Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

Kalkulator grupy krwi

Sortuj wg

Kalkulator grupy krwi – sprawdź, jaką masz grupę krwi 

Planujesz ciążę, przygotowujesz się do operacji chirurgicznej, a może chcesz zaspokoić ciekawość? Bez względu na powód, dla którego chcesz poznać swoją grupę krwi, warto to zrobić. Przetaczanie krwi jest skuteczną metodą leczenia, jednak w trakcie jego wykonywania konieczne jest dopasowanie grupy krwi dawcy do biorcy. Jak sprawdzić grupę krwi?    Czytaj więcej...

Grupy krwi – jakie są?  

Zrozumienie mechanizmu działania kalkulatora grupy krwi możliwe jest po zapoznaniu się z podstawowymi informacjami dotyczącymi zasad ich wyodrębniania.  

Krew składa się z płynnego osocza oraz obecnych w nim płytek krwi, czerwonych i białych krwinek. Na początku XX wieku Karl Landsteiner zauważył, że na erytrocytach występują dwa antygeny, które odpowiadają za zjawisko zlepiania się ze sobą poszczególnych krwinek. Jego odkrycie rozwinęli Ludwik Hirszfeld i Emil von Dungernem, tworząc podstawy nauki o grupach krwi i wprowadzając oznaczenie układu ABO, w którym kolejne literki oznaczają, że na powierzchni czerwonych krwinek: 

  • A – występuje antygen A, 
  • B – występuje antygen B, 
  • AB – występuje antygen A i B, 
  • 0 – nie występuje ani antygen A, ani antygen B. 

Drugim elementem istotnym w kontekście działania kalkulatora grupy krwi jest układ Rh, w którym kluczową rolę odrywa antygen D. Osoby, u których występuje on we krwi, określane są jako Rh-dodatnie. Brak antygenu D pozwala określić grupę jako Rh-ujemną. W przypadku przetoczenia od dawcy krwi Rh+ biorcy posiadającemu grupę RH- w jego krwi zaczną być wytwarzane przeciwciała anty-Rh. Reakcja obronna organizmu uruchomi więc mechanizm niszczenia komórek zidentyfikowanych jako obce. 

Mając na uwadze układ ABO i Rh, wyróżnia się następujące grupy krwi:  

  • A+, 
  • A-,  
  • B+,  
  • B-,  
  • AB+,  
  • AB-,  
  • 0+,  
  • 0-.  

Kalkulator grupy krwi pomaga określić, jakie antygeny w niej występują. Informacja ta jest istotna w kontekście możliwego wystąpienia reakcji hemolitycznej (produkowanie przeciwciał niszczących komórki dawcy) i konfliktu serologicznego 

Dlaczego warto znać swoją grupę krwi? 

Znajomość grupy krwi pozwala przede wszystkim na bezpieczne przetoczenie krwi dawcy w nagłych przypadkach, np. po wypadku komunikacyjnym, i uniknięcie wywołania reakcji hemolitycznej organizmu. Warto nie tylko znać swoją grupę krwi, ale także informacje na jej temat mieć zawsze przy sobie.  

Kalkulator grupy krwi dziecka jest pomocnym narzędziem w trakcie planowania zajścia w ciąże i pomaga określić, czy istnieje możliwość wystąpienia konfliktu serologicznego. Kiedy do niego dochodzi? Jeżeli matka ma grupę krwi Rh-, a dziecko ma grupę Rh+ i jest drugim dzieckiem, wówczas dochodzi do konfliktu serologicznego. Organizm kobiety wytwarza przeciwciała przeciw antygenowi D i niszczy w ten sposób komórki krwi dziecka.  W celu zapobiegnięcia jego wystąpieniu kobiecie podaje się immunoglobinę anty-D, która eliminuje wytworzone przez jej system immunologiczny przeciwciała. Warto zaznaczyć, że o ile układ Rh krwi dziecka jest od razu aktywny w życiu płodowym, o tyle układ ABO dojrzewa około 2. roku życia i dopiero wówczas można dokładnie określić grupę krwi dziecka, opierając się na obu układach.  

Na czym polega kalkulator grupy krwi? 

Kalkulator grupy krwi jest narzędziem, którego działanie opiera się na mechanizmach dziedziczenia. Określenie grupy krwi matki i ojca w układach ABO i Rh pozwala wskazać możliwe potencjalne grupy krwi dziecka. Wyliczenie opiera się na regule dziedziczenia genów po rodzicach i w związku z tym może wskazywać kilka możliwości, z których finalnie tylko jedna będzie właściwa. Kalkulator grupy krwi jest ciekawym narzędziem, z którego może skorzystać każdy, bez konieczności posiadania wiedzy z zakresu genetyki. Kalkulator krwi ma charakter poglądowy i nie zastąpi oznaczenia układu ABO i Rh (D) podczas laboratoryjnego badania krwi.  

Określenie grupy krwi jest kluczową informacją w trakcie przygotowań do ciąży lub kompletowania dokumentacji medycznej przed operacją. Istnieje szereg nagłych wypadków, w których przetoczenie zgodnej krwi od dawcy ratuje życie i zdrowie pacjenta, dlatego informację o posiadanej grupie krwi warto zawsze mieć przy sobie. 

Źródła: 

  • Aleksandrowicz J., Choroby krwi i układu krwiotwórczego, Państwowy Zakład Wydawnictw Lekarskich, 1969
  • Fedrowski G., Ludwik Hirszfeld, Instytut Wydawniczy “Nasza Księgarnia”, 1985. 
  • Stern C., Podstawy genetyki człowieka, Państwowy Zakład Wydawnictw Lekarskich, 1967. 
Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę