Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Inhalatory
X - Seysso
X - Momme
X - Medica group
X - Lewiatan
X - Miody Polskie
X - Zimowa wyprzedaż
X - To będzie Twój rok
47

Ceramidy – czym są i jaką pełnią rolę w kosmetykach?

Słuchaj artykułu

Ceramidy odgrywają dość ważną rolę w kosmetykach i są istotne w codziennej pielęgnacji skóry, szczególnie tej nadmiernie przesuszonej. Ich regularne stosowanie zapewni skórze zdrowy i młody wygląd. Jakie kluczowe funkcje pełnią? Odpowiadamy.

Ceramidy – czym są i jaką pełnią rolę w kosmetykach?

Czym są ceramidy?

Ceramidy to naturalny składnik lipidów skóry, stanowiący ważne spoiwo wypełniające przerwy międzykomórkowe w warstwie rogowej naskórka ludzkiego. Ceramidy potocznie nazywane są cementem międzykomórkowym, ponieważ działają jak bariera wodno-lipidowa. Co więcej, mur utworzony z ceramidów chroni przed intensywną utratą wody z naskórka oraz poprawia jej wchłanianie, a to z kolei wpływa na odpowiednie nawilżenie skóry. Ceramidy wspierają odbudowę naskórka osłabionego przez działanie szkodliwych czynników zewnętrznych, aby przywrócić skórze funkcję naturalnej bariery ochronnej.

Poziom ceramidów spada wraz z wiekiem. Pozostałe czynniki zmniejszające ich ilość to niewłaściwa pielęgnacja, stres oksydacyjny, leki, choroby autoimmunologiczne czy zmiany hormonalne związane m.in. z menopauzą.


Zawierają ceramidy
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Bariera ochronna skóry

Barierę ochronną skóry stanowi warstwa rogowa, czyli zewnętrzna część naskórka. Ta hydrolipidowa powłoka, która oddziela naskórek od środowiska zewnętrznego, wymaga szczególnej ochrony, aby zapobiegać pojawianiu się problemów skórnych czy stanów chorobowych. Dlatego też szczególnie ważne jest jej prawidłowe funkcjonowanie. W tym celu należy sięgnąć po składniki aktywne występujące w naskórku, czyli wyżej opisane ceramidy.

Funkcje ceramidów

Wśród kluczowych funkcji, jakie pełnią ceramidy, wyróżnia się:

  • utrzymanie właściwego poziomu nawilżenia skóry,
  • tworzenie bariery ochronnej skóry przed niebezpiecznymi czynnikami zewnętrznymi: tj. promieniowaniem UV, mrozem, wiatrem oraz nagłymi zmianami temperatury,
  • utrzymanie odpowiedniego poziomu elastyczności warstwy rogowej naskórka,
  • przeciwdziałanie nadmiernemu złuszczaniu się martwych komórek naskórka,
  • spowolnienie pojawiania się pierwszych oznak starzenia się skóry.

Ceramidy w kosmetykach

Produkty nawilżające na bazie ceramidów stosowane pojedynczo lub w połączeniu z lekami są często polecane do pielęgnacji lub leczenia skóry przesuszonej ze stanem zapalnym czy w atopowym zapaleniu skóry. Warto nadmienić, że najnowsze rekomendacje dotyczące leczenia atopowego zapalenia skóry wskazują na stosowanie produktów nawilżających. Podrażnienia i przesuszenia skóry mogą doświadczać również osoby z trądzikiem i jest to związane ze stosowanymi miejscowo lekami czy kosmetykami. W takim przypadku warto również rozważyć zastosowanie produktów, które w swoim składzie mają ceramidy. Działają one powierzchniowo, jednak uznawane są za jedne z najskuteczniejszych substancji pielęgnacyjnych. Najlepsze efekty można uzyskać poprzez stosowanie ich kilka razy dziennie, najlepiej rano i wieczorem. Pielęgnacja skóry będzie efektywniejsza, gdy obok ceramidów zastosujemy również kwas hialuronowy, który zapewnia nam odpowiednio nawilżoną i odżywioną skórę. Współcześnie wykorzystuje się ceramidy pochodzenia zwierzęcego, syntetycznego oraz roślinnego. Te ostatnie są coraz bardziej doceniane, gdyż wpływają na poprawę funkcji ochronnej skóry. Rośliny wytwarzają szeroką i zróżnicowaną grupę sfingolipidów, nazywanych również fitoceramidami. Można znaleźć m.in. w zbożach, ryżu, kukurydzy, ziemniakach, słodkich ziemniakach oraz soi. Warto również podkreślić, że ceramidy roślinne i te w skórze są podobne w swej budowie chemicznej.

Trzy kluczowe ceramidy

Badania naukowe pozwoliły odkryć ceramidy identyczne z tymi znajdującymi się w skórze. Należą do nich 1 (EOP), 3 (NP) i 6-II (AP), które mogą być produkowane za pomocą procesów biotechnologicznych. Ich struktura stanowi nieprzepuszczalną powłokę dla szkodliwych czynników zewnętrznych, a także chroni skórę przed utratą wody. To unikatowe połączenie 3 ceramidów stosowane w dermokosmetykach wspiera odbudowę naturalnej bariery ochronnej skóry oraz przywraca jej kluczowe funkcje. Wybierając produkty nawilżające warto zatem zwrócić uwagę na te, które zawierają w swoim składzie ceramidy, gdyż świetnie sprawdzą się w codziennej pielęgnacji twarzy i ciała. Jeśli cierpisz na przesuszenie skóry, stan zapalny, czy nawet atopowe zapalenie skóry, rozważ ich włączenie do swoich porannych i wieczornych rytuałów.

Data weryfikacji: 18.07.2022

  1. 21 sierpnia 2018, 15:29
    Ania

    To prawda, czytałam dużo na ten temat w prasie specjalistycznej, ale mało niestety jest produktów na polskim rynku, których działanie się na tym opiera. Znalazłam kilka fajnych produktów u was na stronie.

    1. 22 sierpnia 2018, 10:20
      Poradnik Gemini
      Poradnik Gemini

      Bardzo fajnie, rynek polski z pewnością będzie się rozszerzał 🙂

    2. 22 lutego 2022, 09:56
      Aneta

      Polecam odżywkę do suchej skóry z ceramidami. Robi cuda na skórze 🙂

  2. 21 sierpnia 2018, 16:16
    Kasia

    Super produkty 🙂

    1. 13 sierpnia 2018, 08:40
      Poradnik Gemini
      Poradnik Gemini

      🙂

  3. 28 lutego 2024, 23:38
    Danuta

    Dzięki za przydatne zwieźle podane wyjaśnienia

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę