Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Black Week
X - Nutricia Bebilon
X - Axobiotic
X - Inhalatory
48

Czy w ciąży można się kochać?

Słuchaj artykułu

Wiele par zastanawia się, czy można współżyć w ciąży. Jeśli ciąża przebiega prawidłowo, to nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań. Zakaz współżycia w ciąży pojawia się m.in. w przypadku krwawienia z dróg rodnych, ciąży zagrożonej poronieniem lub po poronieniu.

Czy w ciąży można się kochać?

Ciąża to 40 wyjątkowych tygodni, w trakcie których zachodzi mnóstwo zmian w ciele i umyśle kobiety. Przyszła mama skupia się przede wszystkim na rozwoju i potrzebach dziecka, ale ważna jest także troska o własne samopoczucie, jak również dobre relacje z partnerem. I tu pojawia się między innymi temat zbliżeń oraz pytanie: Czy można uprawiać stosunek w czasie ciąży? 

Czy w ciąży można uprawiać seks?

Lekarze ginekolodzy i położnicy są zgodni – o ile ciąża przebiega prawidłowo, nie ma przeciwwskazań do uprawiania seksu w czasie jej trwania. Wbrew częstym obawom nie ma ryzyka uszkodzenia płodu w trakcie stosunku, gdyż jest on chroniony przez płyn owodniowy, owodnię i mięśnie macicy. Jedyne, co maluch czuje, to delikatne kołysanie, a kobiecy orgazm nie wywiera żadnego negatywnego wpływu na nienarodzone dziecko.   


Seks i intymność
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Seks w ciąży – dlaczego budzi obawy przyszłych rodziców? 

Lęk przed współżyciem w ciąży często wynika z niewiedzy. Ważna jest także kwestia samego libido. Tu ważnym czynnikiem są zmiany hormonalne i emocjonalne, a także przebieg i zaawansowanie ciąży.

Czy można się kochać na początku ciąży? Odpowiedź brzmi: tak! Jednak przyszłym mamom często towarzyszy spadek libido w ciąży. W pierwszym trymestrze popęd u kobiet może być wyraźnie mniejszy i pojawia się brak ochoty na współżycie w ciąży. Może być to spowodowane porannymi nudnościami, wymiotami, zmianami skórnymi czy bolesnością piersi. Nawet w przypadku planowanej ciąży panie obawiają się o jej przebieg i o to, czy poradzą sobie w roli mamy. Jest to etap szoku, skrajnych emocji, lęku o utrzymanie ciąży. Kobiety skupiają się wówczas na sobie i swoim ciele, zapominając przy tym o partnerze, jego potrzebach i łączącej ich więzi. Tylko nieliczne panie odczuwają w tym czasie zwiększoną potrzebę zbliżeń. 

Drugi trymestr to czas akceptacji odmiennego stanu, swojego ciała i zmian w nim zachodzących. Ustępują uciążliwe objawy, a partnerzy doceniają powiększające się piersi i bardziej zaokrąglone kształty kobiety. Na tym etapie wiele par doświadcza satysfakcjonujących stosunków seksualnych. Modyfikacji musi ulec wachlarz pozycji – należy unikać tych, które powodują ucisk powiększającego się brzucha. 

Do którego miesiąca ciąży można się kochać? To trudne pytanie. Trzeci trymestr to zazwyczaj ponowny kryzys w sferze intymności. Pojawia się niepokój związany z porodem i poradzeniem sobie w roli rodzica. Ponadto pokaźny brzuszek bywa aseksualny zarówno dla kobiety, jak i jej partnera. Kochankowie odczuwają też dyskomfort przez towarzyszące im wrażenie, że ktoś jest „świadkiem” ich miłosnych uniesień. Dla pań stosunek może być bolesny i powodować nieprzyjemne skurcze macicy. Powyższe objawy wyzwalają strach przed przedwczesnym porodem związanym z aktywnością seksualną. 

Taki schemat pojawia się u większości par spodziewających się potomka. Jednak dla niektórych przyszłych rodziców te 40 tygodni to wyjątkowy okres. To czas miłości uprawianej dla przyjemności i zacieśnienia więzi. Ponadto u kobiet spodziewających się dziecka zwiększa się przekrwienie stref erogennych, co może wpływać na osiąganie przez nie dużo intensywniejszych doznań erotycznych. 

Para, która spodziewa się dziecka

Przeciwwskazania do współżycia w ciąży  

W niektórych przypadkach powinno się zachować wstrzemięźliwość od współżycia w ciąży. Do tych czynników należą: 

  • krwawienie z dróg rodnych, 
  • ciąża zagrożona poronieniem, 
  • przebyte wcześniej poronienie, 
  • przodujące łożysko, 
  • nawracające infekcje dróg moczowo-płciowych, 
  • skrócenie szyjki macicy zagrożone porodem przedwczesnym, 
  • odpłynięcie płynu owodniowego, 
  • ciąża mnoga (w wielu przypadkach). 

Ponadto, jeśli po stosunku przez kilka dni utrzymują się objawy takie jak brunatno-czerwona wydzielina z pochwy czy ból w podbrzuszu, należy zgłosić się do lekarza.

Seks w ciąży to temat wielu badań prowadzonych przez lekarzy ginekologów i położników. Udowodniono, że u kobiet współżyjących w ciąży występowało mniej powikłań, a poród przebiegał sprawniej. Jest to spowodowane tym, że regularnie trenowały one mięśnie macicy. Nie zapominajmy również, że seks pozytywnie wpływa na samopoczucie kobiet ciężarnych. 

Data aktualizacji: 16.09.2022 r.

Przeczytaj również:
Lubrykanty – czy mogą uszkadzać plemniki?


Źródła
Zwiń
Rozwiń

Źródła:

  1. Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w zakresie opieki przedporodowej w ciąży o prawidłowym przebiegu. 
  2. M. Fraś, A. Gniadek, J. Poznańska-Skrzypiec, M. Kadłubowska, Styl życia kobiet w ciąży. Hygeia Public Health 2012. 
  3. P. Brzęczek, R. Pilarczyk, T. Rogoziński, M. Strózik, prof. zw. dr n. med. Z. Zdrojewicz, dr hab. n. med. J. Florjański, Seksualność kobiet w ciąży. 
  4. A. Kremska, E. Barnaś, B. Zych, Problemy seksualne kobiet w ciąży cz. II, Instytut Położnictwa i Ratownictwa Medycznego, Uniwersytet Rzeszowski.
Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę