Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Aurovitas Tributron
X - Alergia LP
X - Zadbaj o komfort maluszka
X - Dzień Bliźniąt
X - Mamo to Twój dzień
4

Wahania nastroju. Jak sobie z nimi radzić? 

Słuchaj artykułu

Na co dzień odczuwamy wiele emocji o różnym poziomie intensywności. Czasem wszystko wydaje się być przygnębiające, a my czujemy się bezsilni i tracimy motywację do działania. Są również okresy, kiedy jesteśmy zadowoleni z życia i patrzymy w przyszłość z dużą dozą optymizmu. Większość ludzi ma zwykle nastrój umiarkowany (pomiędzy obniżonym a podwyższonym). Zdarzają się jednak sytuacje, gdy ulega destabilizacji, co objawia się wahaniami nastroju.

Wahania nastroju. Jak sobie z nimi radzić? 

Co to znaczy mieć wahania nastroju? 

Nastrój to w dużym uproszczeniu stan psychiczny, który utrzymuje się przez pewien (zwykle) dłuższy czas. Występują w nim negatywne lub pozytywne przeżycia emocjonalne o umiarkowanej intensywności.  

Czym różni się nastrój od emocji?

Emocje Nastrój 
Czas trwania kilka minut, godzin, łatwiej jest określić jej początek i konieckilka dni, tygodni, a nawet miesięcy
Intensywność intensywne, ale krótkotrwałemniejsza intensywność rozłożona w czasie
Kierunek ukierunkowanie na dany obiekt, a więc pojawienie się w związku z sytuacją, osobą (np. smutek wywołany kłótnią)brak;

nastrój może wpływać na wszystkie procesy psychiczne oraz naszą podatność do odczuwania określonych emocji (np. częstsze odczuwanie smutku)

Źródło konkretne sytuacje, osoby; powiązanie z realizacją zadań, celów i reagowaniem na sukcesy czy niepowodzeniazwiązane z tworzeniem oceny na temat naszego ogólnego funkcjonowania przez pewien czas
Wzajemne oddziaływanie emocje mogą pojawić się w związku z nastrojem (np. zajęcie II. miejsca w konkursie może być źródłem smutku i rozgoryczenia u osoby z obniżonym nastrojem lub źródłem mobilizacji u osoby z prawidłowym nastrojemnastrój jest kształtowany i ulega zmianom pod wpływem emocji

Wahania nastroju, jak sama nazwa wskazuje, to pewne zmiany zachodzące w obrębie naszego stanu emocjonalnego. Chociaż rozłożone w czasie i subtelne zmiany są zjawiskiem w zupełności normalnym, a niekiedy nawet pożądanym, to jednak częste i intensywne huśtawki nastroju mogą wskazywać na stan chorobowy wymagający specjalistycznej interwencji.  

Co powoduje wahania nastroju? 

Wahania nastroju mogą być wywołane przez różne czynniki o podłożu biologicznym lub psychologicznym. Mogą one być objawem poważnych chorób i zaburzeń psychosomatycznych lub być spowodowane doświadczaniem kryzysu psychicznego.  

Do najczęstszych przyczyn wahań nastroju zaliczamy: 

 • zaburzenia psychiczne, dla których charakterystyczna jest niestabilność nastroju, np. choroba afektywna dwubiegunowa; 
 • zaburzenie osobowości z pogranicza (borderline); 
 • choroby i stany związane z zaburzoną równowagą hormonalną w organizmie, np. niedoczynność tarczycy, menopauza, dojrzewanie; 
 • choroba Alzheimera; 
 • ADHD; 
 • padaczka; 
 • zmiany w obrębie mózgu, np. w wyniku urazu lub zmian nowotworowych; 
 • kryzys psychiczny, wpływ silnego stresu, doświadczenia traumatyczne; 
 • przemęczenie organizmu, bezsenność, niezdrowy tryb życia (zła dieta, brak ruchu); 
 • przyjmowanie niektórych leków. 

Czy wahania nastroju to depresja? 

Wahania nastroju są powiązane z występowaniem depresji oraz innych zaburzeń. Stanowią jeden z głównych objawów tych stanów, jednak nie są to pojęcia tożsame. W przypadku depresji występuje jeszcze szereg innych objawów wskazujących na dane zaburzenie. Wahania nastroju występują nie tylko w przebiegu depresji, są obecne w obrazie klinicznym wielu innych schorzeń. Mogą także pojawić się jako wynik traumy czy silnego stresu.  

Jak rozpoznać wahania nastroju? 

Wahania nastroju rozpoznasz poprzez wnikliwą obserwację własnych emocji, przekonań i zachowań na przestrzeni czasu. W tym celu możesz założyć tzw. dzienniczek emocji, w którym na bieżąco będziesz odnotowywać własne samopoczucie i myśli. Dzięki temu łatwiej zauważysz zmiany zachodzące w Twojej psychice, sposobie postrzegania rzeczywistości i odczuwania emocji.

Wszelkie odstępstwa od normy, np. większa płaczliwość, podatność na krytykę, skłonność do reagowania agresją, to znak ostrzegawczy skłaniający do wizyty u specjalisty. Nie bagatelizuj też sygnałów płynących z otoczenia. Jeśli ktoś mówi Ci, że zachowujesz się inaczej niż dotychczas, być może ma rację. 

Jak radzić sobie z wahaniami nastroju? 

Jest to w dużej mierze uzależnione od przyczyny wahań nastroju. Jeśli są to schorzenia natury psychicznej lub somatycznej, konieczna jest diagnoza specjalisty i wdrożenie odpowiedniego leczenia. Jeśli są one wynikiem np. przewlekłego stresu, spróbuj wypracować prawidłowe nawyki.  

Co możesz zrobić?  

 • Zadbaj o odpoczynek i sen.  
 • Wprowadź zdrową dietę i pamiętaj o piciu wody. 
 • Uprawiaj ulubiony sport. 
 • Praktykuj techniki relaksacyjne. 
 • Spisuj własne myśli w dzienniku. 
 • Rozmawiaj z bliskimi i zaufanymi osobami.

Przeczytaj również:
Dystres. Jakie skutki może mieć długotrwały stres?


Wsparcie nastroju
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Źródła
Zwiń
Rozwiń
 • Strelau J., Doliński D., Psychologia, GWP, 2010.  
 • https://psychocare.pl/wahania-nastroju/ 
 • https://www.psychologpodpowiada.pl/wahania-nastrojow-jak-sobie-poradzic/ 
 • https://www.psychologia-spoleczna.pl/artykuly/37-rozne-nastrojow-skutki.html?showall=1&limitstart= 
 • https://psychoterapiacotam.pl/wahania-nastroju/ 
 • https://pieknoumyslu.com/jak-kontrolowac-wahania-nastroju/
Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę