Jak prać dziecięce ubranka?
Czy wiesz, że skóra dziecka rozwija się do 3. roku życia, a w pierwszym roku jest aż o 30 proc. cieńsza od skóry dorosłego? Ważne jest zatem nie tylko to, jakie kosmetyki wybieramy, ale także w jakich detergentach pierzemy ubranka. Jakie proszki i płyny dla dzieci wybrać?
Coraz więcej rodziców wybiera dla dzieci produkty typu bio, ekologiczne, o krótkich i dobrych składach. Wszystko po to, aby chronić rozwijający się organizm. Dbając o skórę najmłodszych, powinniśmy zwrócić uwagę również na środki, których używamy do prania dziecięcych ubrań i pościeli. Ponieważ ubranko ma nieustanny kontakt ze skórą dziecka, produkt do prania nie może być przypadkowy.
Skóra dziecka dojrzewa dopiero w 4. miesiącu i dopiero wtedy stanowi barierę podobną do tej, jaką tworzy skóra dorosłych. Zanim wykształci mechanizmy obronne, składniki chemiczne oraz bakterie i grzyby mogą do niej łatwiej przenikać. Oznacza to, że skóra dzieci do tego wieku jest nie tylko bardziej podatna na choroby, ale także może być nadwrażliwa i bardziej skłonna do alergii.
Dodatkowo płaszcz hydrolipidowy u dzieci jest o wiele cieńszy niż u dorosłego, dlatego skóra jest mniej odporna na działanie wiatru, zimna czy słońca. W pierwszych tygodniach życia dziecka gruczoły łojowe i potowe dopiero „uczą” się jak funkcjonować. Dlatego noworodki mogą mieć problemy ze skórą, np. rumień. Dodatkowo, ponieważ na początku nie pocą się, ich termoregulacja jest zaburzona, a skóra pozbawiona ochronnego działania potu.
W kontakcie z dużą liczbą składników chemicznych, skóra dzieci reaguje często nadwrażliwością lub alergią. Dobór nie tylko kosmetyków, ale i proszków i płynów do prania jest zatem niezwykle istotny. Im mniej w nich szkodliwej chemii – tym lepiej.
Skóra dziecka ma nieustanny kontakt z tym, w czym wyprane zostało jego ubranie i pościel, w dodatku wdycha cząsteczki detergentów. Jeśli proszki i płyny, których używasz, nie są bezpieczne, może dojść do podrażnień i uaktywnienia się alergii skórnej. Podrażnieniu mogą ulec nawet delikatne drogi oddechowe dziecka.
Zwróć uwagę również na skład płynu do płukania. To właśnie jego zapach wdycha dziecko, dlatego nie powinien być zbyt intensywny.
Jak prać dziecięce ubranka?
Im mniejsze dziecko, tym delikatniejsze powinny być środki do prania. Kupując je, sprawdź, czy ma atesty, np. wydawane przez Instytut Matki i Dziecka. Ważne, aby produkt miał atesty instytucji wykonujących badania pod kątem dermatologicznym i alergologicznym.
Czego unikać w składzie? Szczególnie szkodliwe dla dzieci mogą być fosforany. Są to środki zmiękczające wodę, które mają negatywny wpływ również na środowisko.
- U dzieci do 1. roku życia zwróć szczególną uwagę na delikatność środków piorących.
- Stosuj proszki i płyny hipoalergiczne przynajmniej do ukończenia przez dziecko 3. roku życia.
- Nie mieszaj ubranek dziecięcych z ubraniami reszty rodziny.
- Pierz ubranka w wyższej temperaturze – 60°C, a pościel, bieliznę i pieluszki tetrowe, które podkładasz dziecku pod buzię, w 90°C.
- Stosuj dodatkowe płukanie lub specjalny program do prania ubranek dziecięcych.
- Plamy zapieraj od razu. Nie wrzucaj mocno zabrudzonych ubranek z innymi do pralki. Najlepiej spłukać je najpierw pod bieżącą wodą. Zapieranie plam przed wrzuceniem do pralki pozwala uniknąć utrwalenia ich. Im dłużej plama pozostanie na tkaninie, tym trudniej będzie ją sprać.
- Do odplamiania używaj wyłącznie odplamiaczy przeznaczonych do ubranek dziecięcych.
- Ubranka noworodka prasuj lub susz w suszarce bębnowej.
- Zawsze pierz nowe ubrania dla dzieci, ponieważ mogą mieć na sobie mnóstwo bakterii (wiele osób dotykało je w trakcie produkcji, a potem w sklepie) oraz chemikaliów służących do zabezpieczenia tkaniny w trakcie transportu i przechowywania.
- Segreguj dziecięce pranie i stosuj środki do tkanin białych i kolorów.
Bardzo dziękuję, bardzo pomocny artykuł