Jak ułatwić wypływ mleka podczas karmienia piersią?
Na efektywne karmienie piersią lub pokarmem kobiecym wpływa wiele czynników. Karmiąca mama może mieć wrażenie, że dziecko się najada, bo przecież już tak długo ssie pierś. Ale czy na pewno? Jak ułatwić dziecku ssanie piersi?
Jak pomóc sobie i dziecku, aby mleko łatwiej wydostało się z piersi?
Delikatny masaż
Badania dowodzą, że delikatny masaż usprawnia wypływ pokarmu z piersi. Dlaczego nie może być on zbyt intensywny? Przewody mleczne, czyli jedne ze struktur gruczołu piersiowego, są bardzo delikatne. Forsowny masaż, pociąganie i ugniatanie mogą prowadzić nie tylko do bólu i dyskomfortu, ale także spowodować uszkodzenie przewodów mlecznych, a w konsekwencji niemożność przetransportowania pokarmu kobiecego na zewnątrz gruczołu. Taki masaż może doprowadzić do zastoju pokarmu, który nieleczony skutkuje zapaleniem piersi. Z licznych obserwacji wynika, że delikatne masowanie gruczołu piersiowego kulistymi ruchami w kierunku brodawki usprawnia proces wydzielania pokarmu.
Przeczytaj również:
Sposoby na łatwe i przyjemne karmienie piersią
Stymulacja piersi
Twarde brodawki mogą spowodować u dziecka niechęć do ssania piersi, szczególnie w pierwszych tygodniach życia. Maluchy po narodzeniu uczą się całego procesu pobierania pokarmu, a przeszkoda w postaci bardzo twardych brodawek może skutecznie ich do tego zniechęcać. Noworodek, ssąc pierś, zmiękcza brodawkę, jednak zanim to nastąpi i pokarm będzie efektywnie wypływał, maluszek musi wykonać całkiem sporą pracę. Jeżeli jest to zdrowe dziecko bez jakichkolwiek obciążeń w postaci np. żółtaczki, aktywnej infekcji, niskiej masy urodzeniowej lub chorób wrodzonych, to zapewne poradzi sobie z „trudną” brodawką i mimo ubytku energetycznego spowodowanego intensywną pracą, będzie w stanie pobrać satysfakcjonującą ilość pokarmu. Natomiast w przypadku dzieci obciążonych różnymi czynnikami twarda brodawka może stwarzać realną przeszkodę w efektywnym karmieniu, a także stać się przyczyną nieprawidłowego przybierania dziecka na wadze.
Rozwiązanie tego problemu jest bardzo proste. Wystarczy przez chwilę postymulować pierś – ręcznie bądź za pomocą laktatora – czyli wykonać najtrudniejszą część pracy za noworodka. Odciąganie pokarmu, czy to ręczne, czy z użyciem laktatora, sprawi, że brodawki staną się bardziej miękkie, dzięki czemu dziecku będzie łatwiej pobrać pokarm.
Przeczytaj również:
Laktator ręczny czy elektryczny – jaki wybrać?
W czym przechowywać odciągnięty pokarm?
Jak długo można przechowywać mleko matki?
Okłady lub ciepły prysznic
W celu usprawnienia wypływu pokarmu można zastosować ciepłe okłady. Alternatywą dla nich jest ciepły prysznic bezpośrednio przed odciąganiem pokarmu bądź karmieniem piersią. Ciepło powoduje rozluźnienie gruczołu piersiowego, dzięki czemu wypływ pokarmu jest ułatwiony.
Wygodna pozycja karmiącej matki
Kolejną istotną kwestią jest pozycja matki, w której karmi ona dziecko.
Przygarbione plecy w trakcie karmienia mają negatywne znaczenie dla jego efektywności.
Badania dowodzą, że relaksująca pozycja ma wpływ na wydzielanie pokarmu. Jeżeli mama dostosowuje się wyłącznie do maluszka i układa swoje ciało w niewygodnej pozycji, to zdecydowanie nie ułatwi to ani karmienia, ani odciągania pokarmu. Dodatkowo pomocna może okazać się relaksująca muzyka, przyjemne zapachy oraz miejsce, które zapewnia intymność.
Przeczytaj również:
Jak dokarmić dzieci karmione piersią?
Bliskość
Bardzo ciekawym zjawiskiem jest proces wydzielania pokarmu na skutek bliskości dziecka. Podczas kangurowania maluszka obserwuje się wydzielanie kropel mleka. Zdarza się także, że podczas karmienia dziecka mleko wypływa z brodawki, nawet gdy maluch nie ssie piersi. Zatem bezdyskusyjnie kontakt z dzieckiem w procesie laktacji ma znaczenie. Jest to związane z wydzielaniem hormonu w organizmie matki – oksytocyny, która odpowiada za skurcz przewodów mlecznych i w konsekwencji wypływ mleka.
Źródła:
- Nehring-Gugulska M., Żukowska-Rubik M., Pietkiewicz A. (red.): Karmienie piersią
w teorii i praktyce. Podręcznik dla doradców i konsultantów laktacyjnych oraz położnych, pielęgniarek i lekarzy. Medycyna Praktyczna, Kraków 2017. - Łepecka-Klusek C., Bucholc M., Laktacja i karmienie piersią, w: Pielęgniarstwo we współczesnym położnictwie i ginekologii, red. Łepecka-Klusek C. Wydawnictwo CZELEJ, Lublin 2003.
- Gaskin I.M. Karmienie piersią. Wydawnictwo CoJaNaTo, Warszawa 2012.