Jak dbać o higienę jamy ustnej dziecka?
Higiena jamy ustnej dziecka to kluczowy element dbania o jego zdrowie, który wpływa nie tylko na stan zębów, ale również na ogólną kondycję organizmu. Wczesne nawyki higieniczne mają ogromne znaczenie, ponieważ zapobiegają próchnicy, chorobom dziąseł oraz wspierają prawidłowy rozwój mowy. Odpowiednia pielęgnacja jamy ustnej powinna rozpocząć się już od pierwszych ząbków, a regularność oraz dobór właściwych akcesoriów to podstawa. Sprawdź, jak prawidłowo dbać o zdrowie zębów dziecka.
Kiedy rozpocząć pielęgnację jamy ustnej dziecka?
Najlepiej jak najwcześniej! Już w pierwszym miesiącu życia, pomimo braku zębów, trzeba regularnie czyścić dziąsła dziecka. W tym celu używaj np. gazy jałowej zwilżonej wodą lub specjalnych chusteczek do mycia dziąseł. Dzięki temu usuniesz zalegające resztki pokarmu. Nie zapomnij również o języku, który może być siedliskiem wielu bakterii.
W momencie wyrżnięcia się pierwszych zębów, mycie jamy ustnej dziecka wykonuj bez zmian. Dzięki temu uchronisz malucha przed pleśniawkami, czyli aftami będącymi nie lada problemem. Mycie zębów mlecznych ustrzeże je przed próchnicą będącą konsekwencją zaniedbań higienicznych.
Ząbkowanie – kiedy wyrastają pierwsze zęby?
Pierwsze zęby mleczne pojawiają się (wyżynają) między 5. a 11. miesiącem życia. Czas ten jest różny i nie trzeba się tym niepokoić. Ząbkowanie to proces, w którym zęby przesuwają się z kości szczęki i żuchwy, wychodząc na powierzchnię dziąseł. Aby ząb pokonał tę drogę musi „przebić” się przez tkankę dziąsła, co powoduje ból, zaczerwienienie i obrzęk.
Aby zmniejszyć nieprzyjemne dolegliwości, możesz masować dziąsła dziecka umytym palcem, zastosować żele lub maści działające znieczulająco, przeciwzapalnie i łagodząco. Zalecane są również gumowe gryzaki.
Koniec ząbkowania to okres od 23. do 30. miesiąca życia. To moment, gdy pojawią się w jamie ustnej dziecka wszystkie zęby mleczne, czyli 20 ząbków.
W momencie pojawienia się pierwszych zębów mlecznych dbaj o rozszerzoną higienę jamy ustnej dziecka. Rozpocznij stosowanie miękkiej szczoteczki do zębów z małą główką oraz pasty dla niemowląt.
Pasty dla niemowląt powinny zawierać od 500 do 1000 ppm jonów fluoru.
Mycie zębów powinno obejmować wszystkie powierzchnie zęba. Dziecko nie umie wypluć pasty, dlatego używaj jej w małej ilości, a do usunięcia resztek z jamy ustnej zastosuj zwilżoną gazę. Systematyczność i powtarzalność pozwoli na wyuczenie prawidłowych nawyków, które zagwarantują lepsze zdrowie zębów w przyszłości.
Dieta a zęby dziecka
Wiemy, że cukier powoduje próchnicę, a prawidłowe ukształtowanie się wyrżniętego zęba trwa ok. roku. W tym czasie ważne jest, by zęby miały jak najmniejszy kontakt z czynnikami próchnicotwórczymi.
Nie podawaj dziecku słodzonych napojów, w tym soków owocowych, zwłaszcza w nocy.
Kiedy pójść z dzieckiem na pierwszą wizytę u dentysty?
Pierwszą wizytę u stomatologa umów w okresie do 2. roku życia. Lekarz oceni stan nowych zębów, skontroluje zgryz dziecka oraz wyda zalecenia co do dalszej pracy nad prawidłową higieną jamy ustnej.
Regularne kontrole pozwolą dziecku zapoznać się z atmosferą gabinetu stomatologicznego i nabrać odwagi do kolejnej wizyty.