Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Black Week
X - Nutricia Bebilon
X - Axobiotic
X - Inhalatory
3

Węglan amonu (E503). Czy ma wpływ na zdrowie?

Słuchaj artykułu

Węglan amonu ze względu na swoje właściwości znalazł zastosowanie w przemyśle farmaceutycznym, kosmetycznym i spożywczym. Czy jest bezpieczny?

Węglan amonu (E503). Czy ma wpływ na zdrowie?

Węglan amonu (E503) – czym jest? 

Węglan amonu to nieorganiczny związek chemiczny. Powstaje w trakcie reakcji chemicznej dwutlenku węgla i wody amoniakalnej lub w wyniku reakcji siarczanu amonu z węglanem wapnia

Węglan amonu (E503) – właściwości i zastosowanie

Węglan amonu jest dobrze rozpuszczalny w wodzie. W temperaturze pokojowej tworzy bezbarwne kryształy o charakterystycznym zapachu amoniaku. W temperaturze 58°C rozkłada się do amoniaku, dwutlenku węgla i wody, dzięki czemu znajduje zastosowanie jako środek spulchniający.  

Węglan amonu wykorzystywany jest w przemyśle spożywczym, kosmetycznym, farmaceutycznym, a także jako środek gaśniczy czy odczynnik laboratoryjny. W produkcji kosmetyków znajdziemy go najczęściej w produktach przeznaczonych do trwałej ondulacji. W przemyśle farmaceutycznym używany jest w produkcji syropów na kaszel.

W żywności oznaczany jest symbolem E503 i znajdziemy go w: 

  • proszkach do pieczenia, 
  • wyrobach czekoladowych, 
  • przetworzonej żywności na bazie zbóż, 
  • produktach dla niemowląt i dzieci.  

Węglan amonu (E503) – wpływ na organizm 

Węglan amonu dodawany do żywności uznawany jest za nieszkodliwy pod warunkiem, że spożywa się go z umiarem. Węglany wydalane są z organizmu z kałem i moczem. W wyniku bezpośredniego kontaktu z tą substancją mogą natomiast wystąpić alergie czy podrażnienia skóry.  

Nie określono maksymalnej dawki dziennej spożycia E503. Przy nadmiernych ilościach węglan amonu może powodować podrażnienia śluzówki przewodu pokarmowego i wywoływać zaburzenia żołądkowo-jelitowe takie jak wymioty, biegunka czy wydzielanie nadmiernej ilości soku żołądkowego. 

Przeczytaj również:
Octan sodu (E262) – jakie ma zastosowanie?


Źródła
Zwiń
Rozwiń
  • Rozporządzenie Komisji (UE) nr 1129/2011.
  • Bosacka K., Kozłowska-Wojciechowska M., Czy wiesz, co jesz?, Wydawnictwo Publicat, Poznań 2011. 
  • Dojutrek C., Pietrzyk A., Ciastkarstwo, WSiP, Warszawa 2000. 
  1. 19 maja 2024, 19:02
    Anna

    Jak mozna w ogóle tego używać zwłaszcza w produktach dla niemowląt i dzieci 😬

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę