Artykuły
Alkohol
Zawartość alkoholu we krwi to ilość alkoholu etylowego we krwi określana najczęściej w promilach. 1 promil oznacza 100 mg alkoholu w 1 decylitrze (dL) krwi.
Najbardziej wiarygodne wyniki w zakresie zawartości alkoholu we krwi daje oczywiście laboratoryjne badanie krwi. Podjęto jednak wiele prób oszacowania zawartości alkoholu we krwi.
Najpopularniejszy wzór stworzył Erik Widmark:
P = A / K*W
gdzie:
Inna metoda opiera się na liczeniu porcji standardowych, czyli ilości napojów alkoholowych, które zawierają 10 g czystego alkoholu, np.:
Szybkość rozkładu alkoholu u mężczyzn wynosi 10-12 g/h, u kobiet 8-10 g/h.
Przyjmując wartość średnią, czyli 10 g można założyć, że w ciągu jednej godziny wątroba spala jedną porcję standardową.
Kiedy spożywamy alkohol, jest on wchłaniany do krwiobiegu. Krew z kolei przechodzi przez płuca, a pewna część alkoholu przez błony pęcherzyków płucnych. W płucach alkohol jest narażony na działanie powietrza, paruje, miesza się z nim i jest wydalany podczas wydechu.
Po przeprowadzeniu wielu eksperymentów naukowych stwierdzono zależność pomiędzy stosunkiem odparowanego alkoholu z płuc a zawartością alkoholu we krwi człowieka. Określa to współczynnik BBR (z ang. Blood Breath Ratio). W Polsce współczynnik ten wynosi 2100:1, przez co wiemy, jak dokonywać odpowiednich przeliczeń.
Poniżej podajemy wzór na przeliczanie mg/L na promile oraz kilka przykładowych rozwiązań:
X (mg/L) = 2,1 razy X (‰)
czyli odpowiednio:
0,05 mg/L = 2,1 razy 0,05 = 0,105 ‰
0,09 mg/L = 2,1 razy 0,09 = 0,189 ‰
Inną popularną jednostką jest g/L (gramy na litr). Jednostka ta odzwierciedla ilość alkoholu w gramach, który jest zawarty w litrze wydychanego powietrza. Ta jednostka jest wprost proporcjonalna do promila.
X (g/L) = X (‰)
czyli odpowiednio:
0,10 g/L = 0,10 ‰
0,19 g/L = 0,19 ‰
Jeśli jednak chcemy szybko przeliczyć zawartość alkoholu we krwi, możemy skorzystać z dostępnych w Internecie kalkulatorów promili online.
Każdy wirtualny alkomat działa na podstawie ustalonego matematycznego algorytmu. Kalkulator promili ma za zadanie pokazać przybliżoną zawartość alkoholu w organizmie w oparciu o wprowadzone dane. Pokazuje, jak organizm może zachować się przy spożyciu konkretnego rodzaju alkoholu w określonej ilości. Istnieje jednak wiele czynników, które mają wpływ na zawartość alkoholu we krwi. Elementy te mają charakter indywidualny, właściwy tylko dla konkretnej osoby. Dany kalkulator promili może brać pod uwagę konkretne parametry, a inne mogą je pomijać.
Najważniejsze czynniki, które uwzględnia alkomat online, to:
Alkomat internetowy nie uwzględnia m.in.:
To, że czujesz się trzeźwo, wcale nie oznacza, że tak jest. Nawet jedno piwo wpływa na Twoją koncentrację czy czas reakcji!
Jeżeli zadajesz sobie pytania:
alkomat online może pomóc Ci w przybliżeniu określić, w jakim czasie Twój organizm zmetabolizuje spożyty alkohol i usunie go z organizmu.
Wirtualny alkomat podaje nam informacje dotyczące przybliżonego poziomu alkoholu we krwi oraz szacunkowego czasu wytrzeźwienia.
Aby uzyskać te informacje, najczęściej potrzebne jest podanie kilku kwestii, takich jak:
Kofeina zawarta w kawie jest stymulatorem, który znosi efekt senności wywołany alkoholem. Nie powoduje jednak wytrzeźwienia!
Ani świeże powietrze, ani zimny prysznic nie przyspieszą procesu trawienia alkoholu.
Alkohol zakłóca wyczucie odległości i prędkości oraz opóźnia reakcję kierowcy.
Za jazdę po spożyciu alkoholu (0,2-0,5 promila we krwi kierowcy) grozi grzywna od 50 zł do 5000 zł lub areszt do 30 dni oraz zakaz prowadzenia pojazdów od 6 miesięcy do 3 lat i 10 punktów karnych.
Za jazdę w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila) oprócz 10 punktów karnych grozi kara więzienia lub grzywna i zakaz prowadzenia pojazdu od roku do 15 lat.
Źródła: