Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Black Week
X - Nutricia Bebilon
X - Axobiotic
X - Inhalatory
11

Zapalenie dziąseł w ciąży. Czy można sobie z nim poradzić?

Słuchaj artykułu

Ciąża to czas, kiedy w organizmie kobiety zachodzi wiele zmian. Wśród nich mogą pojawić się problemy z dziąsłami. 

Zapalenie dziąseł w ciąży. Czy można sobie z nim poradzić?

Stan zapalny dziąseł w ciąży – przyczyny 

Pod wpływem działania hormonów (estradiolu i progesteronu) komórki nabłonka intensywniej się złuszczają, stając się pożywką dla bakterii. Ponadto progesteron zwiększa przepuszczalność naczyń w tkankach dziąsła. Zmniejsza się też stężenie wapnia w organizmie, co sprzyja rozwojowi chorób przyzębia.

Wszystkie wymienione czynniki powodują, że już niewielka ilość płytki nazębnej, która jest skupiskiem wielu bakterii, znacząco zwiększa ryzyko rozwoju stanu zapalnego dziąseł w ciąży. Objawy pojawiają się zazwyczaj w drugim miesiącu ciąży i ustępują po porodzie. Dzieje się tak, ponieważ poziom hormonów powodujących podatność na tę przypadłość wraca do normy.  

Czym objawia się zapalenie dziąseł? 

Dla ciążowego zapalenia dziąseł charakterystyczne są: 

  • obrzęk, 
  • zaczerwienienie, 
  • krwawienie podczas szczotkowania. 

Ze względu na mechanizmy powstawania zapalenia oraz jego objawy ciążowe zapalenie dziąseł dzielimy na: 

  • krwawienie z dziąseł występujące podczas szczotkowania zębów, 
  • rumieniowe zmiany zapalne dziąseł, 
  • przerost brodawki dziąsłowej miejscowy i rozlany, 
  • guz ciążowy. 

Guz ciążowy (choroba Crocker-Hartzella) to przykład przewlekłego stanu zapalnego dziąseł. Jest to bezbolesna zmiana na brzegu dziąsła. Ma postać guza i składa się z luźnych skupisk tkanki ziarninowej z tendencją do szybkiego wzrostu. W wielu przypadkach nie zaleca się usuwać guza, chyba że staje się on bolesny, a podczas szczotkowania zębów pojawia się krew. W takim przypadku zabieg usunięcia wykonuje się w drugim trymestrze ciąży.   

Zapalenie dziąseł w ciąży – profilaktyka 

Niestety na wiele czynników wywołujących problemy z dziąsłami w ciąży nie ma wpływu. Zaliczyć tutaj można zmiany poziomu hormonów czy zwiększoną przepuszczalność naczyń krwionośnych.

Istnieją jednak czynniki, które możesz modyfikować. Jeśli jesteś w ciąży lub planujesz ją, zwróć szczególną uwagę na higienę jamy ustnej. Pomoże to zapobiec odkładaniu się płytki nazębnej, czyli głównej przyczyny zapalenia dziąseł w ciąży. Szczotkuj zęby miękką szczoteczką minimum dwa razy dziennie, nitkuj przestrzenie międzyzębowe i płucz jamę ustną specjalnymi płukankami. Powierzchnię języka czyść za pomocą szczoteczki lub skrobaczki.


Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Źródła
Zwiń
Rozwiń
  • Pytko-Polończyk J. i in., Zmiany patologiczne na skórze i błonie śluzowej jamy ustnej w okresie ciąży, Postępy Dermatologii i Alergologii XX, 2003.
  • Bilińska M. i in., Ciążowe zapalnie dziąseł ze szczególnym uwzględnieniem guzów ciążowych, Ginekologia Polska, 2019.
  1. 20 listopada 2021, 15:07
    Emilia

    Mnie w ciąży bardzo bolały dziąsła, były podrażnione, spuchniete i krwawiły. Ginekolog mówił, ze to często się zdarza, a moja dentystka poleciła mi septoral z chlorheksydyną. Kupiłam płyn i pastę, są bezpieczne w ciąży, nie zawierają alkoholu i parabenów

    1. 20 września 2022, 07:00
      Anonim

      A co w ciąży jeśli ma się spuchnięte i strasznie bolą dziąsła że po nocach się nie śpi a dentysta nie przyjmuje ?

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę