Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Siła Kobiet
X - Asa
X - Aurovitas FlexiStav Meno
X - Sale do -50%
X - Zadbaj o zdrowie swojej rodziny
X - Zdrowe oczy
X - Baby Sleep
8

Test na HIV. Czy można kupić go w aptece?

Słuchaj artykułu
Pytanie od Kamila
Czy w aptece można kupić test wykrywający zakażenie wirusem HIV? Czy jego wynik będzie wiarygodny?

W aptekach można kupić testy wykrywające zakażenie wirusem HIV do samodzielnego wykonania w domu. Wykorzystują one próbkę krwi pobraną z opuszka palca i badają w niej obecność przeciwciał przeciwko wirusowi HIV-1 i HIV-2. Testy wykazują wysoką dokładność. W zależności od produktu wynosi ona 99,6-100%. 

Test na HIV wykonaj około 3 miesiące od potencjalnego zakażenia. W tym czasie organizm zdąży wytworzyć przeciwciała, które zostaną wykryte za pomocą testu. Niektórzy producenci dopuszczają wykonanie testu szybciej, nawet 6 tygodni od potencjalnego zakażenia. Wykonanie testu zbyt szybko może jednak doprowadzić do uzyskania fałszywie negatywnego wyniku.  

Aby prawidłowo wykonać test na HIV w domu, postępuj zgodnie z informacjami umieszczonymi w ulotce. Przed pobraniem próbki krwi z palca dokładnie umyj dłonie i rozmasuj wybrany palec. Próbkę krwi uzyskasz za pomocą dołączonego do testu lancetu (nakłuwacza). Następnie krew nanieś na pole testowe i dodaj odpowiednie odczynniki. Wynik będzie gotowy do odczytu po około 15 minutach. 

Jeśli wynik jest negatywny, a test został wykonany w odpowiednim czasie od potencjalnego zakażenia, możesz uznać, że nie zaraziłeś/aś się wirusem HIV. Zaleca się jednak ponowne badanie po upływie 3 miesięcy. Jeśli test wskazał pozytywny wynik, prawdopodobnie jesteś zakażony/a wirusem HIV. Ostateczne potwierdzenie otrzymasz po wykonaniu testu z krwi żylnej w laboratorium. 

Przeczytaj również:
HIV. Przyczyny, objawy, diagnostyka i leczenie


Test na HIV i inne testy domowe
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!
Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę