Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Maluch w domu
X - Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej
X - Aurovitas LipiForma 2
X - Aurovitas osłonka balance
X - Glaxo Centrum
X - Sema do -50%
X - Alergia
X - Wiosenna Darmowa Dostawa
75

Wymiana zębów mlecznych na stałe – co warto wiedzieć?

Wymiana zębów mlecznych na stałe jest procesem skomplikowanym i stresującym dla dziecka. Okres ten często bywa również trudny dla rodziców. Zmiana, która się dokonuje w uzębieniu młodego człowieka, może wywołać nieprzyjemne dolegliwości. Dlatego warto poznać mechanizmy i procesy zachodzące w tym czasie, aby jak najlepiej się na nie przygotować.

Wymiana zębów mlecznych na stałe – co warto wiedzieć?

Objawy wypadania zębów mlecznych

Pierwszym objawem wymiany uzębienia z mlecznego na stałe jest rozchwianie zębów mlecznych, czyli ich niestabilność. Taki proces zapoczątkowuje stopniowa resorpcja korzenia zęba mlecznego, która rozpoczyna się już w 4 roku życia. Trwa on dość długo, bo średnio do 6-7 roku życia, kiedy to finalnie ząb mleczny wypada.

Wymiana zębów mlecznych następuje etapami:

 • 6-7 lat – wypadają zęby pierwsze i drugie, najczęściej dolne, a w późniejszym etapie wymiany – zęby górne,
 • 10-11 lat – wymiana kłów na stałe,
 • 10-12 lat – wypadają przedtrzonowce.

Warto zaznaczyć, że zęby stałe nie muszą pojawić się od razu po zniknięciu zęba mlecznego. Mogą ulec wyrżnięciu nawet kilka miesięcy później.


Higiena jamy ustnej u dziecka

Problemy z wyrzynaniem zębów stałych

Mleczak nie wypada – co zrobić?

Jeżeli ząb mleczny nie wypadł, świadczyć to może o braku zawiązka zęba stałego i zatrzymaniu zębów mlecznych. Jednym z wielu powodów może być uraz ingerujący w zawiązki zębów stałych. Często tego typu urazy zdarzają się w młodszym wieku i nie są przez opiekunów łączone z późniejszymi problemami. Uszkodzenie zawiązka zęba stałego uniemożliwia prawidłowy rozwój zęba i hamuje proces mineralizacji i kształtowania korzenia i korony. W tym przypadku, aby dokonać pełnej diagnozy, należy udać się do lekarza dentysty w celu wykonania zdjęcia pantomograficznego. Na podstawie badania obrazowego stomatolog może określić intensywność wady i zalecić odpowiednie środki zaradcze.

Ząb mleczny wypadł, a ząb stały nie wychodzi – co zrobić?

Podczas procesu wymiany uzębienia mogą zaistnieć pewne problemy. Gdy ząb stały nie pojawia się w miejscu mlecznego, mówimy o całkowitym bądź częściowym zatrzymaniu zęba stałego. Powodem tego mogą być:

 • niekorzystne ułożenie zawiązka zęba, tzn. zwrócenie go w niewłaściwym kierunku,
 • uraz okolicy wyrostka zębodołowego,
 • obecność zębów nadliczbowych lub dodatkowych,
 • nieprawidłowa resorpcja korzeni zębów mlecznych, przetrwałe zęby mleczne,
 • nieprawidłowa budowa zatrzymanego zęba,
 • zatrzymanie kilku wzajemnie blokujących się zębów,
 • brak miejsca w łuku zębowych,
 • rozszczep wyrostka zębodołowego i/lub podniebienia.

Gorączka towarzysząca wymianie zębów mlecznych na stałe

Inne objawy wypadania mleczaków

Procesy zachodzące w uzębieniu dziecka w czasie jego wymiany są złożone i bardzo skomplikowane. Każdy ząb ma do pokonania pewną drogę, a podczas jej przebywania otaczające go struktury kostne oraz inne tkanki również przechodzą transformację. Proces ten wywiera znaczny wpływ na komfort życia i może być przyczyną innych dolegliwości. Najczęściej występującymi objawami wymiany zębów są:

 • stan podgorączkowy,
 • apatia,
 • brak apetytu,
 • miejscowy ból,
 • płaczliwość.

Jak wyrwać ząb mleczny?

Rozchwiany ząb świadczy o zbliżającym się początku wymiany uzębienia. Korzeń zęba mlecznego jest już na tyle mały, że nie może utrzymać korony na miejscu. Jeżeli ząb mleczny jest bardzo niestabilny, w jego usunięciu możemy posiłkować się domowymi metodami. Nie powinna być to nitka i klamka u drzwi, a twarde owoce i warzywa, takie jak jabłka czy marchew. Gryzienie twardego pokarmu przyspieszy proces wypadania zębów. Dla pewności zawsze można skonsultować się z lekarzem stomatologiem, który doradzi, co zrobić w tym konkretnym przypadku. Regularne przeglądy stomatologiczne pozwolą na ocenę stanu wymiany uzębienia, a w razie konieczności umożliwią szybką diagnostykę i leczenie.

Wymiana zębów mlecznych na stałe wymaga ogromnej uwagi ze strony rodziców dziecka. Jest to długotrwały proces, któremu często towarzyszą niemiłe objawy. Warto zatem dobrze się na nie przygotować. Dzięki prawidłowej higienie jamy ustnej i samokontroli stanu uzębienia będziemy mogli dłużej cieszyć się mocnymi zębami.

Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

 1. 14 listopada 2020, 19:44
  Aleksander

  Wnuczka 8 lat.Mleczna górna jedynka lewa wypadła w czerwcu, Jest listopad i nic się nie wyrzyna.Prawa górna jedynka była wyrżnięta.Czy czekać dalej?

  1. 17 listopada 2020, 07:02
   Jakub Kurek

   Proces wyrzynania się zębów stałych jest zróżnicowany osobniczo i zależy od licznych czynników zarówno fizjologicznych, jak i patologicznych. Wykluczenie występowania tych drugich jest niemożliwe bez przeprowadzenia stosownego badania klinicznego i niekiedy badań dodatkowych (np. RTG), dlatego warto udać się na konsultację do lekarza stomatologa.

 2. 20 grudnia 2020, 21:06
  Marta

  Córka we wrześniu tego roku skończyła 5 lat. Nie ma już dolnych jedynek i jednej dwójki. Na górze ruszaja się już dwie jedynki. Córka ma również wrażenie że poluzowany jest trzeci ząbek na dole. Czy to nie za szybko? Wszystkie 5 zębów wypadnie w przeciągu pół roku.

  1. 12 marca 2021, 06:45
   Anonim

   u mojej córki dokładnie to samo i dokładne w tym samym wieku 5 lat skończyła w listopadzie.

 3. 26 marca 2021, 08:29
  Karol

  Tak, jak najbardziej. Niektóre wychodzą dłużej a inne krócej, radzę poczekać jeszcze od 1 mies do 2 mies. Jeśli nic się nie wydarzy to trzeba iść na przegląd. Pozdrawiam, Karol

 4. 28 marca 2021, 09:08
  Justyna

  Mojej córce wypadła 1 już jakieś 3msc temu i do tej pory nie widać stałej, zaczynam się martwić,?

 5. 14 października 2021, 23:59
  Agnieszka

  Mój 6 i pół letni syn ma już stałe jedynki dolne i górne, dolne stałe dwójki i za chwile wpadnie mu górna czwórka. Czy to nie za wcześnie? Pierwsze zęby mleczne wyrżnęły mu się ok 4 miesiąca życia.

  1. 15 października 2021, 14:21
   mgr farm. Marta Grabowska

   Dzień dobry. Zazwyczaj wymiana pierwszych i drugich zębów mlecznych na stałe zachodzi w wieku 6-7 lat, a zębów kolejnych w wieku późniejszym. Jednakże każde dziecko jest inne, tych granic nie należy traktować dosłownie. Czwarty ząb powinien wypaść później, ale być może jego korzeń jest tak rozwinięty, że wypadnie wcześniej. Jednakże warto udać się z dzieckiem do dentysty, który sprawdzi stan uzębienia oraz ewentualnie zaleci wykonanie zdjęcia RTG szczęki.

 6. 25 października 2021, 20:31
  Marta

  Witam moja córka ma 6 lat wieku 2 lat miala usuwane zabki mleczaki do tej pory nie ma 1

  1. 27 października 2021, 08:01
   mgr farm. Marta Junowicz

   Dzień dobry, czas wypadania mleczaków i pojawiania się stałych zębów jest bardzo indywidualny. Zazwyczaj proces ten rozpoczyna się około 6 roku życia. Jeżeli jest Pani zaniepokojona proszę wybrać się z córką do dentysty. Lekarz może zlecić wykonanie zdjęcia panoramicznego lub punktowego, które pomoże w ocenie stanu uzębienia.

 7. 13 listopada 2021, 15:49
  Anna

  Córce 8,5 roku wyrzynanie się 3 górna i dolna jednoczesnie. Od tygodnia ma stan podgoracxkowy do 37,6. Póki co wykluczono infekcję. Czy jest możliwy stan podgorączkowy utrzymujący się tak długo?

  1. 19 listopada 2021, 17:04
   mgr farm. Agnieszka Mikołajczak

   Dzień dobry, utrzymujący się stan podgorączkowy powinien zostać ponownie skonsultowany z pediatrą.

  2. 28 listopada 2022, 18:52
   Aga Dz.

   Czy znaleziono przyczynę stanu podgorączkowego?

 8. 16 listopada 2021, 14:33
  Olga

  Mój syn ma 7 lat. Nie wypadły mu jeszcze zęby jedynka i dwójka górne a już pod wargą na dziąśle pojawiły się widoczne zęby stałe. Czy trzeba usuwać mleczaki?

  1. 18 listopada 2021, 07:10
   mgr farm. Agnieszka Mikołajczak

   Dzień dobry, jeśli mleczaki ruszają się i jest szansa, że w najbliższych dniach wypadną, nie trzeba się niepokoić. Jeśli są stabilne potrzebna jest wizyta u lekarza stomatologa.

 9. 20 listopada 2021, 12:26
  Marzena

  Witam, córka (6 lat) dziś wyrwała sobie sama dolną lewą jedynkę (fakt że dosyć mocno już się machała i chyliła). Ale mam wrażenie patrząc na ząbek i dziąsło że został kawałeczek korzenia od strony 2ki (nie wygląda to jak zalążek stałego.
  Proszę o podpowiedź czy jest to powód do zmartwień? Czy stały ząb wypchnie tą pozostałość?

  1. 24 listopada 2021, 10:50
   mgr farm. Agnieszka Mikołajczak

   Dzień dobry, ząb stały powinien wypchnąć pozostały kawałek korzenia. Jeśli pojawi się stan zapalny, podwyższona temparatura ciała lub inne niepokojące objawy proszę zgłosić się do lekarza stomatologa.

 10. 21 listopada 2021, 23:52
  Jo

  Moj syn ma 7.5 roku. Od kilkunastu dni ruszla sie gorna jedynka, do tego stopnia, ze czasami mialam wrazenie ze ustawia sie pod katem 90 stopni. W nocy, gdy podeszlam do syna i dotknelam zeba, zostal mi w rece, ale bez korzenia. Czy to mozliwe ze sie ulamal? Czy musimy teraz sie udac na usuniecie korzenia ? Czy on sam wyjdzie? Dziekuje za porade

  1. 24 listopada 2021, 10:51
   mgr farm. Agnieszka Mikołajczak

   Dzień dobry, korzeń prawdopodobnie został zresorbowany. Jest to naturalny proces rozpuszczenia korzenia przed wypadnięciem zęba.

 11. 5 grudnia 2021, 17:41
  Joanna

  Mojemu 7 letniemu wnukowi na przełomie stycznia i lutego wypadły górne jedynki. Do tej pory jednak nie wyrosły stale. Dolne jedynki wyrosly zaraz po stracie mlecznych. 2 tygodnie temu na wizycie u stomatolaoga i wykonaniu zdjęcia zalecono czekanie do połowy stycznia 2022 i kolejną wizytę. Zdjęcie potwierdziło istnienie zalążków. Czego można oczekiwać w styczniu jeśli do tego czasu jedynki się nie pokażą. Czy nalezałoby zrobić dokładniejszą diagnostykę czy czekać?

  1. 30 grudnia 2021, 15:46
   mgr farm. Marta Grabowska

   Dzień dobry, pojawienie się nowych zębów jest kwestią indywidualną u każdego dziecka. Czasem potrzeba więcej czasu zanim stałe zęby pojawią się w jamie ustnej. Proszę zastosować się do zaleceń lekarza dentysty i poczekać na kolejną wizytę.

 12. 5 lutego 2022, 10:44
  Zuza

  Jestem w szoku ustalaniem, kiedy powinny wypaść które zęby. Ja w wieku 9 lat (na komunię) miałam już pełne stałe uzębienie, a siostrze ostatni mleczak wypadł, kiedy miała 16 lat 🤷‍♀️

 13. 3 marca 2022, 16:43
  Ewelina

  Witam, córce 6 lat wypadło pół zęba (korzeń został) w wyniku czego w środku ząb zarasta dziąsłem, czy jest to proces normalny, co zrobić w tej sytuacji?

  1. 4 marca 2022, 12:22
   mgr farm. Marta Junowicz

   Dzień dobry, zęby mleczne powinny wypadać w całości, dlatego konieczna jest wizyta u stomatologa.

 14. 8 marca 2022, 15:59
  Ewelina

  Moja córka w styczniu skończyła 5 lat, teraz wyszły jej zęby stałe za mlecznymi, a mleczne jeszcze są. Co zrobić?

  1. 9 marca 2022, 10:34
   mgr farm. Marta Junowicz

   Dzień dobry, proszę wybrać się z córką do stomatologa.

 15. 11 kwietnia 2022, 16:38
  Grażyna

  Dziecko 10 lat. Drugi raz z rzędu to samo. Ząb mleczny się trzyma kurczowo w dziąśle, a ząb stały nie ma miejsca, żeby wyjść normalnie. Dziecko chodzi obolałe, a dentysta nie przyjmuje dzieci i rozmowa się kończy. Jechać z nim ponad 100km do Poznania po 18tej na „wieczorynkę” stomatologiczną?

  1. 12 kwietnia 2022, 10:43
   mgr farm. Marta Junowicz

   Dzień dobry. Proszę poszukać w okolicy stomatologa, który zajmuje się leczeniem dzieci. Prawdopodobnie ząb mleczny wymaga wyrwania (aby nie dopuścić do rozwoju stanu zapalnego).

 16. 11 kwietnia 2022, 21:21
  Paulaaa

  Dzień dobry. W wieku 27 lat poprzez zrobienie zdjęcia rentgenowsskiego dowiedziałam się, że górna 5tka to ząb mleczy. Na zdjęciu widać nad nim ząb stały. Kilka dni temu ten mleczak został usunięty, ale obok niego została usunięta czwórka górna ( był sam korzen, bo ząb martwy się wykruszył). W miejscu tej 4rki prawdop. Będę miała wstawiany implant z korona, a czy w miejscu tej wyrwanej 5tki będzie wyrastał mi ząb stały, który znajduje się? Proszę o odpowiedź.

  1. 12 kwietnia 2022, 10:54
   mgr farm. Marta Junowicz

   Dzień dobry, proszę skierować te pytania do stomatologa, gdyż z uwagi na Pani wiek jest to bardzo nietypowa sytuacja.

 17. 2 maja 2022, 23:27
  Krzysiek

  Córka 10lat wyżynają się zęby stałe a nad nimi mleczaki pękają i kruszą się czy to jest normalne czy nie?

  1. 5 maja 2022, 12:54
   mgr farm. Agnieszka Mikołajczak

   Dzień dobry, kruszenie i pękanie mleczaków nie jest normalnym zjawiskiem, proszę skonsultować się ze stomatologiem dziecięcym.

 18. 27 czerwca 2022, 09:28
  Joanna

  Witam,
  Czy możliwe jest aby w miejsce wypadniętej trójki mlecznej , wyrósł kolejny mleczak zamiast zęba stałego? Córce (10 lat) wyrosnął mały ząbek i wypadł.

  1. 28 czerwca 2022, 14:34
   mgr farm. Agnieszka Mikołajczak

   Dzień dobry.
   Być może jest to pozostałość po poprzednim zębie lub jest to jakaś nieprawidłowość. Warto udać się z dzieckiem na przegląd stomatologiczny.

 19. 10 lipca 2022, 23:00
  Marzena

  Witam. Chciałabym zapytać, bo synowi wychodzą dwa zęby stałe u góry i na dole z lewej strony, ale nie chcą się szybko przebić i trwa to już około 2 tygodni. Czy warto skonsultować to z dentystą? Syn nie ma gorączki i żadnych niepokojących objawów, dlatego nie chce nic robić pochopnie.

  1. 11 lipca 2022, 13:25
   mgr farm. Agnieszka Działo

   Dzień dobry.
   Jest to indywidualny proces, zatem tylko podczas konsultacji stomatologicznej lekarz dentysta oceni, czy są jakieś nieprawidłowości w uzębieniu. Bywa to czasem długotrwały proces wymagający cierpliwości. Wymieniony przez Panią czas nie powinien być niepokojący, ale mimo wszystko warto udać się na konsultację do stomatologa.

 20. 6 marca 2023, 22:18
  oleksandr

  czy gryzienie jabłka lub marchwi na niestabilny ząb boli?

  1. 7 marca 2023, 09:49
   mgr farm. Marta Grabowska

   W przypadku gryzienia twardych pokarmów może pojawić się ból lub nawet niestabilny ząb może wypaść.

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę