Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Siła Kobiet
X - Asa
X - Aurovitas FlexiStav Meno
X - Sale do -50%
X - Zadbaj o zdrowie swojej rodziny
X - Zdrowe oczy
X - Baby Sleep
5

Cykl miesiączkowy – jak obliczyć jego długość?

Słuchaj artykułu
Pytanie od Zuzanny
W czerwcu miałam okres od 24 do 28 i trwał 5 dni. A w lipcu od 27 do 31 i trwał 5 dni. Kiedy występują dni płodne i owulacja? Czy mój cykl jest regularny?

Aby określić, czy miesiączka występuje regularnie, potrzebne są informacje z poprzednich cykli. Jeśli nie posiada Pani takich informacji, warto rozpocząć prowadzenie kalendarzyka menstruacyjnego, co pomoże obliczyć dni cyklu.

Cykl miesięczny oblicza się od pierwszego dnia krwawienia do dnia poprzedzającego kolejne krwawienie.

W Pani przypadku odstęp ten wynosił 33 dni (jeden cykl). Owulacja występuje zazwyczaj około 14 dni przed kolejnym planowanym krwawieniem. W Pani przypadku prawdopodobnie miała miejsce 19. dnia cyklu. Jednakże do określenia czy owulacja faktycznie występuje w danym dniu, potrzebne są inne parametry. Z pomocą przychodzi np. obserwacja śluzu wydzielającego się z pochwy. Jeśli śluz w swojej konsystencji zaczyna przypominać białko jaja kurzego, jest gęsty i lepki – świadczy to o owulacji. Podczas owulacji wzrasta też temperatura ciała, średnio o 0,5 stopnia (temperaturę można mierzyć za pomocą specjalnego termometru przeznaczonego do mierzenia temperatury w pochwie lub pod językiem). Dni płodne występują 3 dni przed oraz 3 dni po owulacji. Podczas tych dni może dojść do zapłodnienia. 

Aby ułatwić kontrolę swojego cyklu, może Pani korzystać z aplikacji w telefonie przeznaczonych do obliczania dni płodnych. Jest to wygodna alternatywa dla tradycyjnego kalendarzyka.

Przeczytaj również:
Jak stosować tabletki antykoncepcyjne, gdy chcę przesunąć termin miesiączki?


Produkty pomagające określić dni płodne
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!
Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

 1. 4 września 2022, 21:11
  Agnieszka B

  Dobry wieczór jestem głuchoniema. 3 miesiące nie miała miesiączka mnie zawsze bólu brzucha jak na miesiączka i 2 raz miała śluz biała na majtki ale jeszcze niema okres to chyba choroba mam 2 włókniaki macica jak mięśniaki to problem brak okres

  1. 5 września 2022, 13:54
   mgr farm. Marta Junowicz
   mgr farm. Marta Junowicz

   Dzień dobry. Przyczyn zaburzeń miesiączkowania może być wiele – przebyte choroby, stres, intensywne odchudzanie, zespół policystycznych jajników, stosowanie niektórych leków. 3-miesięczna przerwa w miesiączkowaniu może być także spowodowana ciążą. Mięśniaki macicy wpływają na przebieg miesiączki (jest bardzo obfita i zwykle dłuższa, mogą pojawiać się również krwawienia śródcykliczne) niż powodują jej zatrzymanie. Ze względu na mnogość przyczyn zaistniałej sytuacji, powinna się Pani umówić na wizytę u ginekologa.

 2. 24 października 2022, 17:45
  Julia

  Witam jak mam obliczyć czas trwania cyklu i kiedy mam dzień owulacji kiedy dni płodne?

  1. 28 października 2022, 10:49
   mgr farm. Marta Grabowska
   mgr farm. Marta Grabowska

   Dzień dobry, długość cyklu oblicza się od pierwszego dnia krwawienia do dnia poprzedzającego następne krwawienie. Owulacja zazwyczaj pojawia się 14 dni przed planowanym kolejnym plamieniem.

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę