Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Niezbędnik majówkowy
X - Alergia 2024
X - Baby Week 22.04-05.05
X - Bądź Eco
X - Sale do -50%
3

Zalecenia dietetyczne po zabiegach bariatrycznych

Słuchaj artykułu

Celem wprowadzenia odpowiedniej interwencji dietetycznej po zabiegach chirurgicznych z zakresu bariatrii jest osiągnięcie redukcji masy ciała poprzez wprowadzenie indywidualnie dobranego deficytu energetycznego. Priorytetowe jest dostarczenie organizmowi składników odżywczych, które są potrzebne do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Zalecenia dietetyczne po zabiegach bariatrycznych

Jak dotąd nie wprowadzono osobnych zaleceń dietetycznych dla różnych zabiegów bariatrycznych, jednakże posiadają one wspólny mianownik, którym jest obniżenie wartości energetycznej jadłospisu i zmiana rodzaju spożywanych pokarmów. 


Preparaty odżywcze
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Pierwsze dni po zabiegu – dieta płynna 

Zalecenia żywieniowe bezpośrednio po zabiegu aż do 6-8 tygodnia są najbardziej restrykcyjne. Jest to okres rekonwalescencji, w którym rany powstałe w wyniku operacji goją się, a organizm przystosowuje się do nowych zmian anatomicznych.  

W drugiej dobie powinny być wprowadzone płyny obojętne, bezkaloryczne, pozbawione węglowodanów i kofeiny w postaci przegotowanej wody, niegazowanej wody mineralnej, słabej, niesłodzonej herbaty w ilości 500 ml na dobę, podawane w małych porcjach po ok. 15 ml. 

W trzeciej dobie zalecana ilość przyjmowanych płynów wzrasta do 1000 ml na dobę – ich pojedyncza porcja powinna wynosić 30 ml.  

W kolejnych dobach zalecana jest kontynuacja spożycia płynów, lecz ich ilość powinna wynosić ok. 100 ml w ciągu każdej godziny, stopniowo do 1500-1900 ml/ dobę w kolejnych dobach. Nie zaleca się picia przez słomkę ze względu na możliwość ryzyka połykania dużych ilości powietrza.  

Od trzeciej do siódmej doby po operacji bariatrycznej powinno się zacząć wprowadzać do diety napoje odżywcze (odtłuszczone mleko, odtłuszczony jogurt naturalny, mleko sojowe, zmiksowane zupy), które można wzbogacać sproszkowanym białkiem serwatkowym. Powinny one stanowić nie więcej niż 50% całkowitej podaży płynów w ciągu doby. 

Zaleca się stosowanie diety płynnej przez około 2 tygodnie od operacji (zależnie od stanu zdrowia pacjenta). 

Kolejne tygodnie po zabiegu – dieta papkowata 

W 2-3 tygodniu po operacji bariatrycznej zaleca się podaż płynów obojętnych na poziomie 1500-1900 ml na dobę. Należy stopniowo zastępować płyny odżywcze stałymi, miękkimi, niskotłuszczowymi, bogatymi w białko pokarmami, takimi jak jaja, ryby, drób, serek wiejski. Powinno się przyjmować 4-6 posiłków o bardzo małej objętości (ok. ¼ filiżanki). Priorytetem jest dostarczanie białka w ilości 60 g na dobę. 

W 4-6 tygodniu zaleca się stopniowe urozmaicanie diety głównie o ugotowane, miękkie warzywa i obrane, miękkie, konserwowe owoce (bez dodatku cukru). Zaleca się wprowadzanie jednego miękkiego, stałego posiłku, w zależności od tolerancji. Wskazane jest spożywanie 4-6 posiłków o małej objętości (ok. ½ filiżanki). Istotne jest powolne i bardzo dokładne przeżuwanie pokarmu. Należy kontynuować spożycie płynów w ilości 1500-1900 ml/ dobę, przyjmowanych 30 min przed posiłkiem i 30-60 min po posiłku. Zalecana podaż białka w ciągu doby to 60-80 g. Przeciwwskazane są duże ilości owoców, soki owocowe, słodycze. 

6-8 tygodniu po zabiegu – dieta o stałej konsystencji 

Wartość energetyczną jadłospisu należy dostosować indywidualnie do wieku, wzrostu, masy ciała. 

Zaleca się uwzględnienie w codziennym jadłospisie chudego mięsa, drobiu, ryb, warzyw produktów pełnoziarnistych i owoców w umiarkowanych ilościach. Zaleca się eliminację tłuszczów pochodzenia zwierzęcego oraz błonnika w surowych owocach i warzywach, jeśli są źle tolerowane. Zabronione są suszone owoce ze względu na możliwość ich pęcznienia i zalegania w żołądku. 

Rekomenduje się spożycie 3 posiłków i 2 przekąsek w ciągu dnia o objętości wielkości 1 filiżanki oraz spożycie płynów w ilości 1500-1900 ml/ dobę, przyjmowanych 30 min przed posiłkiem i 30-60 min po posiłku. 

Zalecane techniki kulinarne to gotowanie, gotowanie na parze, pieczenie w folii, duszenie bez podsmażania. 

Podsumowując, żywienie po zabiegu bariatrycznym zależy od czasu, jaki upłynął od operacji – rozpoczynając od diety płynnej, poprzez papkowatą, aż po dietę o stałej konsystencji w 6-8 tygodniu po zabiegu. Podczas całego okresu niezbędna jest odpowiednia podaż płynów oraz dostosowanie wielkości i ilości spożywanych posiłków. Ponadto, w związku z wysokim prawdopodobieństwem niedoborów witamin i składników mineralnych, wskazana jest regularna kontrola ich stężeń, a w razie konieczności, włączenie odpowiedniej suplementacji.

Przeczytaj również:
Dieta w chorobie refluksowej


Źródła
Zwiń
Rozwiń

Źródła: 

  1. Kulick D., Hark L., Deen D. The bariatric surgery patient: a growing role for registered dietitians. J. Am. Diet. Assoc. 2010; 110: (4): 593-599. 
  2. Jastrzębska M., Ostrowska L., Zalecenia dietetyczne po zabiegach bariatrycznych, Forum Zaburzeń Metabolicznych, 2010 t. 1, 4, s. 201-209. 
  3. Ciborowska H., Rudnicka A., Dietetyka. Żywienie zdrowego i chorego człowieka, PZWL, 2007. 
Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

  1. 7 kwietnia 2022, 23:26
    Iza

    Zalecenia z 2010 nie są już na szczęście standardem. Nas nie trzeba odchudzać, tylko odżywiać.

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę