1
19 kwietnia 2021

Jak prać i bezpiecznie dezynfekować ubrania alergików i małych dzieci?

Skóra alergików i małych dzieci wymaga szczególnej opieki. Na jej kondycję mają wpływ nie tylko środki pielęgnacyjne, ale również odpowiednie produkty do prania ubrań.  Aby kompleksowo zadbać o jej bezpieczeństwo, należy wziąć pod uwagę wiele czynników. Niezwykle ważne jest to, z jakich środków piorących korzystamy oraz w jaki sposób robimy pranie. Wyjęte z pralki ubrania powinny być wolne od zanieczyszczeń takich jak roztocza, grzyby czy bakterie, które mogą mieć negatywny wpływ na stan zdrowia osób z problemami skórnymi i delikatnej skóry małych dzieci. Jak to osiągnąć? 

Jak prać i bezpiecznie dezynfekować ubrania alergików i małych dzieci?

Produkty do prania dla alergików i małych dzieci

Alergia na roztocza – najważniejsze informacje 

Roztocza kurzu domowego to najczęściej uczulający alergen, z powodu którego cierpi nawet 6 milionów Polaków. Roztocza są mikroskopijnymi pajęczakami, które żywią się złuszczonym ludzkim naskórkiem, dlatego też najczęściej znajdziemy je na materiałach, które mają bezpośredni kontakt z naszą skórą – na ręcznikach, w pościeli, na kocach, ale i na ubraniach. Poza samymi roztoczami i produkowanymi przez nie białkami, których jest aż 30, uczulają również odchody tych pajęczaków. Mogą one nawet 200 razy przekraczać masę osobnika. Znajdziemy w nich szczególnie niebezpieczne alergeny: Derf 1 i Derp 1.  

Najczęściej pojawiającymi się objawami alergii na roztocza są: 

 • katar,  
 • zatkany nos,  
 • częste kichanie,  
 • problemy z węchem,  
 • swędząca i podrażniona skóra,  
 • pokrzywka,  
 • łzawiące oczy.  

Aby w jak największym stopniu zminimalizować ryzyko pojawienia się u nas nieprzyjemnych reakcji organizmu, należy ograniczyć styczność z alergenem. Najłatwiej osiągnąć to dzięki regularnemu praniu ubrań oraz innych materiałów, na których gromadzą się roztocza. 

Inne najczęściej występujące alergie 

Alergie dzielimy ze względu na to, jak wygląda kontakt organizmu z alergenem. Przykładowo alergię na roztocza kurzu domowego zaliczamy do alergii wziewnych. Jeśli bagatelizujemy jej objawy, możemy doprowadzić do pojawienia się u nas astmy oskrzelowej. Inne wziewne alergie powodują:  

 • pyłki drzew, 
 • pleśń, 
 • sierść zwierząt domowych. 

Jednym ze sposobów na ograniczenie kontaktu z alergenem jest częste pranie. Pamiętajmy jednak, by wybierać do tego środki piorące, które nie zawierają intensywnych i uczulających substancji. Takie działanie mają między innymi składniki zapachowe produktów, które mogą podrażniać drogi oddechowe. Najlepiej sprawdzą się zatem hipoalergiczne środki do prania.

Innym rodzajem alergii są te, które objawiają się po kontakcie skórnym z alergenem. Działanie uczulające mają między innymi niektóre kosmetyki, perfumy czy detergenty. Należy więc bardzo uważnie dobierać produkty, z którymi nasza skóra będzie miała kontakt. Tyczy się to także środków piorących. Nie tylko powinny być one wolne od alergenów, ale także pozwalać na usunięcie z materiałów pozostałych uczulających substancji.  

Małe dzieci a kontakt z detergentami 

Nie ulega wątpliwości, że najbardziej podatną na podrażnienia skórę mają niemowlęta i dzieci i to właśnie ich ubrania powinny być bezwzględnie prane w detergentach hipoalergicznych przetestowanych dermatologicznie.  Bardzo ważna jest ich dezynfekcja. Każda młoda mama wie, jak istotne jest pozbycie się z ubranek nie tylko zabrudzeń, ale także groźnych bakterii, wirusów, roztoczy, grzybów i innych alergenów. Warto więc wybierać produkty, w których jednocześnie upierzemy i zdezynfekujemy ubranka, bez konieczności dodawania silnych środków dezynfekujących mogących podrażnić skórę lub stosowania wysokich temperatur prania, które mogą mieć negatywny wpływ na delikatne tkaniny, z których wykonano ubranka malucha.   

40 stopni Celsjusza to temperatura najczęściej rekomendowana do prania odzieży dla dzieci. Ubranka dziecięce są bowiem wykonane z bardzo delikatnych tkanin, dlatego też ważne, by wybrać środek do prania, który zapewni na tyle dobre efekty dezynfekujące, by możliwe było ich czyszczenie w temperaturze 40 stopni Celsjusza

Dlaczego dezynfekcja ubrań jest tak ważna? 

W przypadku różnych alergii oraz skłonnej do podrażnień dziecięcej skóry w celu zapobiegania pojawieniu się nieprzyjemnych reakcji organizmu należy zadbać o regularną i dokładną dezynfekcję naszych ubrań. Istnieje wiele powodów, dla których warto się na nią zdecydować, także w przypadku, gdy nie cierpimy na żadną alergię. 

 • Dezynfekcja pozwala usunąć z materiałów różnego rodzaju zabrudzenia, między innymi: bakterie, grzyby, roztocza kurzu domowego, zanieczyszczenia powietrza, które osadziły się na ubraniach (pyłki, dym papierosowy, spaliny). W ten sposób pranie będzie wyjątkowo skuteczne, a rzeczy wyjęte z pralki – idealnie czyste. 
 • Dzięki dezynfekcji ubrań, które mają bezpośredni kontakt z naszą skórą, zminimalizujemy ryzyko pojawienia się objawów alergii skórnych czy wziewnych. 
 • Troska o czystość ubrań to również sposób na zachowanie ich wysokiej jakości przez dłuższy czas.  

Rodzaje dezynfekcji 

W zależności od naszych potrzeb możemy wybrać jeden ze sposobów na przeprowadzenie dezynfekcji:  

Dezynfekcja termiczna – polega na wykorzystaniu podczas prania bardzo wysokich temperatur, nawet do 90 stopni Celsjusza, aby pozbyć się wszystkich zanieczyszczeń, w tym alergenów. Niestety niesie to za sobą szkody dla ubrań, ponieważ w takich warunkach szybko niszczą się włókna, przez co materiały mogą tracić swoje właściwości. Szczególnie przy dezynfekcji dziecięcych ubranek należy pamiętać o tym, by wybrany przez nas środek dezynfekujący aktywował się w niższych temperaturach. W ten sposób nie uszkodzimy delikatnych materiałów – nie tylko będą nam służyć dłużej, ale również nadal będą miłe w dotyku.  

Dezynfekcja chemiczna – opiera się na działaniu specjalnych środków chemicznych. Choć mogą dobrze radzić sobie z usuwaniem zabrudzeń, większość takich produktów ma w swoim składzie bardzo intensywne substancje. Mogą one wywoływać reakcje alergiczne, podrażniać drogi oddechowe i wrażliwą skórę.  

Żadne z tych rozwiązań nie jest idealne, ponieważ mogą one negatywnie wpłynąć na jakość ubrań lub zaszkodzić naszemu zdrowiu. Co zatem zrobić? 

Dezynfekcja i hipoalergiczny skład środków do prania – czy idą ze sobą w parze? 

Właściwości hipoalergiczne i działanie dezynfekujące to dwie najbardziej pożądane cechy środków piorących. Z pozoru wydają się wykluczać, ponieważ dezynfekcja zwykle wiąże się z intensywnymi substancjami, które podrażniają skórę, zaś produkty hipoalergiczne uważamy za znacznie mniej skuteczne. Rozwijający się rynek detergentów przyjaznych alergikom i dzieciom wychodzi jednak naprzeciw tym oczekiwaniom. Dzięki innowacyjnym monoproduktom, proszkom i płynom piorąco-dezynfekującym o hipoalergicznym składzie możemy dokładnie oczyścić ubrania już w 40 stopniach Celsjusza, czyli nawet podczas zwykłego prania. Nie tylko pozytywnie wpłynie to na stan naszego zdrowia, ale i pozwoli zaoszczędzić sporo czasu i pieniędzy.  

Takie rozwiązanie będzie idealne dla tych, którzy chcą zatroszczyć się o własne zdrowie, nie niszcząc przy tym swoich ubrań wysokimi temperaturami czy inwazyjnymi środkami dezynfekującymi. Hipoalergiczne i dezynfekujące środki piorące zostały stworzone z myślą o potrzebach alergików i o delikatnej dziecięcej skórze. Pozwolą one bezpiecznie wyprać również koce, pościel czy ręczniki, pozbywając się przy tym alergenów i groźnych dla zdrowia bakterii i grzybów. 

Odpowiedzi na pytania naszych czytelników

Uczulenie na wodę – czy to możliwe?

Uczulenie na wodę jest możliwe, lecz jest niezwykle rzadkim zjawiskiem. Mówimy tu o częstotliwości występowania tak niskiej, iż dotychczas nie…

Zobacz więcej

Czy dziecko chore na astmę może przyjmować aspirynę?

Aspiryna (kwas acetylosalicylowy) jest najstarszym, stosowanym po dzień dzisiejszy środkiem przeciwzapalnym, przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. Aspiryna nie powinna być jednak w…

Zobacz więcej

Zostaw komentarz

Jak prać i bezpiecznie dezynfekować ubrania alergików i małych dzieci?

Produkty do prania dla alergików i małych dzieci

Czytaj także
12 kwietnia 2021 mgr inż. Ewa Gwóźdź
10 marca 2021 mgr farm. Dawid Wardecki
18 lutego 2021 mgr inż. Ewa Gwóźdź
22 lutego 2021 mgr inż. Ewa Gwóźdź
Dziękujemy za Twoje pytanie!
Postaramy się udzielić odpowiedzi w jak najkrótszym czasie :)
Dziękujemy!
Twój adres e-mail został dodany do newslettera :)