Jak prać i bezpiecznie dezynfekować ubrania alergików i małych dzieci?
Skóra alergików i małych dzieci wymaga szczególnej opieki. Na jej kondycję wpływają nie tylko kosmetyki, ale również produkty do prania ubrań. Na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?
Alergia na roztocza – najważniejsze informacje
Roztocza kurzu domowego to najczęściej uczulający alergen.
Alergia na roztocza może dotykać nawet 6 milionów Polaków!
Roztocza są mikroskopijnymi pajęczakami, które żywią się złuszczonym ludzkim naskórkiem. Dlatego też najczęściej znajdziemy je na materiałach, które mają bezpośredni kontakt z naszą skórą – na ubraniach, ręcznikach, pościeli czy kocach. Poza samymi roztoczami i produkowanymi przez nie białkami (jest ich aż 30) uczulają również odchody tych pajęczaków. Znajdziemy w nich szczególnie niebezpieczne alergeny: Derf 1 i Derp 1.
Do najczęstszych objawów alergii na roztocza należą:
- katar,
- zatkany nos,
- częste kichanie,
- problemy z węchem,
- swędząca i podrażniona skóra,
- pokrzywka,
- łzawiące oczy.
Aby zmniejszyć ryzyko pojawienia się nieprzyjemnych reakcji organizmu, musimy ograniczyć styczność z alergenem. Może w tym pomóc regularne pranie ubrań i innych materiałów, na których osiadają roztocza.
Inne najczęściej występujące alergie
Alergie dzielimy ze względu na to, jak wygląda kontakt organizmu z alergenem. Przykładowo alergię na roztocza kurzu domowego zaliczamy do alergii wziewnych. Bagatelizowanie jej objawów może prowadzić do pojawienia się astmy oskrzelowej.
Przyczynami alergii wziewnych mogą być także:
- pyłki drzew,
- pleśń,
- sierść zwierząt domowych.
Alergia może wystąpić również po kontakcie skórnym z alergenem. Uczulić mogą nas niektóre kosmetyki, perfumy czy detergenty.
Jednym ze sposobów na ograniczenie kontaktu z alergenem jest częste pranie. Wybierajmy środki piorące, które nie zawierają intensywnych i uczulających substancji. Takie działanie mają np. składniki zapachowe, które mogą podrażniać drogi oddechowe. Najlepiej u alergików sprawdzą się zatem hipoalergiczne środki do prania. Są one nie tylko wolne od alergenów, ale usuną również z materiałów uczulające substancje.
Małe dzieci a kontakt z detergentami
Skóra niemowląt i małych dzieci jest bardzo podatna na podrażnienia. Dlatego też powinniśmy prać ich ubrania w detergentach hipoalergicznych, które zostały przetestowane dermatologicznie.
Pozbycie się zabrudzeń to jedno, ale z ubrań naszych dzieci powinny zniknąć także groźne bakterie, wirusy, roztocza, grzyby i inne alergeny. Sięgajmy zatem po produkty, w których bezpiecznie upierzemy i jednocześnie zdezynfekujemy ubranka. Aby były skuteczne, wcale nie muszą zawierać silnych środków dezynfekujących, które mogą podrażnić skórę. Nie trzeba też ich stosować w wysokich temperaturach, które mogą negatywnie wpłynąć na delikatne tkaniny (40°C to temperatura najczęściej rekomendowana do prania odzieży dla dzieci).
Dlaczego dezynfekcja ubrań jest tak ważna?
- Dezynfekcja to skuteczny sposób na usunięcie zabrudzeń, bakterii, grzybów, roztoczy kurzu domowego czy zanieczyszczeń powietrza (pyłki, dym papierosowy, spaliny), które osadziły się na ubraniach. Dzięki temu pranie jest wyjątkowo skuteczne, a rzeczy wyjęte z pralki – idealnie czyste.
- Dezynfekcja ubrań, które mają bezpośredni kontakt z naszą skórą, ograniczy ryzyko pojawienia się alergii skórnych i wziewnych.
- Utrzymując ubrania w czystości, dbamy o to, by posłużyły nam w dobrym stanie jak najdłużej.
Rodzaje dezynfekcji
Dezynfekcja termiczna – polega na wykorzystaniu podczas prania bardzo wysokich temperatur – nawet do 90°C. Chociaż pozbywamy się w ten sposób wszystkich zanieczyszczeń i alergenów, nasze ubrania mogą się zniszczyć. Pranie w takich warunkach uszkadza włókna, przez co materiały mogą tracić swoje właściwości. Szczególnie przy dezynfekcji dziecięcych ubranek pamiętajmy o tym, by wybrany przez nas środek dezynfekujący działał w niższych temperaturach. Dzięki temu ochronimy delikatne tkaniny, które dłużej nam posłużą i nadal będą miłe w dotyku.
Dezynfekcja chemiczna – opiera się na działaniu specjalnych środków chemicznych. Chociaż dobrze usuwają zabrudzenia, większość takich produktów ma w swoim składzie bardzo intensywne substancje. Mogą one wywoływać reakcje alergiczne, podrażniać drogi oddechowe i wrażliwą skórę.
Żadne z tych rozwiązań nie jest idealne, ponieważ mogą one negatywnie wpłynąć na jakość ubrań lub zaszkodzić naszemu zdrowiu. Co zatem zrobić?
Dezynfekcja i hipoalergiczny skład środków do prania – czy idą ze sobą w parze?
Właściwości hipoalergiczne i działanie dezynfekujące – tych dwóch cech oczekujmy od środków piorących. Często wydaje nam się jednak, że wzajemnie się wykluczają. Dezynfekcja zwykle wiąże się z intensywnymi substancjami, które podrażniają skórę, a produkty hipoalergiczne uważamy za znacznie mniej skuteczne niż tradycyjne. Rozwijający się rynek detergentów przyjaznych alergikom i dzieciom wychodzi jednak naprzeciw tym oczekiwaniom.
Dzięki proszkom i płynom piorącym o hipoalergicznym składzie możemy dokładnie oczyścić ubrania już w 40°C, czyli nawet podczas zwykłego prania.
Takie rozwiązanie nie tylko pozytywnie wpływa na nasze zdrowie, ale również pozwoli zachować ubrania w doskonałym stanie na dłużej.
Przeczytaj również:
Alergia. Wszystko, co musisz o niej wiedzieć!