Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Strefa opalania
X - Aurovitas Flexistav
5

Wata – jakie ma zastosowanie?

Słuchaj artykułu

Wata składa się z cienkich włókien bawełnianych lub wiskozowych, które są nieregularnie poplątane oraz zbite. Stosuje się ją w kosmetyce, np. przy zmywaniu makijażu czy usuwaniu lakieru do paznokci. W medycynie ma zastosowanie jako środek opatrunkowy. W tym celu została po raz pierwszy użyta przez polskiego chirurga Ludwika Bierkowskiego.

Wata – jakie ma zastosowanie?

Czym jest wata? 

Wata jest jednym z najbardziej popularnych materiałów opatrunkowych na świecie. Jest także szeroko wykorzystywana jako środek higieniczny.  

Według Farmakopei Polskiej VI wyróżniamy trzy rodzaje waty: 

Wata bawełniana higroskopijna (Lanugo gossypii absorbens) 

Jest pozyskiwana z oczyszczonych, odtłuszczonych i wybielonych włókien nasion różnych gatunków bawełny. W wacie może znajdować się niewielka ilość fragmentów owocni, pyłu czy łupiny nasiennej bawełny. Pojedyncze włókna powinny mieć długość nie mniejszą niż 10 mm. Oglądając watę pod mikroskopem, włoski powinny mieć długość ok. 4 cm oraz szerokość 40 mikrometrów. Wata bawełniana musi być biała oraz miękka w dotyku. Wyróżnia się ona wysoką zdolnością do pochłaniania wody, którą zawdzięcza utworzonym pomiędzy jej włóknami przestrzeniami kapilarnymi.  


Wata
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Wata wiskozowa higroskopijna (Lanugo cellulosi absorbens)

Jest pozyskiwana z dobrej jakości włókien wiskozowych (celulozowych), które są poddawane procesowi bielenia oraz cięcia na odpowiednią długość. Wata celulozowa może zawierać domieszkę dwutlenku tytanu. Do jej produkcji wykorzystuje się celulozę otrzymaną z drewna drzew iglastych i liściastych. Im więcej włókien z drzew iglastych, tym wata ma lepszą jakość.  

Wata celulozowa, lignina (Cellulosum depuratum)

Jest otrzymywana z drewna drzew, głównie iglastych. Wata celulozowa powinna zawierać 60% włókien z drzew iglastych. Składa się ona z wielu arkuszy celulozy ułożonych w warstwy. Lignina jest używana jako materiał opatrunkowy, np. w chirurgii, stomatologii, ginekologii oraz jako środek higieniczny, np. w chusteczkach jednorazowych. 

Wata bawełniana cechuje się większą chłonnością niż wata celulozowa. 1 g waty potrafi wchłonąć od 18 do 23 g wody. Z mieszanki włókien bawełnianych oraz celulozowych wytwarzana jest wata opatrunkowa (Gossypium et Cellulosum depuratum). 

Wata – zastosowanie  

  • Jest powszechnie stosowana w kosmetyce, medycynie oraz jako środek higieniczny. 
  • Cechuje się wysoką zdolnością chłonną. 
  • Przepuszcza powietrze. 
  • Może być stosowana do wykonania kompresów, okładów. 
  • Jest bardzo miękka. Nie obciera skóry. 
  • Jest bezpieczna w stosowaniu. Można ją używać do przemywania delikatnej skóry noworodka.

Źródła
Zwiń
Rozwiń

Źródła: 

  1. A. Cedro-Niwińska, R. Jachowicz, Materiały medyczne, 
  2. S. Janicki, A. Fiebig, M. Sznitowska, Farmacja stosowana, 2008 r., 
  3. Farmakopea Polska VI. 
Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę