska, M., Kaźmierczak, M., Michalska, E., & Kotzbach, R. (2010). Przygotowanie kobiet do karmienia piersią. Problemy Pielęgniarstwa, 18(4), 406-412.
  • Orczyk-Pawiłowicz, M., & Wesołowska, A. (2013). Różnice w biochemicznym składzie mleka matek wcześniaków i noworodków urodzonych o czasie-aspekt żywieniowy i terapeutyczny. Stand Med Pediatr, 5, 667-685.
  1. 21 czerwca 2019, 11:12
    Ania położna

    dziękuję za artykuł, właśnie szukałam czegoś takiego. Ale warto zaznaczyć, że w przypadku problemów z laktacją warto sięgnąć po proszki na laktację. Ostatnio zapoznałam się z wynikiem ogólnopolskiego badania na temat karmienia piersią i okazało się, że jednym z najczęstszych sposobów na walkę z problemami z laktacją było przyjmowanie środków na laktację. Dlatego warto też o tym pamiętać w przypadku pojawienia się problemów z laktacją:)

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę