Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Tydzień marek świata
X - Każdy uśmiech jest wyjątkowy
X - Aurovitas Flexistav
X - Strefa opalania
8

Stosunek przerywany a ciąża. Czy jest skuteczną metodą antykoncepcji?

Słuchaj artykułu

Stosunek przerywany to dosyć kontrowersyjna metoda antykoncepcyjna. Niektórzy nie traktują jej jako sposobu na zapobieganie ciąży. Czy możemy zatem mówić o jej skuteczności? Jakie są jej wady?  

Stosunek przerywany a ciąża. Czy jest skuteczną metodą antykoncepcji?

Stosunek przerywany – skuteczność 

Stosunek przerywany polega na wycofaniu penisa z pochwy tuż przed wytryskiem. To jedna z tradycyjnych metod zapobiegania ciąży. Jej skuteczność przy braku doświadczenia jest jednak znacznie niższa niż innych metod antykoncepcji. Mówi o niej wskaźnik Pearla, który określa, ile kobiet na 100 badanych może zajść w ciążę przy stosowaniu danej metody antykoncepcji. Im niższy wskaźnik, tym metodę uznajemy za skuteczniejszą. 

W przypadku stosunku przerywanego wskaźnik Pearla wynosi 15-28, zależnie od badania. Jedynie przy bezbłędnym stosowaniu jest on bardzo niski i wynosi ok. 4. 

Pamiętajmy jednak, że trudno mówić o pewności w przypadku tej metody. Wiele czynników może nie pójść po naszej myśli, a beztroski seks zakończyć się niechcianą ciążą. 

Stosunek przerywany – kiedy go stosujemy? 

Mimo niskiej skuteczności stosunku przerywanego metoda ta ma sens w niektórych przypadkach: 

 • jeśli para wyznaje religijne lub filozoficzne zasady, które nie pozwalają stosować jej innych rodzajów antykoncepcji; 
 • jeśli ktoś nauczy się używać tej metody bardzo efektywnie i jest zmotywowany, aby przy niej pozostać; 
 • jeśli stosunek już się rozpoczął, a nie mamy innej formy antykoncepcji; 
 • jako metoda przejściowa, gdy czekamy na możliwość użycia innych, skuteczniejszych metod antykoncepcji. 

Stosunek przerywany a inne metody antykoncepcyjne 

Chociaż wskaźnik Pearla przy bezbłędnym stosowaniu tej metody jest stosunkowo niski, nadal nie jest ona tak skuteczna jak inne sposoby zapobiegania ciąży. 

Wskaźnik Pearla wynosi: 

 • dla prezerwatyw – od 2 do 13; 
 • dla wkładek domacicznych – 0,6 do 0,8;  
 • dla tabletek antykoncepcyjnych – od 0,1 do 7,6. 

Dla porównania mniej niż 1 kobieta na 100 może zajść w ciążę, stosując przez rok wkładkę domaciczną. W przypadku stosunku przerywanego w ciążę może zajść nawet 28 kobiet na 100.  


Prezerwatywy
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Stosunek przerywany w dni płodne i niepłodne 

Jeśli stosujemy tradycyjne metody zapobiegania ciąży, musimy mieć świadomość, że w dni płodne ryzyko zajścia w niechcianą ciążę rośnie. 

Na cykl miesiączkowy może wpłynąć wiele czynników, np.: 

 • stres,  
 • duże wahania wagi ciała,  
 • intensywna aktywność fizyczna, 
 • infekcje i choroby,  
 • przyjmowane leki.  

Każdy z nich utrudnia lub uniemożliwia obliczanie dni płodnych.  

Jeśli nie znamy swojego ciała i miesiączkujemy nieregularnie, również nie możemy określić dni płodnych. W związku z tym ryzyko zajścia w ciążę jest dosyć duże. 

Stosunek przerywany – jakie są jego wady? 

Główną wadą tej metody jest jej niska skuteczność. Ciągłe kontrolowanie swojego wytrysku i przerywanie stosunku mogą prowadzić także do dysfunkcji seksualnych. Para może frustrować się ze względu na brak lub konieczność odroczenia spełnienia seksualnego. Ta metoda może doprowadzić też do konfliktów partnerskich, ponieważ wymaga od mężczyzny bardzo dużej kontroli nad orgazmem. To z kolei może przekładać się na budowanie ciągłego uczucia niepewności i skutkować zaburzeniami erekcji. 

Wady stosunku przerywanego stanowczo przewyższają jego zalety, których jest bardzo niewiele. Oprócz dostępności i większej skuteczności niż brak jakiejkolwiek metody zapobiegania ciąży nie ma on właściwie żadnych korzyści. 

Stosunek przerywany a inne metody antykoncepcji 

Istnieje wiele metod zapobiegania ciąży. Skuteczność niektórych z nich jest znacznie wyższa niż stosunku przerywanego, dlatego warto rozważyć różne rodzaje antykoncepcji. 

Kalendarzyk małżeński

Polega na wyznaczeniu okresu, w którym kobieta jest niepłodna przed i po owulacji. Metoda ta wymaga jednak regularnych miesiączek, dlatego jest mało skuteczna. Wskaźnik Pearl wynosi od 14 do 50. 

Metoda Billingsów

Polega ona na obserwacji zmian w wyglądzie śluzu szyjkowego, dzięki czemu możemy określić moment owulacji z kilkudniowym wyprzedzeniem. To najskuteczniejsza z naturalnych metod zapobiegania ciąży, jeśli znamy swój organizm. Wskaźnik Pearla wynosi od 0,5 do 40. 

Metody barierowe

Są to wszystkie środki, które tworzą fizyczną barierę między penisem a pochwą. Należą do nich prezerwatywy – zarówno męskie, jak i damskie. Oprócz tego chronią przed niektórymi chorobami przenoszonymi drogą płciową, więc mimo gorszej skuteczności w porównaniu np. do wkładek domacicznych, są popularnym rozwiązaniem. Polecane są głównie osobom młodym, które zaczynają swoje życie seksualne i nie mają jeszcze możliwości lub dostępu do innych środków antykoncepcyjnych. Najlepiej łączyć metody barierowe z innymi. 

Wkładki wewnątrzmaciczne

Bardzo skuteczna metoda antykoncepcji. Istnieją dwa rodzaje wkładek – jedna z dodatkiem miedzi, a druga z hormonem. Według niektórych badań życie seksualne ok. 30% kobiet noszących wkładkę z miedzią poprawiło się. Ich libido i częstotliwość stosunków wzrosły.  

Tabletki antykoncepcyjne jedno- i dwuskładnikowe

To nowoczesna i skuteczna metoda antykoncepcji. Może jednak wpływać na kobiece libido w różny sposób – obniżać je lub podwyższać. Niektóre tabletki mogą powodować również suchość pochwy. Problem ten można rozwiązać, używając lubrykantów. 


Lubrykanty
 

Plastry antykoncepcyjne, dopochwowe pierścienie i implanty podskórne

To ułatwienie dla kobiet, które zapominają o codziennym przyjmowaniu tabletek antykoncepcyjnych o tej samej porze. Wskaźnik Pearla dla tych metod wynosi odpowiednio: 0,9, 0,65-0,9 i 0-0,3. 

Wazektomia

To trwała, choć odwracalna metoda antykoncepcyjna polegająca na przecięciu nasieniowodów. Wskaźnik Pearla wynosi 0,15.  

Ubezpłodnienie

To najskuteczniejsza metoda antykoncepcji. W Polsce jest nielegalna.

Chociaż istnieje wiele metod antykoncepcyjnych, niektóre pary nadal sięgają po nieskuteczne sposoby zapobiegania ciąży. Stosunek przerywany ma niewiele zalet i niską skuteczność, dlatego nie powinniśmy go stosować jako docelową metodę antykoncepcyjną. Nowoczesne metody są znacznie lepszym rozwiązaniem i w większości przypadków pozwalają cieszyć się seksem bez obaw o zajście w ciążę. 


Gadżety erotyczne
 

Przeczytaj również:
Jak założyć krążek dopochwowy?


Źródła
Zwiń
Rozwiń
 • Centers for Disease Control and Prevention. (2023, Marzec 27). Coitus interruptus (withdrawal) – USMEC. Dostęp Kwiecień 3, 2023, z https://www.cdc.gov/reproductivehealth/contraception/mmwr/mec/appendixh.html#:~:text=Coitus%20interruptus%2C%20also%20known%20as,female%20partner%20before%20he%20ejaculates
 • Trussell T.J., Faden R., Hatcher R.A., (1976). Efficacy information in contraceptive counseling: Those little white lies. American Journal of Public Health, 66(8), 761–767. https://doi.org/10.2105/ajph.66.8.761  
 • Written By Jennifer Gray A writer with a passion for women’s health. (2022, Wrzesień 7). Birth control effectiveness: Pearl index. Natural Cycles. Dostęp Kwiecień 3, 2023, z https://www.naturalcycles.com/cyclematters/birth-control-effectiveness-explained#:~:text=What%20is%20the%20Pearl%20Index,pregnant%20from%20using%20the%20pill
 • Lew-Starowicz Z., Lew-Starowicz M., Skrzypulec-Plinta V., Beisert M., (2022). Seksuologia. PZWL Wydawnictwo Lekarskie. 
Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę