Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Black Week
X - Nutricia Bebilon
X - Axobiotic
X - Inhalatory
4

Substytuty kawy – których warto spróbować?

Słuchaj artykułu

Tradycyjna kawa palona obecnie coraz częściej wypierana jest przez inne napoje. Szczególnie, że wiele osób odczuwa czasami negatywne skutki uboczne picia kawy. Na rynku istnieje wiele substytutów kawy o działaniu pobudzającym – warto ich spróbować.

Substytuty kawy – których warto spróbować?

Czy warto pić kawę o poranku? 

Dla wielu z nas poranna kawa to sposób na zastrzyk energii. Nie do końca wybudzeni o poranku przed wyjazdem do pracy uruchamiamy ekspres, by wypić ulubiony napój. Popularna kawa zostaje jednak coraz chętniej wypierana przez inne napoje o podobnym działaniu. 

Pamiętajmy, że kawa palona ma wiele drogocennych właściwości, ale nie każdy powinien ją stosować. Napój ten może podrażniać błonę śluzową żołądka. Szczególnie narażeni są pacjenci z nadkwasotą oraz chorobą wrzodową żołądka. Picie mocnych naparów kawy może wywołać u tych osób zgagę, biegunki czy też wymioty. W przypadku, gdy zauważamy negatywne objawy, powinniśmy pomyśleć o zamianie kawy na inne napoje pobudzające. 


Preparaty z guaraną
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Yerba mate 

To napój, który coraz częściej pojawia się w polskich domach. Pocięte liście ostrokrzewu paragwajskiego pije się zwykle na gorąco (susz zalewa się wodą o temperaturze 80°C). Ciekawą alternatywą dla gorącej yerba mate jest tereré – jej zimna wersja. Susz charakteryzuje się niezwykłą cechą – uwalnia swoje drogocenne składniki zarówno w wysokiej, jak i w niskiej temperaturze. Yerba mate może być zatem zalewana zimną wodą. Klasycznym sposobem spożywania tego napoju jest picie poprzez bombillę z naczynia zwanego matero. Ciekawą alternatywą dla nieprzekonanych są gotowe herbatki do zaparzania w szklance.  

Liście ostrokrzewu paragwajskiego charakteryzują się wysoką zawartością kofeiny i cennych minerałów. Susz możemy zaparzać nawet do kilku razy. Pozwala to dawkować energię przez cały dzień. Yerba mate dostarcza bardzo dużo energii, dlatego należy uważać na dawkę suszu – szczególnie na początku spożywania. Stosowanie mniejszych ilości jest również wskazane z powodu specyficznego smaku, który dla wielu osób może okazać się nieprzyjemny – dlatego warto rozpocząć próby od delikatnych naparów.  

Zielona herbata 

Zielona herbata może okazać się skutecznym zamiennikiem kawy. Parzona w odpowiedni sposób (w 80°C przez około 3 minuty) posiada właściwości pobudzające i prozdrowotne. Korzystnie działa na układ krążenia oraz obniża poziom cholesterolu. Należy pamiętać, że herbata może zawierać podobne ilości kofeiny jak kawa, ale w procesie jej zaparzania uwalniają się substancje zmniejszające efekt pobudzenia. Dlatego tak ważnym elementem parzenia tej herbaty jest przestrzeganie czasu.  

Guarana 

Guarana zawiera duże ilości kofeiny. Często jest składnikiem napojów energetyzujących. Gotowe ekstrakty z guarany znajdziemy w dostępnych na rynku preparatach w postaci tabletek czy też kapsułek. Należy pamiętać, że nadmierna ilość kofeiny może spowodować negatywne skutki uboczne w postaci zaburzeń układu krążenia. Zaleca się stosowanie małych dawek – w ten sposób najłatwiej sprawdzimy, jaka ilość danego środka będzie odpowiednia. 

Zielona kawa 

Zielona kawa, ze względu na swoje właściwości odchudzające, staje się coraz popularniejsza. Przyspiesza przemianę materii oraz zmniejsza łaknienie. Zielona kawa różni się od klasycznej tym, że nie jest palona. Na rynku aptecznym znajdziemy liczne jej preparaty w formie tabletek. Ten rodzaj kawy możemy także zakupić w formie do zaparzania. Zielona kawa ma zupełnie inny smak od kawy tradycyjnej. Nie różni się natomiast zawartością kofeiny, dlatego napar posiada podobną moc pobudzającą. Jest natomiast delikatniejszy w smaku, co czyni zieloną kawę ciekawą alternatywą dla osób odczuwających dyskomfort po wypiciu kawy palonej

Pozostałe substytuty kawy 

Warto spróbować także substancji o działaniu pobudzającym, które nie zawierają kofeiny: 

  • korzeń żeń-szenia – adaptogen, który wpływa pozytywnie na poziom energii. Zwiększa także koncentrację i zdolność zapamiętywania. Występuje w licznych preparatach w formie tabletek, kapsułek i tabletek musujących; 
  • sproszkowany korzeń maca – dodaje energii, a także łagodzi stany zapalne. Korzeń maca jako dodatek do orzeźwiających koktajli to świetny pomysł na upalny dzień.

Przeczytaj również:
Żeń-szeń – jakie działanie wykazuje?


Źródła
Zwiń
Rozwiń

Źródła: 

  1. Wołosiak R., Rudny M., Skrobek E. i wsp., Charakterystyka aromatu i właściwości przeciwutleniających wybranych naparów, używek i ziół. Żywność. Nauka. Technologia. Jakość 2007, 3 (52), s. 109-118. 
  2. Fonseca C. A., Otto S. S., Paumgartten F. J. i wsp., Nontoxic, mutagenic, and clastogenic activities of Mate-Chimarrão (Ilex paraguariensis). J Environ Pathol Toxicol Oncol 19 (4), s. 333-346, 2000. PMID: 11213015
  3. Szweykowska A., Szweykowski J., Słownik botaniczny. Wiedza Powszechna, Warszawa 2003, s. 294-295. ISBN 83-214-1305-6
  4. Rum L., Ilustrowany leksykon herbaty, Poznań 2008, s. 47. 
  5. Brochard G., Herbaty świata, Warszawa 2004, s. 41. 
  6. Podbielkowski Z., Rośliny użytkowe., Wydawnictwo Szkolne i Pedagogiczne, Warszawa 1992. 
Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę