Czy lek musujący można rozpuścić w wodzie gazowanej?
Skład tabletek musujących jest tak skomponowany, że nie ma konieczności dodawania do nich wody gazowanej. Zawierają one węglany i wodorowęglany, które są odpowiedzialne za charakterystyczne “syczenie i bąbelkowanie”.
Rozpuszczenie leku w wodzie gazowanej nie powinno jednak osłabić jego działania i właściwości, ponieważ substancje zawarte w tabletce nie stracą swoich właściwości pod wpływem intensywnego “bąbelkowania”.
Proszę pamiętać, że zaleca się rozpuszczanie leków musujących w wodzie niegazowanej, przegotowanej i ostudzonej.
Przeczytaj również:
Wapno na alergię – czy wapń łagodzi objawy alergii?
Czy mogę rozpuścić tabletkę dzień po w wodzie, żeby zadziałała?
Tabletkę należy przyjąć doustnie, połykając ją w całości i popijając szklanką wody. Tabletkę można przyjąć łącznie z posiłkiem o dowolnej porze dnia.
Rozpuszczam lek Apo doxan 1 dziecku wieczorem rano na czczo podaje strzykawka czy lek po rozpuszczeniu w wodzie przez całą noc może stracić moc działania?
Dzień dobry, z racji braku badań stabilności substancji czynnej leku Apo-doxan w roztworze należy zawiesić tabletkę w wodzie bezpośrednio przed podaniem.
Czy mogę dwie tabletki musujace np elektrolity rozpuscic s butelce z wodą
Dzień dobry, co do zasady leki rozpuszcza się w przegotowanej wodzie, w przypadku elektrolitów dla zapewnienia ich działania koniecznym jest, aby zawsze była to woda przegotowana, jeśli zaś butelkowana, to źródlana i niegazowana, a nie mineralna, gdyż elektrolity mają ściśle określony skład – zarówno pod względem rodzaju występujących w nich soli, jak również ich stężeń. Rozpuszczenie ich w niewłaściwym płynie może skutkować zmianą składu. Dodatkowo ważna jest ilość wody, aby zapewnić odpowiednie stężenie soli. W przypadku preparatów będących lekami lub zarejestrowanych jako żywność specjalnego przeznaczenia medycznego producent bardzo precyzyjnie określa jej ilość – 200 ml na porcję (saszetkę), w przypadku większej ilości wody należy proporcjonalnie zwiększyć ilość proszku w saszetkach, ewentualnie tabletek do rozpuszczenia. Skład elektrolitów odzwierciedla stężenie soli w osoczu – aby spełniły one swoją funkcję nawodnienia, konieczne jest dokładne odwzorowanie tych proporcji.