Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Projekt Mama 2024 (2)
X - Wiosenne porządki
X - Herbal Monasterium
X - Zajączek wielkanocny 2024
X - Układ pokarmowy
X - Alergia 2024
X - Sale do -50%
22

Dojrzały seks – co trzeba wiedzieć i jakie korzyści może przynieść?

Słuchaj artykułu

Utrzymanie aktywności seksualnej po upływie tzw. lat młodości jest niezwykle ważne. Nie tylko może przyczynić się to do poprawy jakości życia i czerpania z niego większej satysfakcji, ale ma też udowodnione właściwości prozdrowotne. Aby seks po pięćdziesiątce był przyjemny i faktycznie skutkował samymi pozytywnymi następstwami, niezbędne może okazać się sięgnięcie po lubrykanty i gadżety erotyczne. Stereotypowe myślenie o tych produktach podpowiada, że to coś perwersyjnego, a nawet złego. Nic bardziej mylnego – za ich sprawą doznania w łóżku mogą osiągnąć nieznany dotąd poziom.   

Dojrzały seks – co trzeba wiedzieć i jakie korzyści może przynieść?

Co wpływa na aktywność seksualną i jak ją podtrzymać w wieku dojrzałym? 

Człowiek jest istotą seksualną. Bez względu na wiek. Oznacza to, że życie seksualne nie kończy się wraz z ustaniem możliwości rozrodczych i można się nim cieszyć aż do późnej starości. 

Seks po pięćdziesiątce w wielu środowiskach stanowi temat tabu. Zgodnie ze stereotypami miłość fizyczna wiąże się z latami młodości czy potrzebą rodzicielstwa. Według badań prof. Zbigniewa Izdebskiego, zawartych w raporcie Seksualność Polaków w XXI wieku, wśród kobiet po 50. roku życia orgazm regularnie przeżywa tylko 19%, 9% rzadko, a około 3% nigdy. Około 43% z nich uważa, że ma małe lub zbyt małe potrzeby seksualne. U mężczyzn pojawiają się one częściej niż u kobiet. Ponad 30% respondentów twierdzi, że seks jest dla nich cały czas ważny, jednak w porównaniu do młodszej grupy ankietowanych liczba zainteresowanych współżyciem mężczyzn jest zdecydowanie mniejsza. 

Kiedy ciało zaczyna sprawiać problemy  

Nie da się jednak ukryć, że ciało po 50. roku życia zaczyna działać inaczej niż 20 lat wcześniej. Na skutek naturalnych zmian biologicznych zarówno u kobiet, jak i mężczyzn spada poziom hormonów. Wskutek tego u pań między 45. a 50. rokiem życia w wyniku menopauzy zmniejsza się nawilżenie pochwy, co zaczyna powodować pieczenie, swędzenie – i oprócz dyskomfortu na co dzień – również nieprzyjemne doznania lub ból podczas stosunku. U mężczyzn rozpoczynająca się andropauza utrudnia osiąganie i utrzymanie erekcji, obniża się ochota na seks i wcześniejsza sprawność organizmu.  

Pociąg seksualny to nie tylko ciało, ale także samopoczucie psychiczne. W wyniku postępujących zmian w organizmie, wstydu i skrępowania przed zadaniem odpowiednich pytań specjaliście wielu seniorów rezygnuje z aktywności seksualnej lub zasadniczo ogranicza jej repertuar.  

Odkryj nowy wymiar seksu – wskazówki dla kobiet i mężczyzn 

Miłość w okresie jesieni życia to czas na docenienie gry wstępnej. Współżycie nie musi się przecież ograniczać tylko do klasycznego stosunku. Warto skupić się na dotyku, głaskaniu, przytulaniu, które pozwalają na nowo odkryć przyjemność z seksu. Podczas gry wstępnej – biorąc pod uwagę opóźnienie w pojawieniu się śluzu w pochwie i trudność w jej nawilżeniu – warto zadbać o specjalne środki nawilżające – lubrykanty, zmniejszające ból wynikający z suchości pochwy. Te na bazie silikonu dłużej utrzymują nawilżenie stref intymnych, a zatem można dłużej cieszyć się aktywnością seksualną bez lęku o szybką utratę wilgoci. Bardzo skuteczne są również te na bazie wody, ale w przypadku kobiet, u których dolegliwość ta jest bardziej nasilona, wskazane może być regularne powtarzanie takiej aplikacji.  

Jednym z elementów osłabiających doznania seksualne w dojrzałym wieku jest również zmniejszenie kurczliwości mięśni miednicy, a tym samym mięśni pochwy. Aby poprawić ich pracę, zredukować wrażenie luzu w tej strefie i zwiększyć odczuwanie przyjemności, warto sięgnąć po specjalne gadżety erotyczne, np. tzw. kulki gejszy. Ćwiczenia przy pomocy tych akcesoriów należy wykonywać regularnie, ale jednocześnie nie przekraczać zalecanego dziennego czasu stosowania (zwykle około 45 minut). To ważne, ponieważ mięśnie miednicy, tak jak pozostałe mięśnie, można „przepracować”, co może spowodować niepotrzebny ból. Po kilku tygodniach ćwiczeń będzie można zauważyć efekty – zwiększy się odczuwanie bodźców u kobiet, ale także mężczyźni będą mogli doświadczyć większej przyjemności.  

Produkcja testosteronu wśród mężczyzn powyżej 60. roku życia jest niska. Naturalnym efektem takiej sytuacji jest obniżenie ochoty na seks lub problemy z uzyskaniem lub utrzymaniem erekcji. W takiej sytuacji warto urozmaicić życie seksualne i sięgnąć po gadżety erotyczne. Panowie mogą skorzystać z tzw. pierścieni erekcyjnych pomagających utrzymać wzwód, jak również razem ze swoimi partnerkami wybrać specjalne gadżety erotyczne skierowane dla par i pozwalające na stymulację obojga podczas stosunku.


Poprawa jakości życia seksualnego
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Prozdrowotnie działa również masażer prostaty. Jest on narzędziem terapeutycznym polecanym przez specjalistów. Przeciwdziała zapaleniom gruczołu krokowego i poprawia jego ukrwienie oraz napięcie mięśni. Prostata to bardzo ważny organ u mężczyzn, a od jego sprawnego działania zależy również możliwość osiągnięcia erekcji i jakość spermy. Masaż prostaty zapewnia również doznania seksualne u mężczyzn z uwagi na liczne zakończenia nerwowe w tej okolicy. Parom chcącym wspólnie wykonać taki masaż polecane są również lubrykanty, które ułatwiają poruszanie się masażera po delikatnej ściance anusa. 

Seks po pięćdziesiątce wymaga również odpowiednich zabezpieczeń. Wiele par zapomina, że prezerwatywa chroni nie tylko przed ciążą, ale również przed różnymi infekcjami przenoszonymi drogą płciową, m.in. przed HIV czy HPV. Warto więc zadbać o odpowiednie zabezpieczenie swoje i swojego partnera. Prawidłowo założona prezerwatywa jest szczególnie ważna dla kobiet po menopauzie. W wyniku zmian hormonalnych zanika nabłonek pokrywający błonę śluzową pochwy, zmniejsza się ilość pałeczek kwasu mlekowego utrzymujących jej właściwe pH. To wszystko sprawia, że łatwiej o infekcję dróg moczowo-płciowych, co potwierdzają dane statystyczne. W ostatnich latach liczba wykrywanych infekcji wśród seniorów wzrosła o ponad 70% w porównaniu do poprzednich wyników. 

Kochaj się na zdrowie! 

Oprócz przyjemności, która powinna być główną przyczyną podejmowania aktywności seksualnej, podtrzymanie jej wśród seniorów ma szczególne działanie prozdrowotne. Wzmacnia odporność organizmu, opóźnia procesy starzenia, pozwalając zachować aktywność i sprawność. Ponadto redukuje ból, uspokaja układ nerwowy, a także poprawia krążenie. Oprócz korzyści fizycznych seks poprawia również zdrowie psychiczne: zwiększa poczucie satysfakcji i przynależności, poprzez podtrzymywanie wzajemnej atrakcyjności i witalności. Badania (Jackson, 2011) wśród par powyżej 65. roku życia wskazały, że częstotliwość podejmowanej aktywności seksualnej zasadniczo koreluje z poczuciem szczęścia. Około 60% par uprawiających seks regularnie i często określiło siebie jako „bardzo szczęśliwych”. Dla porównania 59% seniorów nieuprawiających seksu określało siebie jako „bardzo nieszczęśliwych”. 


Źródła
Zwiń
Rozwiń
  1. Zakażenia HIV i zachorowania na AIDS w Polsce, dane PZH-NIZP. 
  2. Raport „Seksualność Polaków 2017” przedstawiony podczas IX Ogólnopolskiej Debaty o Zdrowiu Seksualnym. 
  3. Minichiello, V, et al. STI epidemiology in the global older population: Emerging challenges. Perspectives in Public Health, 2012. 
  4. Izdebski Z. Seksualność Polaków na początku XXI wieku, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, 2012. 
  5. Lew-Starowicz Z., Lew-Starowicz M., Skrzypulec-Plinta (red). Seksuologia, Wydawnictwo PZWL, Warszawa, 2017. 
  6. Jackson, A. Sex and Older Americans: Exploring the Relationship Between Frequency of Sexual Activity and Happiness, 2010, PhD Dissertation.
Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę