Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Pomysł na prezent 3
X - Niezbędnik zimowy
x - Aurovitas ApoD3
X - Aurovitas LipiForma 3
X - Dermaprofi Cutis
X - Zimowe nowości
X - Przeziębienie dzieci i dorosłych
X - Kalendarz adwentowy 2023
5

Uczucie guli w gardle – czym jest globus histericus?

Słuchaj artykułu

Każdy z nas odczuwa czasem zdenerwowanie, które wpływa zarówno na samopoczucie psychiczne, jak i fizyczne. Jeśli w stresujących sytuacjach zdarza Ci się odczuwać ucisk w gardle, powodujący wrażenie połknięcia kulki, być może doświadczasz schorzenia nazywanego globus histericus.

Uczucie guli w gardle – czym jest globus histericus?

Globus histericus – co to jest i kogo dotyka? 

Globus histericus, potocznie nazywane gulą lub kulką w gardle, należy do schorzeń psychosomatycznych o nieznanej etiologii. Nie ma podłoża w chorobach organicznych i nie towarzyszą mu nieprawidłowości w badaniach dodatkowych (laboratoryjnych lub endoskopowych). Dotyka osób w różnym wieku, zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Zazwyczaj nie towarzyszy mu ból, a jedynie dyskomfort. Ucisk pojawia się głównie w sytuacjach stresowych, towarzyszy tremie lub wzruszeniu. W większości przypadków mija podczas jedzenia lub picia.


Produkty na uspokojenie
Poznaj tysiące produktów z kategorii zdrowie i uroda

Dolegliwość charakteryzuje się nieprzyjemnym wrażeniem obecności ciała obcego (kulki wielkości orzecha włoskiego) w okolicach gardła lub przełyku. Osoba doświadczająca globus histericus, odczuwa problemy z połykaniem lub mówieniem oraz niemożność swobodnego oddychania. Trudności te wywołują niepokój i nasilają istniejący już stres. Mogą również prowadzić do ataków paniki.  

Globus histericus – objawy  

Globus histericus charakteryzuje się odczuwaniem objawów somatycznych mimo braku podstaw uzasadniających ich występowanie. Powoduje nieprzyjemny dyskomfort, przejawiający się uczuciem duszenia i drapania w okolicach gardła. Wrażenie ucisku pojawia się stale lub okresowo przez minimum 3 miesiące. Występuje przeważnie pomiędzy posiłkami i ustępuje podczas jedzenia lub picia. Wśród pozostałych objawów, towarzyszących globus histericus, wymienia się:  

 • nadmierne skurcze lub wiotkość przełyku, 
 • ucisk i ból w klatce piersiowej, 
 • uczucie dławienia lub krztuszenia. 

Globus histericus – przyczyny 

Uczucie ucisku w gardle może mieć różne przyczyny, zarówno somatyczne, jak i psychiczne. Przeważnie jednak globus histericus rozwija się na podłożu emocjonalnym i związany jest z przewlekłym stresem lub napięciem. Zdarza się, że współwystępuje z nerwicą, depresją, zaburzeniem lękowym lub osobowością obsesyjną.  

Globus histericus – diagnostyka 

Uczucie ucisku w gardle może mieć różne przyczyny, dlatego prawidłowe rozpoznanie jest bardzo ważne. Postawienie odpowiedniej diagnozy wymaga konsultacji z lekarzem oraz wykonania niezbędnych badań. Ważne jest, aby przed rozpoznaniem globus histericus wykluczyć schorzenia organiczne, mogące powodować ucisk w gardle, takie jak:  

 • infekcje gardła lub krtani; 
 • alergie wziewne lub pokarmowe; 
 • przewlekłe zapalenie zatok
 • choroby tarczycy; 
 • przerost języka; 
 • zgagę lub refluks żołądkowo-przełykowy; 
 • powiększone migdałki lub węzły chłonne; 
 • choroby nowotworowe, umiejscowione w gardle, krtani lub przełyku; 
 • dysfagię (zaburzenia połykania); 
 • odynofagię (bolesne połykanie). 

Po przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu z pacjentem, lekarz powinien zlecić wykonanie dodatkowych badań laboratoryjnych, endoskopowych, gastrologicznych i laryngologicznych, takich jak: gastroskopia, manometria przełyku, zdjęcie rentgenowskie gardła i krtani oraz badanie ultrasonograficzne szyi. Jeśli wyniki powyższych badań nie wykazują niepokojących zmian, wskazana jest konsultacja z psychologiem lub psychiatrą.

Globus histericus – leczenie 

Sposób leczenia globus histericus uzależniony jest od zdiagnozowanej przyczyny. W przypadku rozpoznania choroby somatycznej wdraża się odpowiednie leczenie farmakologiczne, hormonalne lub operacyjne. W sytuacji, gdy uczucie guli w gardle ma podłoże emocjonalne, terapia powinna polegać na przywróceniu równowagi psychicznej. Pomóc w tym może:  

 • kontakt z psychoterapeutą lub psychologiem; 
 • farmakoterapia (łagodne środki uspokajające, leki ziołowe o właściwościach wyciszających, leki przeciwdepresyjne); 
 • uświadomienie sobie łagodnego charakteru choroby i jej niegroźnych konsekwencji; 
 • odpowiednia higiena snu i odpoczynek, służące fizycznej i psychicznej regeneracji organizmu; 
 • zdrowe nawyki żywieniowe; 
 • aktywność fizyczna, która wspomaga produkcję endorfin, zwanych hormonami szczęścia; 
 • poświęcanie czasu pasjom i zainteresowaniom; 
 • umiejętność radzenia sobie ze stresem; 
 • stosowanie technik oddechowych; 
 • medytacja lub relaksacja. 

Globus histericus przeważnie nie oznacza choroby, a jedynie przejaw stanu, w jakim okresowo się znajdujemy. Jeśli uczucie guli w gardle utrudnia codzienne funkcjonowanie i nie towarzyszą mu żadne schorzenia organiczne, skonsultuj się z psychologiem lub psychiatrą w celu rozpoczęcia odpowiedniej terapii.

Przeczytaj również:
Techniki relaksacyjne w walce ze stresem


Źródła
Zwiń
Rozwiń

Źródła: 

 1. Finkenbine R., Miele V., Globus histericus: a brief review, General Hospital Psychiatry, February 2004, 26(1), 78-82. 
 2. https://journalsmededu.pl/index.php/alergoprofil/article/view/223/193 
 3. Panasiuk L., Duszność, Medycyna Rodzinna, Nr 1 (2003), s. 20-25. 
 4. https://enel.pl/enelzdrowie/psychologia/globus-histericus-nerwowa-gula-w-gardle
Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę