Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Black Week
X - Nutricia Bebilon
X - Axobiotic
X - Inhalatory
8

Wskaźnik Pearla. Jak oceniamy skuteczność antykoncepcji?

Słuchaj artykułu

Wskaźnik Pearla służy do oceny skuteczności metod antykoncepcyjnych. Jest to istotny parametr przy wyborze formy zabezpieczenia. Jeśli chcesz wybrać odpowiedni dla Ciebie rodzaj antykoncepcji, przeczytaj ten artykuł.

Wskaźnik Pearla. Jak oceniamy skuteczność antykoncepcji?

Co to jest wskaźnik Pearla? 

Wskaźnik (indeks) Pearla to popularna technika, która pomaga oszacować skuteczność różnych metod antykoncepcji. Określa liczbę ciąż na 100 kobiet stosujących określoną metodę antykoncepcji przez rok. 

Wyróżniamy wskaźnik Pearla przy perfekcyjnym stosowaniu (najniższy spodziewany wskaźnik Pearla) oraz po uwzględnieniu błędów w stosowaniu (rzeczywisty wskaźnik Pearla). 

MetodaNajniższy spodziewany wskaźnik Pearla Rzeczywisty wskaźnik Pearla 
Dwuskładnikowa tabletka antykoncepcyjna0,37
Jednoskładnikowa (progestagenowa) tabletka antykoncepcyjna0,37
Implant0,10,1
Iniekcje z progestagenem 0,24
Iniekcje dwuskładnikowe 0,053
Plastry i ring dopochwowy 0,37
Wkładka wewnątrzmaciczna zawierająca miedź0,60,8
Wkładka wewnątrzmaciczna z lewonorgestrelem 0,50,7
Prezerwatywy dla mężczyzn 213
Prezerwatywy dla kobiet521
Wazektomia 0,10,15
Podwiązanie jajowodów 0,50,5
Antykoncepcja awaryjna<1 
Stosunek przerywany 420
Naturalne metody antykoncepcyjne* 0,625

*W tym przypadku nie ma pewności, czy kobieta nie zajdzie w ciążę. Pojawia się również konieczność czasowej abstynencji seksualnej. Z tych względów WHO nie zalicza naturalnych metod do rodzajów antykoncepcji. 

Jak interpretować wskaźnik Pearla? 

Najniższy indeks Pearla świadczy o najbardziej skutecznej metodzie antykoncepcji, a najwyższy – o najmniej skutecznej. Ma na to wpływ wiele czynników, dlatego wskaźnik Pearla oblicza się przy perfekcyjnym oraz typowym stosowaniu. 

Najniższy spodziewany wskaźnik Pearla opisuje skuteczność danej metody przy perfekcyjnym stosowaniu. Taki wskaźnik podawany jest przez producentów środków antykoncepcyjnych  

Rzeczywisty wskaźnik Pearla opisuje jak skuteczna jest metoda dla przeciętnego użytkownika, który nie zawsze używa metody prawidłowo lub konsekwentnie.

Skuteczność antykoncepcji jest najwyższa przy stosowaniu metod długodziałających, które nie wymagają codziennej aplikacji. Wtedy istnieje najmniejsze ryzyko popełnienia błędu związanego z działaniem danej metody antykoncepcyjnej. Dla metod takich jak sterylizacja, implant czy wkładki wewnątrzmaciczne prawidłowe i konsekwentne stosowanie jest gwarantowane, dlatego wskaźnik Pearla jest dla nich najniższy.  

Dla innych metod takich jak iniekcje lub tabletki antykoncepcyjne skuteczność jest wysoka, ale istnieje możliwość potencjalnych błędów (zapomnienie o tabletce czy o terminowej wizycie po kolejny zastrzyk). Np. wskaźnik Pearla dla tabletek antykoncepcyjnych po uwzględnieniu błędów w stosowaniu jest nawet 3-30 razy wyższy. 

Stosowanie dwóch metod antykoncepcji znacznie zmniejsza wskaźnik Pearla. Jeśli jedną z tych metod jest metoda barierowa (np. prezerwatywa), dodatkową korzyścią jest ochrona przed infekcjami przenoszonymi drogą płciową. 


Prezerwatywy
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Na skuteczność antykoncepcji wpływa nie tylko prawidłowe i konsekwentne stosowanie, ale również: 

  • częstotliwość stosunków, 
  • wiek (wraz z wiekiem szansa na zajście w ciążę jest niższa), 
  • płodność
  • stosowane leki, 
  • choroby przewlekłe. 

Wskaźnik Pearla – alternatywne metody 

Alternatywą dla wskaźnika Pearla są metody tablic płodności. W przeciwieństwie do wskaźnika Pearla są one w stanie oszacować oddzielnie odsetek niepowodzeń dla każdego miesiąca oraz dla dłuższego czasu (zwykle rok). Biorą również pod uwagę zmiany skuteczności w czasie stosowania danej metody, które nie są uwzględniane przy obliczaniu wskaźnika Pearla. Dotyczy to długości stosowania danej metody (nabywanie doświadczenia przez pary) oraz płodności (niektóre kobiety szybko zachodzą w ciążę i odpadają z badania).

Przeczytaj również:
Metody antykoncepcji. Wybierz swój rodzaj zabezpieczenia


Źródła
Zwiń
Rozwiń
  • Bręborowicz G., Położnictwo i Ginekologia, PZWL, 2020. 
  • Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego dotyczące wskazań i bezpieczeństwa stosowania antykoncepcji hormonalnej oraz wewnątrzmacicznej, Ginekol Pol. 3/2014, 85, s. 234-239. 
  • Stanowisko Zespołu Ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego dotyczące przyczyn braku skuteczności antykoncepcji hormonalnej., Ginekol Pol. 2011, 82, s. 313-317. 
  • Stanowisko Zespołu Ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w zakresie wykorzystania Naturalnych Metod Planowania Rodziny do celów antykoncepcyjnych, Ginekol Pol. 2010, 81, s. 947-949. 
  • Trussell J., Contraceptive Efficacy, Glob. libr. women’s med., 2014. 
  • https://apps.who.int/iris/bitstream/handle/10665/260156/9780999203705-eng.pdf?sequence=1 
  • https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/family-planning-contraception 
  • https://www.drugs.com/medical-answers/birth-control-failure-rates-pearl-index-explained-3554953/
Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę