Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Baby Week 1
X - Ferie zimowe
X - Ekspert kosmetyczny - Włosy
X - Inhalatory
X - Darmowa Dostawa InPost
4

Koper włoski w ciąży – czy można go stosować?

Słuchaj artykułu

Owoc kopru włoskiego (Foeniculi amare fructus) jest ziołem stosowanym od wielu lat i powszechnie uznanym za bezpieczne. Napary z tej rośliny są podawane dzieciom, a dla wielu niemowląt herbatka z kopru włoskiego jest pierwszym – innym niż mleko – napojem. Jednak czy koper włoski jest bezpieczny dla kobiet w ciąży?

Koper włoski w ciąży – czy można go stosować?

Jakie zastosowanie ma koper włoski? 

Koper włoski jest powszechnie stosowany w przypadłościach układu pokarmowego. Działa rozkurczowo na układ pokarmowy, wiatropędnie, usprawnia trawienie i łagodzi niestrawność. Jego inne, mniej znane właściwości, to: 

  • działanie rozkurczowe przy bólach miesiączkowych, 
  • zwiększenie libido, 
  • działanie wykrztuśne – zwiększa wydzielanie i pobudza ruch rzęsek w oskrzelach w kaszlu mokrym, 
  • wspomaganie laktacji. 

Koper włoski znajdziemy w postaci naparów, nalewek, kropli i tabletek. 


Zakupy z doradcą Gemini

Z kopru włoskiego otrzymuje się też olejek, który ma słabe działanie uspokajające i raczej jest używany jako olejek eteryczny.  

Olejek z kopru włoskiego zastosowany wewnętrznie w dużych ilościach może powodować odurzenie i drgawki. 

Koper włoski a ciąża 

Mimo powszechnego zastosowania kopru, w tym również w wielu mieszankach ziołowych, stosowanie tej rośliny w ciąży jest dopuszczone w niewielkich ilościach w postaci roztworów wodnych (napary, herbatki). Ułatwia wówczas trawienie i przeciwdziała wzdęciom.  

Stosowanie kopru włoskiego w większych ilościach i innych postaciach niż wymienione zaleca się po porodzie przy wspomaganiu laktacji.  

Podsumowując, jedna lub dwie szklanki naparu z kopru włoskiego raz na jakiś czas nie powinny zaszkodzić kobiecie w ciąży. Należy jednak pamiętać, by przyszła mama zachowała ostrożność i umiar, a w razie jakichkolwiek wątpliwości co do stosowania danego leku lub zioła powinna skorzystać z porady lekarza lub farmaceuty. 

Źródło: 

Łuczak A., Nowak M., Szałek E.: Bezpieczeństwo leków roślinnych w ciąży. Farmacja Współczesna 2017; 10: 140-146 

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę