Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Inhalatory
X - Nutricia Bebiko
X - Zadbaj o siebie zimą
X - Kalendarz adwentowy
X - Darmowa Dostawa 02.12-03.12
X - Pomysł na prezent 2
X - Herbapol Syrop sosnowy
5

Ból porodowy – jak sobie z nim radzić?

Słuchaj artykułu

Poród to temat, który budzi wśród kobiet wiele kontrowersji i wątpliwości, a jego najtrudniejszą częścią jest ból. To on przekazywany jest jako coś niedającego się wytrzymać i wykraczającego poza ludzkie możliwości, ale czy rzeczywiście tak jest? Czy poród powinien być klasyfikowany tylko pod kątem bólu, a szczęśliwy poród to ten, który był szybki i krótki? 

Ból porodowy – jak sobie z nim radzić?

Ile trwa poród? 

Zaczynając temat porodu w szkole rodzenia, zawsze przytaczam definicję książkową, zgodnie z którą poród to szereg zdarzeń zachodzących w ciele kobiety. Jego celem jest urodzenie się płodu wraz z popłodem. U kobiety, która rodzi po raz pierwszy, poród może potrwać do 24 godzin.  

Poród składa się z czterech następujących po sobie okresów: 

I – okres rozwierania się szyjki macicy,  
II – czas, w którym płód opuszcza łono kobiety,  
III – okres łożyskowy, 
IV – okres obserwacji stanu matki i noworodka po porodzie.  

Jak to zwykle bywa, definicje mają zastosowanie głównie dla personelu medycznego, natomiast słabo przydają się rodzicom rodzącego się właśnie dziecka. Zacznijmy więc od początku. 


Przed porodem
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Dlaczego odczuwamy ból porodowy i powinnyśmy go traktować jako naszego przyjaciela? 

Ból pojawia się w wyniku wystąpienia skurczu mięśnia macicy i ucisku główki na kanał szyjki macicy, a każdy taki skurcz przybliża kobietę do przywitania dziecka na świecie. Czy więc na pewno jest bezcelowy? Trudno wyobrazić sobie moment, w którym nie ma sygnału, kiedy pojechać do szpitala do porodu bądź kiedy wezwać do siebie położną, jeśli decydujemy się na poród w domu. To właśnie ból jest takim sygnałem. Ponadto każdy skurcz przybliża nas do momentu spotkania się z noworodkiem. 

Pamiętajmy, by podczas porodu świadomie korzystać z oddechu. Dzięki temu możemy się rozluźnić i dotlenić nasze mięśnie, przez co są mniej oporne i bardziej poddają się temu, co dzieje się z naszym ciałem. Należy też umiejętnie korzystać z ruchu. Dzięki niemu płód prawidłowo wstawia się do kanału rodnego i się w nim obniża. Ruch ten nie powinien być gwałtowny, a świadomy. Pomocne mogą okazać się ruchy okrężne bioder czy bujanie się na piłce. Podczas oddechu i ruchu skoncentrujmy się na dziecku. 

Warto skorzystać również z chwil między skurczami i poświęcić je na odpoczynek i odetchnięcie przed dalszą częścią porodu. 

Jak złagodzić ból porodowy? 

Ból porodowy można łagodzić na wiele sposobów, które dzielimy na: 

  • farmakologiczne (m.in. znieczulenie zewnątrzoponowe – o jego podaniu decyduje lekarz oraz wyniki badań) 
  • niefarmakologiczne (np. piłka, prysznic oraz worek sako).  

Jednym z najpopularniejszych przyrządów jest piłka, podobna do tych używanych na zajęciach fitness. Znajduje się na niemal każdej sali porodowej. Korzystając z piłki, należy pamiętać o jednej zasadzie – jeśli tylko na niej siedzisz, nie przyniesie Ci ulgi! Na piłce należy się ruszać, bujać, wykonywać krążenia biodrami i ruszać nimi do tyłu i do przodu tak, jak chciałoby się podwinąć „ogon” pod siebie. Wszystkie te ruchy pozwalają na prawidłowe wstawianie się głowy do kanału rodnego, a co za tym idzie – pomagają w jego prawidłowym przebiegu.  

Prysznic, a w zasadzie immersja wodna, czyli zanurzenie się w wodzie podczas porodu, również służy złagodzeniu bólu porodowego. Powinna ona trwać 30-40 minut i należy uważać przy tym, by woda była ciepła, a nie gorąca! Ciepło ma fantastyczne działanie rozluźniające, a im bardziej ciężarna jest zrelaksowana, tym poród jest sprawniejszy. Prysznic sprawdza się też w sytuacji, gdy nie jesteśmy pewne, czy to odpowiedni moment, by jechać do szpitala. Jeśli wydaje nam się, że skurcze są regularne, warto wejść pod prysznic. W przypadku gdy po prysznicu skurcze się nasilą i zrobią jeszcze bardziej regularne, należy natychmiast jechać do szpitala. Jeśli zaś skurcze pod prysznicem znikną, można się jeszcze wstrzymać z wizytą na porodówce. 

Jednym z przedmiotów rzadziej używanych podczas porodu jest worek sako. Worki sako dobrze sprawdzają w pozycji kolankowo-łokciowej. Łatwo dopasowują się do naszego ciała, dzięki czemu bez trudu można dopasować je do pozycji, którą wybieramy. 

Ważną rolę podczas porodu odgrywa osoba towarzysząca, którą najczęściej jest nasz życiowy partner. Wybierając taką osobę, należy pamiętać, że musi być ona dla nas wsparciem, a więc powinnyśmy czuć się przy niej bezpiecznie i swobodnie. Jej zadaniem będzie pomoc nam przy wstawaniu, korzystaniu z prysznica, podawanie wody czy np. masaż. O tym, jaka dokładnie będzie rola osoby towarzyszącej, decyduje rodząca. Czasami kobietom wystarczy sama obecność tej drugiej osoby, aby poczuć się bezpiecznie. 

Na pewno niejedna z nas słyszała w życiu zdanie: “Kiedyś kobiety rodziły i nie robiły z tego takiego halo jak teraz”. I pewnie jest w tym sporo prawdy, ale w tej chwili możemy korzystać z pomocy szkół rodzenia i położnych środowiskowych właśnie po to, by dobrze przygotować się do tak ważnego momentu i wspominać go jako najpiękniejszy dzień życia. Poród może być piękny! 

Poznaj farmakologiczne:

niefarmakologiczne metody łagodzenia bólu porodowego:

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę