Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Black Week
X - Nutricia Bebilon
X - Axobiotic
X - Inhalatory
7

Komputer cyklu owulacyjnego – pomocnik w planowaniu ciąży czy zbędny gadżet?

Słuchaj artykułu

Wielu osobom naturalne planowanie rodziny (NPR) kojarzy się z archaicznym, nieskutecznym i opartym na niepewnych zasadach sposobem wywodzącym się z poprzedniej epoki, czyli z tzw. kalendarzykiem małżeńskim. Tymczasem era komputeryzacji i nowoczesnych technologii wkracza coraz śmielej w sferę naturalnych metod kontroli płodności. Urządzenia, aplikacje i inne technologie stają się coraz bardziej popularne wśród kobiet szukających niehormonalnych sposobów planowania rodziny i monitorowania stanu swojego zdrowia.  

Komputer cyklu owulacyjnego – pomocnik w planowaniu ciąży czy zbędny gadżet?

Na rynku dostępne są komputery cyklu, czyli nowoczesne urządzenia, które mogą służyć zarówno jako metoda ułatwiająca poczęcie dziecka, jak i pozwalająca na uniknięcie zajścia w ciążę. 

Dla kogo są przeznaczone nowoczesne technologie naturalnego planowania rodziny? 

Aktualnie coraz więcej dziedzin naszego życia opiera się na stosowaniu programów komputerowych czy aplikacji. Z nowoczesnych technologii korzystamy codziennie, np. w przypadku obsługi finansów, zarządzania czasem, zadaniami, dietą i zdrowiem czy podczas zakupów.  

Osoby stosujące metody NPR lub nimi zainteresowane również poszukują pewnych udogodnień w kwestii rozpoznawania swojej płodności przy równoczesnym zachowaniu stosowanych wcześniej zasad. Grupą osób, które także mogą być potencjalnymi odbiorcami elektronicznych monitorów płodności, są pary mające problem z poczęciem dziecka. Wielu producentów, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom tych osób, reklamuje swoje produkty, kładąc nacisk przede wszystkim na skuteczność swojego urządzenia w zakresie wyznaczania czasu płodnego. Czynnikiem, który może zachęcić do korzystania z komputerów cyklu, jest aspekt ekologiczny. Jest to także dobry wybór dla tych kobiet, które ze względu na wiarę chcą żyć w zgodzie z własnym sumieniem.


Wspomaganie płodności
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Komputer cyklu owulacyjnego – jak działa? 

Działanie komputera cyklu opiera się na fizjologicznym wskaźniku płodności, jakim jest temperatura organizmu. W czasie cyklu menstruacyjnego kobiety podstawowa temperatura ciała ulega zmianie i na podstawie tej cechy określa się dni płodne i niepłodne, a także moment owulacji. Dzięki temu można sobie ułatwić zajście w ciążę lub wręcz przeciwnie – uniknąć poczęcia. Komputery cechuje bardzo duża dokładność, szybkość pomiaru i łatwość obsługi. Nie wymagają także samodzielnego analizowania danych, podając gotowy wynik.  

Większość komputerów owulacji działa na podobnych zasadach: 

  1. Pomiar temperatury – pomiar temperatury odbywa się za pomocą zintegrowanego czujnika. Ma to miejsce codziennie rano jeszcze przed wstaniem z łóżka. Najlepiej, aby pomiar dokonywać o tej samej godzinie po przespaniu minimum 3-4 godzin. Temperaturę najczęściej mierzy się w ustach. 
  2. Zapis pomiaru w urządzeniu – komputer zapisuje codzienne pomiary w swojej pamięci. 
  3. Wyświetlenie wyniku – urządzenie analizuje dane za pomocą specjalnych algorytmów, wspomagając się zapisaną bazą danych. Wynik pokazuje się na wyświetlaczu. 

Niektóre z dostępnych na rynku komputerów cyklu mają dodatkowe funkcje takie jak możliwość wprowadzenia informacji o drugim wskaźniku płodności, tj. śluzie płodnym, szyjce macicy lub skoku hormonu LH, co dodatkowo zwiększa dokładność urządzenia. 

Dodatkowym atutem tych urządzeń jest możliwość zgrania danych na komputer i przeglądania ich w formie tabeli czy wykresu. 

Skuteczność komputerów cyklu 

Aby określić skuteczność metody antykoncepcji, najczęściej stosuje się tzw. wskaźnik Pearla, mówiący o liczbie zapłodnień w ciągu roku na 100 badanych kobiet, które stosują daną metodę. Zatem im wskaźnik ten jest niższy, tym większą skutecznością charakteryzuje się dana metoda zapobiegania ciąży.  

W przypadku komputerów cyklu wskaźnik Pearla wynosi od 0,5 do 1. Oznacza to, że skuteczność tej metody to aż 99-99,5%, a dla najnowszych generacji urządzeń – nawet 99,7%. Jest to poziom porównywalny z antykoncepcją hormonalną. Różnicą jest to, że unikamy ingerencji w funkcjonowanie gospodarki hormonalnej organizmu.  

Komputery cyklu – czy są wskazane dla każdej kobiety? 

Komputery mogą stosować wszystkie miesiączkujące kobiety. Radzą sobie one z nieregularnościami, wykrywają także cykle bezowulacyjne. Stosowania komputerów cyklu nie zaleca się kobietom: 

  • ze zdiagnozowanym zespołem policystycznych jajników (PCOS), który jest często spowodowany zaburzeniem w równowadze hormonalnej, 
  • przyjmującym leki hormonalne lub inne wpływające na temperaturę ciała. 

Zakup komputera cyklu wiąże się ze sporym jednorazowym wydatkiem. Prostsze modele kosztują kilkaset złotych, a bardziej zaawansowane ponad dwa tysiące złotych. Producenci podkreślają jednak, że kwota wydana jednorazowo na zakup urządzenia to dobra inwestycja. Użytkowanie komputera cyklu nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi kosztami, poza tym jest to inwestycja na lata, w związku z czym jego cena nie wydaje się zbyt wygórowana. 

Źródła: 

  • https://journals.viamedica.pl/ginekologia_polska/article/view/GP.2016.0090/42905.
  • https://oplodnosci.pl/plodnosc/rozpoznawania-plodnosci/115-nowoczesne-technologie. 
Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę