Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Baby Week 1
X - Ferie zimowe
X - Ekspert kosmetyczny - Włosy
X - Inhalatory
X - Darmowa Dostawa InPost
7

USG dopochwowe. Kiedy je wykonać?

Słuchaj artykułu

USG dopochwowe to jedno z najczęściej wykonywanych badań w gabinecie ginekologicznym. Można dzięki niemu uzyskać wiele informacji, a do tego jest szybkie, tanie i bezbolesne. Co warto o nim wiedzieć?

USG dopochwowe. Kiedy je wykonać?

Czym jest USG dopochwowe? 

Badanie ultrasonograficzne używa fal dźwiękowych o wysokiej częstotliwości do zobrazowania wnętrza organizmu. Nie są one słyszalne, ale kiedy odbijają się od poszczególnych części ciała, tworzą „echo”, które jest przetwarzane przez urządzenie na ruchomy obraz. Taki obraz jest używany przez lekarzy do diagnostyki różnych chorób.  

USG dopochwowe jest wykorzystywane przez lekarzy ginekologów do zobrazowania narządów rozrodczych kobiety: macicy, jajowodów, jajników, szyjki macicy i pochwy. W odróżnieniu od USG brzucha czy miednicy, gdzie głowica USG leży na brzuchu, w dopochwowym badaniu ultrasonograficznym głowica jest umieszczana w pochwie. 

USG dopochwowe – wskazania 

Ginekolog zazwyczaj wykonuje USG dopochwowe rutynowo podczas zwykłego badania, mimo braku objawów u pacjentki.

Istnieje również szereg wskazań. Należą do nich:  

  • bóle miednicy i podbrzusza,  
  • nieprawidłowe krwawienia,  
  • podejrzenie ciąży ektopowej,  
  • bezpłodność,  
  • podejrzenie torbieli lub polipów,  
  • weryfikacja położenia wkładki wewnątrzmaciczne,
  • potwierdzenie ciąży i monitorowanie jej wczesnego etapu,
  • ocena szyjki macicy w przypadku ryzyka porodu przedwczesnego,
  • ocena łożyska. 

USG dopochwowe jest zwykle pierwszym badaniem w przypadku diagnostyki raka jajnika. Jest szybkie w wykonaniu i stosunkowo łatwo dostępne.

USG dopochwowe – jak się przygotować do badania? 

Do badania nie musisz się specjalnie przygotowywać. W zależności od celu USG dopochwowego, pęcherz moczowy musi być pełny lub opróżniony. Lekarz powinien poinformować Cię o tym przed badaniem. USG dopochwowe nie powinno być przeprowadzane podczas miesiączki, ponieważ jest wtedy mało wiarygodne. Badanie podczas okresu wykonuje się tylko w trybie pilnym. 

Najlepszym czasem na przeprowadzanie USG dopochwowego jest 5-10 dzień cyklu, czyli po krwawieniu.  

USG dopochwowe – jak wygląda badanie? 

Do badania należy położyć się na plecach i zgiąć kolana. Lekarz nakłada na głowicę prezerwatywę oraz lubrykant i umieszcza ją w pochwie. Delikatnie manipulując położeniem głowicy, otrzymuje obraz układu rozrodczego na monitorze. Badanie jest bezbolesne, jednak możesz odczuwać lekkie uczucie nacisku przy umieszczaniu głowicy w pochwie. Wyniki otrzymasz od razu. 


Kobieca higiena
Zakupy z doradcą Gemini

Źródła
Zwiń
Rozwiń
  • Rekomendacje Sekcji Ultrasonografii Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w zakresie przesiewowej diagnostyki ultrasonograficznej w ciąży o przebiegu prawidłowym – 2015 r.
  • https://www.healthline.com/health/transvaginal-ultrasound#outlook.
Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę