3
19 września 2018

Maluch na diecie eliminacyjnej

Alergie i nietolerancje pokarmowe są u dzieci bardzo częste. Podstawowym sposobem postępowania w takim przypadku jest dieta eliminacyjna. Jeśli zostanie dobrze zaplanowana, dostarczy maluszkowi wszystkich składników, których potrzebuje.

W chwili narodzin przewód pokarmowy i układ odpornościowy dziecka nie osiągają jeszcze pełnej sprawności i będą rozwijać się przez kilka pierwszych lat jego życia. W tym czasie maluchy są w większym stopniu narażone na występowanie nieprawidłowych reakcji na pokarm. Jeśli problem ten wystąpi, lekarz może zalecić wprowadzenie u dziecka diety eliminacyjnej. Ograniczenie kontaktu dziecka z nietolerowanym produktem pomaga w usunięciu objawów. Nie martw się, jeśli z jadłospisu Twojego maluszka wykluczone muszą zostać pewne produkty. Jego dieta wciąż może być urozmaicona i dostarczać wszystkich składników, których potrzebuje do prawidłowego wzrostu i rozwoju. Co ważne, większość dzieci nie wymaga kontynuowania diety eliminacyjnej przez całe życie. Zwykle po kilku latach „wyrastają” z nietolerancji i możliwe jest, po konsultacji z lekarzem, włączenie wcześniej wyeliminowanych produktów.

Lepiej zastępować niż eliminować

Planowanie jadłospisu dziecka na diecie eliminacyjnej to coś więcej niż zwykłe usunięcie z diety źle tolerowanych produktów, np. mleka i jego przetworów. Każdy z nich dostarcza bowiem określonych składników odżywczych, ważnych dla jego organizmu. Wzrost i rozwój malucha w kluczowych pierwszych latach jest szczególnie intensywny. By mógł prawidłowo przebiegać, konieczne jest zaspokojenie jego zapotrzebowania na energię, białko, węglowodany i tłuszcze oraz wszystkie witaminy i składniki mineralne. Eliminując z diety określone produkty, zadbaj jednocześnie o włączenie innych, dostarczających tych samych składników odżywczych. Pozwoli to zapobiec wystąpieniu u Twojego dziecka niedoborów pokarmowych.

Warto sprawdzać etykiety

W przypadku niektórych dzieci nawet niewielka ilość nietolerowanego składnika może być bardzo niekorzystna. Jeśli Twój maluch nie toleruje białka mleka krowiego, nie wystarczy więc wykluczenie mleka i jego przetworów. Śladowe ilości alergenu mogą być obecne także w żywności z innych grup, np. daniach mięsnych, warzywnych czy owocowych. Sięgając po każdy nowy produkt uważnie zapoznaj się z jego etykietą. Informację o najczęstszych alergenach bez problemu znajdziesz na opakowaniu. Wszystkie składniki pochodzące z mleka czy mogące zawierać gluten muszą zostać wyraźnie zaznaczone w liście składników – zwykle podkreślona jest nazwa alergenu. W przypadku diety eliminującej białko mleka krowiego, wykluczyć należy także produkty zawierające składniki takie jak: masło klarowane, kazeina, serwatka czy laktoza.

Gdy dziecko nie toleruje mleka

Mleko krowie i otrzymywane z nich produkty mleczne zawierają białka i laktozę, które są często słabo tolerowane przez najmłodszych. Mimo to, są ważnym elementem diety dziecka. Nie bez powodu niemowlęta po 6. miesiącu oraz maluchy w drugim i trzecim roku życia każdego dnia powinny otrzymywać 3 porcje produktów mlecznych. Są one źródłem pełnowartościowego białka – pełniącego w organizmie funkcje budulcowe oraz wapnia – składnika ważnego dla zdrowia kości i zębów dziecka. Eliminując je z diety malucha, pamiętaj o odpowiednich ilościach mięsa, jaj i ryb, które zawierają białko zwierzęce, a także roślinnych źródłach wapnia: zielonych warzywach, suszonych owocach (figi, morele), nasionach roślin strączkowych i orzechach.

Jeśli karmisz piersią dziecko, które nie toleruje mleka krowiego, powinnaś ze swojej diety wykluczyć zarówno mleko, jak i jego przetwory. To dlatego, że część białek może w formie niezmienionej przenikać do krwi mamy, a stamtąd trafia do gruczołu piersiowego i, w konsekwencji, także do mleka. Jelito dziecka charakteryzuje się jeszcze dość wysoką przepuszczalnością, więc białka mleka mogą trafić do układu krążenia i wywołać niepożądane objawy. Zrezygnuj więc z produktów zawierających białka mleka krowiego, zadbaj jednak o dostarczenie pełnowartościowego białka oraz wapnia z innych, wspomnianych wyżej, źródeł. Mleka krowiego nie zastępuj kozim czy owczym, ponieważ one również mogą wywoływać niepożądane reakcje. Dodatkowo ich skład nie jest dostosowany do potrzeb szybko rozwijającego się organizmu dziecka. Kaszka bezmleczna nie zawiera mleka, ale by otrzymać na jej bazie pełnowartościowy posiłek, musisz je dodać. Mogłoby się wydawać, że przygotowana na wodzie będzie w diecie bezmlecznej dobrym posiłkiem, jednak tak nie jest – takie danie nie dostarczy wszystkich potrzebnych dziecku składników. Szczęśliwie, na rynku dostępne są jednak produkty zbożowe dla niemowląt i małych dzieci, które stanowią pełnowartościowy posiłek właśnie po dodaniu wody, bez konieczności stosowania mleka.

Gdy dziecko nie toleruje glutenu

Ziarna najpopularniejszych zbóż – pszenicy, żyta, jęczmienia, a często także owsa, zawierają gluten. To naturalne białko, które w przypadku zdrowych dzieci może bezpiecznie pojawiać się w diecie już w 5. miesiącu życia. W przypadku dzieci, które go nie tolerują, musi zostać wykluczony z diety. Produkty zbożowe dostarczają jednak energii, witamin z grupy B oraz żelaza, istotnego dla rozwoju funkcji poznawczych. Eliminując je z diety dziecka, uwzględnij w niej zboża naturalnie wolne od glutenu – ryż, kukurydzę, grykę, proso czy amarantus. Dobrze zbilansowana dieta eliminacyjna pozwala dziecku prawidłowo rosnąć i rozwijać się. Regularnie kontroluj przyrosty masy ciała i wzrostu dziecka przy użyciu siatek centylowych. Jeśli masz wątpliwości odnośnie jadłospisu maluszka, skonsultuj je z lekarzem prowadzącym.

Odpowiedzi na pytania naszych czytelników

Jakie badania wykonać przy podejrzeniu celiakii?

Powinna Pani rozpocząć od wizyty u lekarza rodzinnego. Jeśli istnieje podejrzenie celiakii, konieczne będzie skierowanie do poradni gastroenterologicznej. Najczęściej diagnostyka…

Zobacz więcej

Ile witaminy D3 dla niemowlaka od 6. miesiąca?

Według najnowszych wytycznych z 2018 r. dawka witaminy D3 dla dziecka, jaką należy podać od 6 miesiąca życia do 1…

Zobacz więcej

Dzienna dawka witaminy C dla dziecka

Witamina C, czyli kwas askorbinowy to związek, który powinien być dostarczany naszemu organizmowi każdego dnia. Doskonałym preparatem z witaminą C…

Zobacz więcej

Zostaw komentarz

Czytaj także
28 sierpnia 2019 Poradnik Gemini
27 listopada 2018 Poradnik Gemini
27 listopada 2018 Poradnik Gemini
Dziękujemy za Twoje pytanie!
Postaramy się udzielić odpowiedzi w jak najkrótszym czasie :)
Dziękujemy!
Twój adres e-mail został dodany do newslettera :)