Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Mikołajki 2023
X - Projekt mama 5
X - Adamed Hialeye
X - Aurovitas Fosydyna
X - Makijaż i demakijaż
X - Porządek w domu
X - Przeziębienie dzieci i dorosłych
X - Aurovitas Tributron
2

Zespół Patau. Na czym polega ten zespół wad genetycznych?

Słuchaj artykułu

Zespół Patau jest rzadko występującym zespołem, w którym komórki organizmu zawierają dodatkową kopię chromosomu 13. Charakteryzuje się wieloma wadami i głęboką niepełnosprawnością, a większość dzieci nie dożywa 1. roku życia. Jak często występuje? Czy można mu zapobiec?

Zespół Patau. Na czym polega ten zespół wad genetycznych?

Co to jest zespół Patau?

Zespół Patau to poważny zespół genetyczny. Cechuje się występowaniem dodatkowej kopii chromosomu 13 w części lub wszystkich komórkach ciała. W związku z tym nazywamy go inaczej trisomią 13.  

Każda komórka somatyczna powinna mieć 23 pary chromosomów, które zawierają geny odziedziczone po rodzicach. Dziecko z zespołem Patau ma trzy kopie chromosomu 13 zamiast dwóch. Zaburza to normalny rozwój zarodka. Zespół jest związany z wieloma poważnymi wadami i głęboką niepełnosprawnością umysłową.  

Większość ciąż z trisomią 13 kończy się poronieniem, a 90% niemowląt nie przeżywa pierwszego roku życia.

Jakie są przyczyny zespołu Patau?

Zespół Patau najczęściej występuje losowo, a większość przypadków nie jest dziedziczna. 75% przypadków trisomii 13 wynika z nierozdzielenia się chromosomów lub chromatyd podczas podziału komórkowego.

Możemy wyróżnić trzy mechanizmy prowadzące do trisomii 13: 

 • trisomia prosta – w tym przypadku dodatkowa kopia chromosomu 13 jest obecna we wszystkich komórkach ciała. Jest wynikiem błędu zachodzącego podczas mejozy (chromatydy nie rozdzielają się). Częściej występuje u matek po 35. roku życia; 
 • niezrównoważona translokacja robertsonowska – zachodzi w 20% przypadków zespołu Patau. Jest to sytuacja, w której występuje dodatkowa kopia chromosomu 13 przyłączona do innej pary chromosomów. Nie jest związana z wiekiem matki; 
 • mozaicyzm – występuje wówczas, gdy nie wszystkie komórki mają dodatkową kopię chromosomu 13, lecz tylko część z nich. Wynika z nierozdzielenia się chromosomów podczas mitozy i nie jest związany z wiekiem matki. Występuje w 5% przypadków. Objawy i cechy zespołu Patau u osób z mozaicyzmem są mniej poważne niż w trisomii prostej. Dzięki temu przeżywają dłużej.

Jak często występuje zespół Patau?

Wady genetyczne (w tym zespół Patau) występują u 50% płodów, które obumarły przed 20. tygodniem ciąży.  

Około 95% ciąż, w których stwierdza się zespół Patau, kończy się poronieniem. 

Trisomia 13 występuje u 1 na 5000 noworodków żywo urodzonych. Pojawia się rzadziej niż trisomia 21 (zespół Downa), który dotyczy 1 na 700 żywych urodzeń.

Objawy zespołu Patau

Zespół Patau wiąże się z ograniczonym wzrostem wewnątrzmacicznym. Prowadzi to do niskiej masy urodzeniowej. U noworodków pojawiają się wady rozwojowe i nieprawidłowości w wyglądzie. Symptomy różnią się w zależności od przypadku i mogą mieć inne nasilenie. 

Główne objawy to:  

 • bezocze lub małoocze,  
 • rozszczep wargi i podniebienia,  
 • obecność dodatkowych palców. 

8 na 10 dzieci z trisomią 13 rodzi się z letalnymi wadami serca, które są głównym powodem krótkiego przeżycia.  

Do najczęstszych wad serca zaliczamy:  

 • ubytek przegrody międzykomorowej lub/i międzyprzedsionkowej,  
 • tetralogię Fallota,  
 • dwuujściową prawą komorę.

Pojawiają się również: 

 • wady narządów moczowo-płciowych,  
 • zaburzenia układu nerwowego,  
 • głuchota,  
 • małogłowie,  
 • deformacje stóp, 
 • ubytki skóry na głowie (cutis aplasia).

U osób z zespołem Patau występuje ciężka niepełnosprawność intelektualna. 

Jak diagnozuje się zespół Patau?

Lekarze diagnozują zespół Patau prenatalnie lub przy porodzie. 

W pierwszym trymestrze ciąży specjalista powinien zaproponować ciężarnej badanie przesiewowe w kierunku popularnie występujących trisomii: zespołu Downa, zespołu Edwardsa i zespołu Patau.

Polega ono na ocenie poziomu PAPP-A i β-hCG we krwi matki oraz wykonaniu badania USG. Ten test pozwala na ocenę ryzyka urodzenia się dziecka z wadą genetyczną, ale nie stawia diagnozy

Jeśli ryzyko wystąpienia anomalii genetycznych jest duże, w celu potwierdzenia można wykonać badanie kariotypu płodu. W tym celu sprawdza się chromosomy dziecka w próbce pobranych od niego komórek. Pobiera się je przez biopsję kosmówki (CVS) lub pobranie płynu owodniowego (amniopunkcję). Metodą nieinwazyjną jest badanie płodowego DNA we krwi matki. 

W drugim trymestrze niektóre cechy zespołu Patau mogą być widoczne podczas badania USG. Najlepiej widać je po 17. tygodniu ciąży. 

Zaliczamy tutaj:  

 • anomalie układu nerwowego,  
 • wady twarzy i układu szkieletowego,  
 • defekty serca i nerek,  
 • nieprawidłowości w linii środkowej mózgu, 
 • zaburzenia wzrostu.  

Obraz zespołu Patau na USG może pokrywać się z zespołem Edwardsa, zespołem Downa oraz innymi wadami genetycznymi. W związku z tym do potwierdzenia diagnozy trzeba wykonać badanie kariotypu płodu. 

Czy zespół Patau można wyleczyć?

Zespołu Patau nie można wyleczyć. 

Z powodu obecności u noworodka z trisomią 13 wielu poważnych objawów leczenie koncentruje się na minimalizowaniu dyskomfortu. 

Po porodzie dzieci z zespołem Patau mogą wymagać intubacji lub tracheostomii w celu dodatkowej tlenoterapii. W przypadku dzieci, które przeżywają pierwsze dni życia, leczenie zależy od ich potrzeb.  

Specjaliści wykonują m.in.: 

 • operacje kardiologiczne wad serca,  
 • operacje ortopedyczne,  
 • operację rozszczepu wargi i podniebienia, 
 • umieszczenie sondy pokarmowej. 

Intensywna terapia dzieci z zespołem Patau wzbudza kontrowersje z powodu słabej prognozy.  

Mimo agresywnego leczenia wg najnowszych badań mediana przeżycia zwiększa się jedynie do 733 dni.

Jakie jest rokowanie w przypadku zespołu Patau?

Większość ciąż ze zdiagnozowanym zespołem Patau kończy się poronieniem samoistnym lub martwym porodem przedwczesnym. 90% niemowląt żyje krócej niż rok. U noworodków żywourodzonych mediana przeżywalności wynosi 7-10 dni. 

Dzieci z mozaicyzmem przeżywają dłużej. Niestety jest to związane z ciężką niepełnosprawnością intelektualną, napadami drgawkowymi i opóźnieniem rozwoju. Dzieci z trisomią 13 zwykle nie poruszają się samodzielnie i nie komunikują się z otoczeniem. 

Czy można zapobiec zespołowi Patau?

Nie możemy zapobiec zespołowi Patau.

Ryzyko wystąpienia trisomii rośnie wraz z wiekiem matki.

W 1 na 10 przypadków występuje translokacja między chromosomem 13 a innym chromosomem. Zespół Patau powstający z tego mechanizmu może być dziedziczony. Rodzice mogą przeprowadzić badanie genetyczne, które pozwoli ocenić prawdopodobieństwo wystąpienia zespołu w przyszłych ciążach. 


Witaminy dla kobiet w ciąży
Poznaj tysiące produktów z kategorii zdrowie i uroda

Przeczytaj również:
Najczęstsze choroby genetyczne u dzieci


Źródła
Zwiń
Rozwiń
 • https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/choroby/genetyka/301734,zespol-patau-trisomia-13-chromosomu-patau-syndrome-przyczyny-objawy-i-rokowania. 
 • Williams G.M., Brady R., Patau Syndrome, 2022 [w:] StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2022. 
 • Satgé D., Nishi M., Sirvent N., Vekemans M., Chenard M.P., Barnes A., A tumor profile in Patau syndrome (trisomy 13), Am J Med Genet A, 2017;173(8):2088-2096; DOI: 10.1002/ajmg.a.38294. 
 • https://www.nhs.uk/conditions/pataus-syndrome/. 
 • Friedman J.M., Dill F.J., Hayden M.R., McGillivray B.C., Genetyka., Urban & Partner, 2000. 
 • Marcdante K.J., Kliegman R.M., Schuh A.M., Nelson Essentials of Pediatrics., 2022. 
 • Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego dotyczące postępowania w zakresie diagnostyki prenatalnej, Ginekol Pol. 2009, 80, 390-393. 
Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę