Jak przetrwać upały w ciąży?
Choć w Polsce mamy zaledwie kilka miesięcy lata, to panujące wtedy wysokie temperatury mogą być naprawdę niebezpieczne dla zdrowia. Szczególną grupą osób, której upały dają się we znaki, są kobiety ciężarne. Czy istnieją sposoby, by przyszła mama poczuła ulgę nawet w najbardziej gorące letnie dni? Mamy dla Was kilka naprawdę łatwych do zastosowania porad.

Odpowiednie nawodnienie i lekkostrawna dieta w ciąży
W upalne dni przyszłe mamy powinny szczególnie zadbać o prawidłowe nawodnienie organizmu. Pić należy nie tylko odpowiednią ilość płynów, ale też koniecznie trzeba zadbać o ich jakość. Absolutnym minimum jest wypicie 2,5 litra wody mineralnej dziennie, która dostarczy bezpieczną ilość pierwiastków, takich jak wapń, magnez czy sód. Lekkostrawna dieta to również doskonały wybór w gorące dni lata. W menu przyszłej mamy na stałe powinny wtedy zagościć np. pożywne i orzeźwiające chłodniki. Jako przekąski świetnie sprawdzą się schłodzone w lodówce słupki warzyw (np. ogórki, seler naciowy) i owoców (np. melon, arbuz). Nie żałujmy sobie też domowych sorbetów, które ochłodzą i dodadzą energii, ale nie dostarczą tylu kalorii co klasyczne lody.
Unikanie upałów i fotoochrona skóry w ciąży
Podstawową formą radzenia sobie z upałami jest zadbanie o możliwie odpowiednią temperaturę otoczenia. Wietrzenie mieszkania oraz zakup wiatraków to dobry sposób na zapewnienie ciężarnej przyjemnego chłodu w pomieszczeniu. W najbardziej upalne dni lata przyszłe mamy powinny zrezygnować z wychodzenia na zewnątrz między godziną 11:00 a 16:00. W tym czasie lepiej pozostać w domu lub schronić się w zacienionych miejscach. Jeśli jednak zdecydujemy się wystawić buzię do słońca, nie zapominajmy o odpowiedniej ochronie.
Kobiety ciężarne ze względu na zmiany hormonalne są bardzo mocno narażone na występowanie przebarwień skóry. W związku z tym podstawą jest zastosowanie preparatów przeciwsłonecznych, zawierających odpowiednie filtry UV i charakteryzujących się wysokim faktorem SPF. Nie należy zapominać, że w każdym sezonie konieczny jest zakup nowego kosmetyku do opalania, gdyż substancje w nich zawarte mogą być chemicznie niestabilne. Produkt kupiony rok wcześniej nie zapewni nam pełnej ochrony, nawet jeśli jego termin ważności jest nadal aktualny. Letnia garderoba przyszłej mamy powinna składać się głównie z przewiewnych ubrań uszytych z naturalnych materiałów. Nie zapominajmy też o nakryciu głowy. Letni kapelusz nie tylko doda uroku letnim stylizacjom, ale przede wszystkim zapewni fotoochronę głowy.
Lekkie kosmetyki a ciąża
Dużą ulgę przyniesie spryskiwanie twarzy i ciała wodą termalną lub hydrolatem, np. różanym. Są to produkty wpisujące się w ideę dermokosmetyków, które skutecznie orzeźwią, nawilżą i ukoją podrażnienia. Poza tym hydrolaty roślinne pozostawiają delikatny zapach na skórze, więc są świetną alternatywą dla stosowania perfum latem. Większość kobiet w czasie ciąży lubi szczególnie dbać o swój wygląd, lecz przy wysokich temperaturach ciężki fluid i mocny makijaż mogą okazać się niezbyt komfortowe. Producenci oferują szeroką gamę kremów BB lub CC ze specjalnymi pigmentami. Takie kosmetyki nie obciążają skóry, lecz wyrównują koloryt i maskują niedoskonałości, dając efekt zdrowo wyglądającej cery. Wystarczy jeszcze podkreślić usta soczystym błyszczykiem i starannie wytuszować rzęsy, by przyszła mama miała wakacyjny lekki makijaż.
Chłodne prysznice i okłady w ciąży
W te najbardziej upalne dni lata kobiety ciężarne powinny zdecydowanie zadbać o odpowiednią dawkę odpoczynku ze względu na zwiększone ryzyko zasłabnięcia. Aktywne mamy mogą z powodzeniem szukać orzeźwienia w akwenach i miejskich basenach. Pływanie odpręża i ma zbawienny wpływ na wszelkiego rodzaju obrzęki, jednak pamiętajmy, że bezpieczeństwo uprawiania sportu w ciąży warto skonsultować z lekarzem, nawet jeśli czujemy się świetnie. Poza tym relaksujący może okazać się zwykły chłodny prysznic, który ukoi zmęczone upałem ciało. Opuchliznę i obrzęki, które często nasilają się przy wysokich temperaturach, można złagodzić poprzez leżenie z nogami uniesionymi ku górze. Pomogą także zimne okłady przykładane na kark lub w okolicach stóp, łydek czy nadgarstków. W tym wypadku ciekawym rozwiązaniem jest stosowanie specjalnych kompresów żelowych lub tzw. suchych termoforów w postaci woreczków wypełnionych pestkami wiśni, które można schłodzić w zamrażarce lub lodówce. Takie okłady możemy stosować tak często, jak tego potrzebujemy. Są one całkowicie bezpieczne, nie powodują odmrożeń ani reakcji alergicznych. Dodatkowym atutem jest to, że produkty te można stosować jako zimne i ciepłe okłady, co daje ich szerokie zastosowanie w późniejszym czasie.
Pamiętajmy, że ciąża jest stanem fizjologicznym, lecz powoduje olbrzymie zmiany w organizmie kobiety. Mimo że przez długie miesiące bardzo wyczekujemy lata, to panujące wówczas wysokie temperatury mogą stanowić zagrożenie zdrowia, a nawet życia przyszłych mam i rosnących w ich brzuchach maluszków. Podczas upałów wzrasta ryzyko omdleń, odklejenia się łożyska czy nadciśnienia, dlatego dla bezpieczeństwa siebie i dziecka warto zastosować kilka powyższych wskazówek, pamiętając oczywiście, że wszelkie niepokojące symptomy powinny być niezwłocznie skonsultowane z lekarzem.
Przeczytaj również: Pielęgnacja skóry w ciąży